Лідери, що змінили світ. Олекса Підлуцький

Лідери, що змінили світ - Олекса Підлуцький


Скачать книгу
військовій машині, а реальної допомоги від будь-якої з великих держав не варто сподіватися. Вони були жорстоко покарані за свою слабкість, довірливість і надії «якось домовитися» – практично вся довоєнна політична еліта балтійських держав загинула у сибірських таборах, а народи зазнали незліченних страждань за 50 років радянської окупації. Вже влітку 1940 року державність трьох країн Балтії було ліквідовано і вони були анексовані Радянським Союзом. Капітулянтська ж позиція їхнього керівництва дозволила вибудувати міф про «добровільне возз’єднання» цих країн із СРСР.

      І лише Фінляндія навідріз відмовилася підписати договір, що перетворював би її на фактичну радянську колонію. Це було 5 жовтня 1939 року – в той самий день, коли капітулювала Латвія. Сталін не чекав такої «упертості» з боку малесенької країни, яка в 55 разів (!) поступалася за населенням Радянському Союзові. Проте вже 14 жовтня СРСР запропонував Гельсінки «компромісний» варіант. Фінам пропонувалося здати в оренду на 30 років порт Ханко для влаштування там радянської військово-морської бази, передати СРСР кілька островів у східній частині Фінської затоки, більшу частину Карельського перешийку та півострів Рибачий на півночі – всього 2761 кв. км в обмін на 5529 кв. км радянської території у Карелії. Спершу нові радянські пропозиції викликали незгоди серед фінляндського керівництва. Майбутній президент країни Юго Паасіківі, який очолював фінську делегацію, назвав їх «поміркованими» і схилявся до того, щоб їх прийняти. Однак проти цього найрішучішим чином виступив Маннергейм. Справа полягала навіть не в тому, що навзамін за найгустіше (за фінськими, зрозуміло, мірками) населені райони країни пропонувалися безлюдні ліси та болота в Карелії – «два відра багна взамін за відро діамантів». Радянський Союз хотів без бою зайняти славнозвісну «лінію Маннергейма». В цьому випадку й так невисокі шанси фінської армії чинити успішний опір у випадку радянської агресії зводилися практично до нуля. Сталін намагався використати досвід свого союзника Гітлера, який за рік перед тим спершу змусив Чехословаччину «добровільно» відмовитися від Судетської області разом зі своїми оборонними спорудами, а через півроку захопив безборонну країну. І 9 листопада фіни відхилили і другу радянську пропозицію.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

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
Скачать книгу