Kuidas hoida armastust?. Kärt Kase
oma rahulolematust vähendada või paluvad, et partner teeks vähem midagi, mis seda põhjustab, ning on siis frustreeritud, et nende rahulolu sellest ei kasva. Ei kasvagi! Eraldi tuleb tegeleda rahulolu kasvatamisega. Mis kasvataks Jörgeni rahulolu suhtega? Kui Anna teda rohkem kiidaks ja tunnustaks (vaatan, et see on suhtevajadus nr 4), ka selle eest, kui ta suudab oma töögraafiku nii sättida, et saab korraga rohkem aega Eestis olla kui vaid pika nädalalõpu. Anna tunnistab, et on selle üle väga rõõmus ja hindab seda. Ta arvas, et Jörgen ometi teab seda, aga nõustub, et kui see kiitus välja öelda, siis on teisel ikka tore seda kuulda.
Mis kasvataks Anna rahulolu suhtega? Hoolivuse väljendamise järel on tema jaoks tähtsuselt järgmised suhtevajadused intiimne vestlus ja usaldus. Tore, et usaldus on mõlemal kõrgel kohal. Mis puudutab intiimset vestlust, siis on Annal soov, et Jörgen räägiks talle rohkem oma hirmudest ja lootustest, sealhulgas elukoha teemal. Talle ei meeldi näiteks, et ta saab alles teraapias teada mehe kartusest, et Annaga kordub sama mis Bärbeliga.
Küsin veel lõpetuseks, kuidas see muudab nende suhet, mis nad siin teineteise kohta on teada saanud. Mõlemale tundub, et kokkukolimisega ei pea kiirustama. Kui see teema on maas, siis on ehk ka tülisid vähem ning saab keskenduda rõõmustavatele asjadele, näiteks sellele, et Jörgen on veel kaks päeva Eestis ja neil on plaan minna rabamatkale, kus mees pole veel käinud.
Päevikukatked
Jörgen
Nii et kolimise teema on siis hetkel maas. See on küll kergendus, sest mina seda mõlemale sobivalt lahendada ei osanud, nüüd õnneks ei pea ka… vähemalt mõnda aega. Suvi on ees, mul tuleb pikem puhkus. Võime ükskõik kus kohas Annaga teineteist veel paremini tundma õppida, et siis parim otsus teha. Mul jäi kummitama see, et rahulolematuse vähendamine ei suurenda tingimata rahulolu. See on minu jaoks täiesti uus mõte ja tõenäoliselt tuleks kasuks, kui ma natuke sellele mõtleksin. Eriti Anna kriitilisust silmas pidades: kui ta vähem kritiseerib, siis peaks ta veel lisaks mind ikkagi rohkem kiitma ka.
Anna
Ma tean, mida ma pean tegema. Pean kõigepealt ise mõtlema ja siis Jörgeniga jagama, mis on minujaoks hoolimine. Kui ma näen, et ma olen talle väga kallis, siis ei ole mul tegelikult probleemi Saksamaale minna. Kui ma seda ei näe, siis pole ka sellest kasu, et ta Eestisse koliks. Hea, et selgus, mispärast me tegelikult vaidlesime, kui Eesti ja Saksamaa poolt ja vastu argumente esitasime.
2. Seksuaalne rahuldatus
Kui vahel tuleb seltskonnas jutuks, mida mehed kõige rohkem tahavad, siis on esimene ja kindel vastus, mis tihti naerupahvakuga välja öeldakse: „Seks!“ Aga see ei ole nali, vaid keskmise mehe esmane ja kõige tähtsam suhtevajadus on tõepoolest seks. Naine võib selle kohta öelda mida iganes, aga see ei muuda fakti, et kui mees oma naisega regulaarselt seksida ei saa, siis tal on pikemas perspektiivis raske naist armastada. Kui mees püsisuhte loob, siis tal on ootus, et nüüdsest rahuldab seksivajadust see inimene, ja tihti alguses ju nii ongi. Kui aga asjad muutuvad, võib mees tunda end petetuna: suhtes ei saa piisavalt seksi, aga mujalt ei tohi ka seda otsida. Ja kui naisele väga pinda käia, siis ei saa enam üldse seksi. Mis siis lahendus on?
Teraapia näide 3
Kohtun Tarmo (33) ja Taimiga (30), kes on koos olnud viis aastat. Taimi on praegu kaheaastase lapsega kodus, enne töötas ta klienditeeninduses ja luges palju krimkasid. Tarmo on ehitusfirmas juba kümme aastat projektijuht. Päevad on pikad, töö pingeline – pidev probleemide lahendamine tellijate ja alltöövõtjatega. Kui ta koju tuleb, tahab ta kõigest sellest välja lülituda ja ennast maha laadida. Ta kallistab naist, kes vingerdab naerdes ennast ta käte vahelt välja… aga kui laps on magama pandud ja Tarmo Taimit teleka ees suudleb, siis naine tõuseb püsti, ütleb, et on väsinud, ning läheb magama. Nii on juba kaua olnud.
