Zaklęte pieniądze. Michał Bałucki

Zaklęte pieniądze - Michał Bałucki


Скачать книгу
niż na obiadach literackich. Jeden szczególniéj toast utkwił mi w głowie, który był téj treści, że lud jest płotem, a panowie kołkami w tym płocie, że na łączności tych dwóch rzeczy polega siła, bo płot upadnie, gdy kołki się usuną, a kołki bez płotu na nic się nie zdadzą. Taki toast powiedział prosty góral.

      Kiedy już jesteśmy w Poroninie, muszę wam dodać, że przed wybudowaniem kościoła w Zakopanem, tutaj lud chodził na nabożeństwo. I dziś jeszcze wielu Zakopian chętnéj tu ciągnie w niedzielę i święta, a szczególniéj na Maryę Magdalenę, bo wtedy tu odpust. Suną wtedy z różnych stron i gościeńcem i po stokach gór, niby kolorowe robaczki, górale i góralki, a między nimi widać ciemne, połyskujące jak jedwab koszule juchasów5. W ten dzień bowiem przychodzą oni z gór na dzień cały; pomodlą się w kościele, potańczą w karczmie, i nad ranem wracają znowu do owiec w góry. W ten dzień nietylko kościół, ale i cmentarz w Poroninie jest pełen ludu. Górale bowiem, podobnie jak Tyrolczycy, są bardzo nabożni. Każdy wita się słowem bożem, przechodząc koło siebie, księdzu na mszę chętnie ostatni grosz poniesie, po drogach stawia krzyże i figury, i parę razy do roku pielgrzymuje do Kalwaryi na nabożeństwo i ogórki, a do Krakowa na Matkę Boską Szkaplerzną, zkąd przynosi do domu szkaplerze i kukiełki. Moja Tereska, choć to nie był odpust, wiozła spory tego zapas dla krewnych swoich. Przez drogę układała i rodzielała te prezenta, tłumacząc mi, dla kogo który przeznacza.

      Zaledwie pół mili oddzielało nas od domu Jędrka. Tatry widać było w całéj okazałości przy blasku zachodzącego słońca. Z sinych lasów wysuwały się nagie, skaliste wierzchy jedne po drugich, ubielone tu i owdzie śniegami, ozłocone słońcem i pokrajane czarnemi smugami cieniów, które rosły w miarę im słońce bardziéj się zniżało. Jechaliśmy wśród szmaragdowych, pachnących łąk, na których ludzie zajęci byli zbieraniem siana. Dunajec szumiał wciąż koło drogi; wody jego miały przejrzystość kryształu, w głębszych miejscach przybierały przejrzysty kolor zielony, a wśród kamieni rozpryskiwały i pieniły się białą jak śnieg pianą. Po pół godziny takiéj jazdy spytałem Jędrka:

      – A gdzież twój dom? Chyba gdzie za wsią.

      – Kaj ta panoczku koniec wsi… będzie z pół mili jeszcze. A my mieszkamy przed kościołem. O! tam.

      Wskazał batem na drugą stronę rzeki, gdzie pod lesistą a w połowie uprawną górą Gubałówką stało kilka chat otoczonych olszynowym gajem. Skręcił na prawo z drogi, minął mostek i młyn, przejechał łąkę i zatrzymał wózek przed chatą, na progu któréj siedział stary góral z siwemi długiemi włosami, trzymając na kolanach małą, może czteroletnią dziewczynę, a dwoje innych dzieci bawiło się koło niego.

      – Pochwalony – rzekł Jędrek, zeskakując z wozu.

      – A, to wy… na wieki… witajcie – odrzekł stary. Kogożeście to przywieźli?

      – Panoczka z Krakowa.

      Stary podał mi na powitanie pomarszczoną i spracowaną rękę i rzekł:

      – Witajcie.

      Tereska tymczasem przywitawszy dzieci i wpakowawszy im w ręce bułki i rogale, poszła wyprzątać dla mnie izbę.

      II. Zakopane i jego mieszkańcy

      W godzinę po przyjeździe leżałem już, wypoczywając po trudzącéj drodze, na wysokiem łóżku góralskiem, wysłanem świeżem sianem, przykrytem białą płachtą. Nademną na żerdzi wisiały pierzynki i poduszki w kraciastych niebieskich poszewkach. Im więcéj takiéj zapasowéj pościeli, tem lepiéj to świadczy o zamożności domu. Pościel bowiem, kożuszki i płótno, stanowią tu majątek domowy; a obrazy i miski polewane, świecące na rzeźbionych półkach dokoła izby, należą do koniecznych warunków zamożności. Miski te, talerze i garnuszki mało kiedy są używane, a liczba ich rośnie z każdym jarmarkiem lub odpustem. Górale lubują się w tego rodzaju zbytku. Żadna izba nie obejdzie się bez téj ozdoby. Izby góralskie odznaczają się, szczególniéj w lecie, czystością, a że są niebielone, jeno deskami wyłożone, więc zdają się podobne do wnętrza skrzyni wylepionéj obrazami. Stół na skrzyżowanych nogach, ławy wysokie stojące dokoła ścian i szafeczka bez drzwi, stanowią całe umeblowanie takiéj izby, nazywanéj tu świetlicą, choć małe okienka niewiele dają światła. Po drugiéj stronie sieni jest tak zwana izba piekarska, która w porze letniej, gdy świetlice wynajmuje się gościom, służy za mieszkanie całej rodzinie góralskiéj. Tam oni siedzą, warzą i jedzą, a sypiają wtedy w szopie na sianie.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

      1

      gruby (pot.) – bogaty. [przypis autorski]

      2

      drzewiej (daw.) – dawniéj. [przypis autorski]

      3

      Niedzica – Niedzica nad Dunajcem po stronie węgierskiéj. [przypis autorski]

      4

      ciupaga (gw.) – laska z toporkiem. [przypis autorski]

      5

      juchas (gw.) – pasterz. [przypis autorski]

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

1

gruby (pot.) – bogaty. [przypis autorski]

2

drzewiej (daw.) – dawniéj. [przypis autorski]

3

Niedzica – Niedzica nad Dunajcem po stronie węgierskiéj. [przypis autorski]

4

Скачать книгу


<p>5</p>

juchas (gw.) – pasterz. [przypis autorski]