Як взаємодіяти з проблемними людьми. Рой Ліллей
Світ повинен бути досконалим, і якщо це не так, то він страшний і катастрофічний.
● Люди тендітні й потребують захисту від правди.
● Люди існують для того, щоб зробити мене щасливим, і я не можу бути щасливим, якщо вони не зроблять мене таким.
● Кризи незмінно деструктивні, і з них не може вийти нічого хорошого.
● Десь там є ідеальна робота, ідеальне рішення, ідеальний партнер і так далі, і все, що мені потрібно зробити,– це знайти їх.
● У мене не має бути проблем. Якщо вони є, це означає, що я некомпетентний.
● Є один і тільки один спосіб розв’язати будь-яку ситуацію.
Вправа
Погляньте на перелік переконань. Вирішіть, яке з них найбільше стосується вас. Тепер подумайте про складну ситуацію, у яку ви потрапляли. Чи допоможе це вам зрозуміти, чому ситуація була для вас складною? Розуміння приводить до кращого контролю над собою і своїми емоціями.
Підказка
Згідно з МакРеєм, якщо ми вивчимо перший крок самоконтролю, то ми матимемо більше шансів контролювати людей та впливати на ситуації.
Роберт Бремсон, автор Coping with Difficult People, радить, як ми можемо діяти, коли зустрінемо проблемних людей будь-якого із семи типів. Нижче наведено короткий огляд його порад.
Підсумки
● Існує сім типів проблемних людей, з якими ви можете стикнутися: 1) ворожі та агресивні; 2) люди, які постійно жаліються; 3) тихі, спокійні, мовчазні люди; 4) надмірно сприятливі люди; 5) негативісти, 6) усезнайки; 7) нерішучі люди.
● Можливо, вам буде легше мати справу з одними проблемними людьми, ніж з іншими. Якщо ви зрозумієте, з людьми якого типу вам важче взаємодіяти, то знатимете, над чим слід попрацювати.
● Проблемні люди різних типів можуть по-різному реагувати на ситуацію, отже, адекватний аналіз того, до якої категорії належить та чи інша особа, надзвичайно важливий.
Розділ ٣
Як мати справу із проблемними керівниками
Мозок – надзвичайний орган; він починає працювати в той момент, коли ви встаєте вранці, і не зупиняється, поки не дістанетеся до офісу.
Людей підвищують, і вони стають керівниками з будь-яких причин. Деякі – тому що дійсно хороші в тому, що роблять, добре керують людьми та розв’язують ситуації, розуміють загальну картину і легко діляться ідеями. Такі керівники ніби падають із небес. На жаль, багато керівників вилазять із пекла! Але поміркуймо про певні сценарії, які можуть призвести до такої прикрої ситуації.
● У технічно орієнтованих компаніях боси можуть бути підвищені завдяки своїм технічним знанням. Але, коли йдеться про людей, ці боси не обов’язково матимуть навички, необхідні для керування командою.
● У сімейному бізнесі член сім’ї може взяти на себе цю посаду як належне.
● У корпораціях боси можуть стати босами у зв’язку із заздалегідь визначеним шляхом розвитку, а не тому, що вони досягли необхідного рівня компетентності.
● У деяких не дуже привабливих