Як бажає жінка. Правда про сексуальне здоров’я. Эмили Нагоски
йдеться про сир, стає огидним, коли пов’язаний із запахом тіла34. Той самий запах + різні контексти = різне сприйняття. Настрій також змінює ваше сприйняття смаку. Почуття суму, як, наприклад, наприкінці сльозливого фільму, притлумлює вашу здатність відчувати жир у їжі35.
Це працює з усіма іншими органами чуттів, не лише з п’ятьма базовими, які ви вивчали в початковій школі. Ми всі відчували щось таке з терморегуляцією. Уявіть, що палюче-гарячого, паркого, немов та сауна, дня у вашій машині скінчилося пальне за милю до заправки. І ви проходите милю, дихаючи запилюженим повітрям. Ви дістаєтеся до заправки, де повітря охолоджене кондиціонером до сімдесяти двох градусів36, і це здається вам вибухом прохолоди, відчутним полегшенням, порятунком від жахливої спеки. Тепер уявіть, що у вашій машині закінчилося пальне в тому самому місці через шість місяців, дуже холодного дня з жалким вітром, і ви плентаєтеся ту саму милю до заправки. Ті самі сімдесят два градуси здадуться вам відчутним полегшенням після жахливого холоду. Контекст.
Це також працює для відчуття рівноваги. Будь-хто, хто сходив з корабля після тижневого круїзу, знає, як наші мізки адаптуються до руху: принаймні два дні ви чудуватиметеся, чому це земля хитається у вас під ногами. Відчуття болю: люди, які пережили сильний біль, виробляють здатність легше сприймати біль у майбутньому37. Відчуття часу. Час, здається, справді летить, коли вам весело, чи, радше, коли ви перебуваєте у стані «потоку»38.
Ці зміни у сприйнятті не «просто у вашій голові». Люди, яким давали ліки й говорили: «Ці ліки вас розпружать», – не лише почувалися більш розпруженими порівняно з тими, яким давали ліки, нічого не кажучи; вони ще й мали більше ліків у плазмі крові39. Контекст змінює не лише ваші суб’єктивні відчуття, він змінює хімію вашої крові.
Це діє і для сексуальних стимулів. У другому розділі я описала, як механізм подвійного контролю реагує на стимули, що є або сексуально релевантними, або загрозливими, і я розповідала, як ми вчимося, який стимул до якої категорії відносити, – пам’ятаєте щура з лимонним фетишем? Але так само як наш ментальний стан і зовнішні обставини впливають на запах сиру чи смак жиру, те, який конкретно стимул сприймається як сексуально привабливий, залежить від контексту, в якому ми його отримуємо.
Лоскіт – лише один із прикладів. Уявіть, що ви дивитесь, як ваш партнер пере. Якщо ви відчуваєте підтримку й міцний зв’язок у стосунках, спостереження за тим, як він/вона пере, може сприяти виникненню еротичних думок. Але якщо ви обурювалися, бо останнім часом назбиралося незвичайно багато білизни, споглядання цієї картини може викликати задоволення: «Нарешті!» – без сексуальних думок.
Те саме відбувається, коли щось тисне на гальмо. Наприклад, те, якою мірою задіюються сексуальні гальма від страху ІПСШ, залежить від імовірності ІПСШ і вжитих заходів щодо її попередження. Використовували презерватив? Знаєте медичну та сексуальну історію партнера? Вірите в те, що ви обоє моногамні? Менша загроза. Без презерватива?
34
BBC News, “Words Can Change What We Smell”.
35
Aubrey, “Feeling a Little Blue”.
36
За Фаренгейтом, приблизно 22 °C.
37
Ariely,
38
Nakamura and Csikszentmihalyi, “Flow Theory and Research”, 195—206.
39
Flaten, Simonsen, and Olsen, “Drug-Related Information”. Посилання на Goldacre, “Nerdstock”.