Asumi äär. Айзек Азимов
sooviga minna oma esimesele kosmosereisile, sõita Trantorile.
Pelorat teadis, kui kummaline see on, et Terminuse kodanik pole kunagi kosmoses käinud. Tema eesmärk ei olnud selle poolest tuntuks saada. Lihtsalt iga kord, kui oleks võinud reisile minna, sattus talle kätte mõni uus raamat, uurimus või analüüs. Ta lükkas kavandatud reisi edasi, kuni oli uue materjali läbi sõelunud, ja kui võimalik, siis lisanud veel mõne asjaolu, fakti, spekulatsiooni või kujutluse sellele tohutule lademele, mis tal juba oli kogunenud. Lõpuks kahetses ta ainult seda, et polnud käinud Trantoril.
Trantor oli Esimese Galaktikaimpeeriumi pealinn. Trantor oli Imperaatorite asupaigaks kaksteist aastatuhandet, ning enne seda oli ta olnud selle kõige tähtsama impeeriumieelse kuningriigi pealinn, mis vähehaaval vallutas või lihtsalt neelas teised kuningriigid ja moodustas Galaktikaimpeeriumi.
Trantor oli metallist linn, mis ümbritses tervet planeeti. Pelorat oli seda lugenud Gaal Domicki teostest, kes oli Hari Seldoni enda päevil Trantorit külastanud. Domicki raamat oli haruldane ning Pelorat oleks võinud oma eksemplari müüa summa eest, mis võrdus tema poole aastapalgaga. Üksnes mõtegi raamatust loobumisele tekitas ajaloolases õudu.
Loomulikult huvitas Peloratti Trantoril asuv Galaktikaraamatukogu, mis oli Impeeriumi aegadel (kui see oli Impeeriumiraamatukogu) galaktika suurim. Trantor oli suurima ja rahvarikkaima Impeeriumi pealinn, mida inimsugu oli näinud. Linn kattis kogu planeedi, seal elas ligi nelikümmend miljardit inimest ning sealsesse raamatukokku olid kogutud terve inimkonna loovad (ja vähemloovad) tööd, inimkonna teadmiste summa. Sealsed arvutisüsteemid olid nii keerukad, et neid suutsid kasutada üksnes eksperdid.
Mis kõige tähtsam, raamatukogu oli säilinud. Pelorati meelest oli see hämmastav. Kui Trantor ligi kaks ja pool sajandit tagasi langes ning sai kohutavalt kannatada rüüstamistes, mis tõid inimestele kaasa kirjeldamatut viletsust ja hukatust, jäi raamatukogu alles, kuna väidetavalt kaitsesid seda ülikooli õpilased, kasutades leidlikult väljatöötatud relvi. (Mõne meelest oli lugu üliõpilaste võitlusest siiski tõsine liialdus.)
Igatahes oli raamatukogu hävituse ajajärgu üle elanud. Ebling Mis töötas hävitatud maailma puutumatus raamatukogus, kui ta Teise Asumi peaaegu üles leidis (nagu räägib lugu, mida Asumi inimesed usuvad, kuid milles ajaloolased alati on kahelnud). Darellide kolm põlvkonda – Bayta, Toran ja Arkady – olid kõik korra ka Trantoril käinud. Ent Arkady ei käinud raamatukogus ja sellest ajast polnud raamatukogu Galaktika ajalukku jälge jätnud.
Ükski asumlane polnud viimase saja kahekümne aasta jooksul Trantoril käinud, kuid polnud põhjust arvata, et raamatukogu poleks säilinud. See, et ta ajalukku jälge polnud jätnud, oli selle kindlaim tõend. Raamatukogu hävimine oleks kindlasti tähelepanu äratanud.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.