Tarmo kannatus hakkab katkema. Ta on seksi suhtes aina nõudlikum, aga tundub, et seda vähem Taimi endale ligi laseb. Vahel on ta tüli vältimiseks mehele vastu tulnud, aga tulemuseks on pigem ärakasutatuse tunne ja trotsi tekkimine mehe vastu, keda ei huvita, mida naine tahab või ei taha. Tarmo jälle ei tunne suurt rahuldust, kui naine ei ole hingega asja kallal. Taimi väidab, et ta võiks täiesti vabalt ilma seksita elada, ning ei mõista, miks see Tarmole nii tähtis on. Samuti toob naine välja, et ei taha olla mingi objekt, aga tundub, et muust nad enam ei räägigi kui sellest, kas ja millal Tarmo tema keha kallale saab.
Uurin, mis ajast Taimi seksi pigem väldib, ja saan vastuseks, et sellest ajast kui ta rase oli. Tarmo selgitab, et tema ei julenud siis ka väga vahekorda astuda, kuna kartis lapsele haiget teha ja mingil hetkel tundis, et ei sobi seksida, kui keegi väike olevus sealsamas on. Taimi võttis seda nii, et Tarmo peab teda koledaks ja paksuks, ning keskendus uue maailmakodaniku saabumisele. Kui laps oli sündinud, siis ei taastunud ta kehakuju selliseks nagu enne, mistõttu ta ei uskunud, et võiks mehe silmis kena olla. Lisaks oli beebiga palju tegemist, nii et ema roll oli esikohal. Olen lugenud, et 40% naistest kurdab libiido kadumise üle kolm kuud pärast sünnitust, aga kui see on kestnud juba kaks aastat, siis peaks uurima, mis suhtes veel toimub.
Palun neil reastada kümnest suhtevajadusest (lisa 1) kolm kõige olulisemat. Hetkel huvitab mind kõige rohkem, kas seks on Tarmo kõige tähtsam suhtevajadus, kui see kõrvutada teiste oluliste vajadustega. Ta paneb selle esikohale. Selgitan paarile, et tihtipeale suhtuvad mehed omavahel rääkimisse nii nagu naised seksi – „me tegime ju selle tutvudes kõik juba läbi, miks seda jälle ja jälle vaja on“. Kuna Taimi pani rääkimise teisele kohale, siis küsisin temalt, kuidas nende suhe muutuks, kui ta ei saaks Tarmoga regulaarselt rääkida oma päevast, tegemistest, plaanidest, muredest, kordaminekutest jms. Taimi tunnistas, et ta oleks väga õnnetu ja püüaks ikka kuidagi mehega rääkida. Kindlasti oleks tal raske mõista, miks mees temaga rääkida ei taha, eriti kui see on naisele nii oluline. Soovitan selle nüüd teisipidi pöörata: kui Tarmo mõtleb seksi kohta nii nagu Taimi rääkimise kohta, siis kuidas see Taimi suhtumist mehe muresse võiks muuta. Taimi pilk muutub palju pehmemaks ja olek vähem ennast kaitsvamaks. Ta tunnistab, et ratsionaalne osa temast mõistab, et ta on ehk natuke liiga egoistlik olnud ning keskendunud rohkem mehe pidevale tõrjumisele kui sellele, kuidas teda tema mures ja vajaduses aidata.
Uurin Tarmolt, kuidas ta näeb, et Taimi teda armastab. Tarmo tõdeb kurvalt, et ta ei arvagi, et Taimi teda armastab, mille peale hakkab naine nutma. Uurin Taimilt, kas ta pelgab lasta end kallistada ja musitada sellepärast, et arvab, et see viib seksini. Taimi hüüatab, et jah, nii see on. Selgitan, et see on tavapärane: püüdes vältida seksi, kaob paari vahelt igasugune lähedus. Teen ettepaneku kehtestada reegel, et järgmise kahe nädala jooksul nad seksi teemal ei vaidle ning Tarmo naist ei survesta. Tegelikult võiks kehtestada reegli, et selle aja jooksul nad ei seksi, ainus erand see, kui Taimi seda ise soovib ja seda väljendab. See võtaks Taimilt maha pinge, mis on seotud füüsilisest lähedusest hoidumisega, ning mõnes mõttes rahustaks ka Tarmot, kes ei pea kartma järjekordset tõrjumist või tüli. Stress niikuinii tapab libiido ja kui see pinge on seksi teemal, siis veel eriti. Samas julgustan neid oma armastust väljendama puudutuste ja silituste kaudu.
Soovitasin Tarmol korraldada vähemalt kord-kaks kuus selline koosolemine Taimiga, kus ta saaks olla inimese ja naisena, mitte emana. See tähendab, et laps on hoitud, paar on ise teises kohas, vestlus on täiskasvanute oma ning mitte lapse teemadel.
Päevikukatked
Taimi
Käisime eile teraapias, täna on laupäev. Hommikul ärkasin varem kui teised ja hakkasin mõtlema selle üle, millest juttu oli. Terapeut küsis, kas ma meeldin endale; kas ma vaatan peeglisse ja mulle vaatab vastu kena ja ihaldusväärne naine. Ma vist ei tunne ennast üldse naisena või seksuaalse olendina. Iga kord kui Tarmo ütleb, et ma olen nii ilus, tunnen ennast ebamugavalt, sest arvan, et ta valetab.
Asi on vist tõesti selles, et ma ei meeldi iseendale ja siis ei aktsepteeri ka mehe teistsugust nägemust endast. Ma ei näe, et mu keha on ilus ja seksikas; näen just kohti, kus võiks rasva ja tselluliiti vähem olla. Sellepärast