PRO БОУЛІНГ. Практичний посібник з боулінгу. Михайло Мондровський
у більярдистів. Індивідуалізація досягається в першу чергу спеціальним висвердлюванням отворів – точно під пальці конкретного гравця, з розрахунком ідеальної відстані між фалангами. Взагалі, свердління куль в професійному боулінгу – це щось з розряду мистецтва, оскільки отвори впливають на поведінку кулі на доріжці. Більш того, спочатку однакові кулі теж мають невеликі відмінності – по масі, по розташуванню ядра. Ці параметри вказані на упаковці, і професіонали підбирають кулі під себе навіть з абсолютно однакової лінійки. А під час свердління з протилежного боку кулі іноді роблять додаткові отвори – для досягнення рівноваги.
На точність удару впливає навіть початкове положення кеглів! Пінспоттер ставить кеглі з точністю плюс-мінус міліметр, і цього вистачає, щоб змінити траєкторію відскоку. Так що тонкощів в боулінгу хоч відбавляй, і вибивати страйк за страйком нескінченно не може навіть робот. До слова, такі роботи існують і використовуються виробниками обладнання для тестування масла, покриття і т. д.
Цікавими є й дрібні деталі, непомітні з першого погляду. Наприклад, доріжки викладені акуратними дощечками – так ось, це зовсім не елемент дизайну. Дощечок рівно 41 штука, кожна шириною по одному дюйму. У деяких точках на них нанесені маркери (таргети), щоб гравець краще орієнтувався в траєкторії кулі. Професіонали взагалі не дивляться на кеглі – вони кидають, дивлячись на поверхню доріжки, на дощечки і таргети, і цього вистачає для ідеальної точності. Щоб вибити страйк, найкраще запускати кулю таким чином, що б вона прийшла до «піраміди» кегель по 17-й дошці і вдарила першу кеглю під кутом 5—7 градусів.
Доріжки мають ледь відчутний нахил від гравця до пінспоттера – перепад висот на всю довжину складає не більше 12 мм. Нахил потрібен, щоб слабо кинуті кулі докочувалися по жолобах до настановної машини. Взагалі, всі розміри регламентовані дуже жорстко.
За останнє століття специфікація обладнання для боулінгу залишилася практично без змін:
– куля повинна бути круглою, з довжиною кола діаметрального перерізу 68,58 см, вага кулі не повинна перевищувати 7,258 кг. Кулі для боулінгу можуть бути звичайними і спортивними. Звичайна куля повністю урівноважена, її ядро – однорідна сфера. Спортивна ж куля має так званий ваговій блок – асиметричну частину ядра, яка впливає на поведінку кулі і дозволяє проводити її по нестандартним траєкторіям, однак до цього ми повернемося згодом;
– кегля повинна бути висотою 38,1 см, шириною 12,065 м в її найширшій частині і важити від 1,531 кг до 1,644 кг;
– доріжка становить 18,228 м в довжину і 1,668 м в ширину. (Розміри доріжки повинні бути вивірені до 0,01 см!).
Кеглі розставляються у формі трикутника. Перша кегля, найближча до гравця, називається головною або кегля №1. Решта кегель пронумеровані з 2-ї по 10-у.
Рамки вище викладеного не дозволяють перерахувати різноманітні особливості боулінгу, про які зазвичай не замислюються ті, хто прийшов просто отримати