Jej orgazm najpierw. Ian Kerner
zachowania seksualne w laboratorium, objęli nimi 312 mężczyzn i 382 kobiety. Wyniki zostały oparte na 10 000 cyklów reakcji seksualnych, badanych elektrodami i przyrządami medycznymi instalowanymi w narządach.
5
Popularny w Stanach Zjednoczonych krem przeciwbólowy dla sportowców na bazie spirytusu i kamfory (przyp. tłum.).
6
Warto wspomnieć, iż rzeczywista anatomia łechtaczki jest wciąż przedmiotem dyskusji w środowisku medycznym oraz naukowym. Grupa tradycjonalistów utrzymuje, że jest to narząd złożony jedynie z żołędzi, istnieje także bardziej postępowy i cieszący się większym uznaniem pogląd, oparty na odkryciach takich pionierów – jak między innymi Masters i Johnson, Mary Jane Shefrey oraz Feministyczne Centrum Zdrowia Kobiety. Pogląd ten, który znajduje również wyraz na stronach niniejszej książki, głosi, że łechtaczka to złożony organ, będący odpowiednikiem męskiego penisa.
7
Klitoridektomia, zwana też obrzezaniem kobiet, polega na częściowym bądź całkowitym usunięciu łechtaczki, a czasem również warg sromowych mniejszych i częściowym zaszyciu wejścia do pochwy. U kobiet obrzezanie jest o wiele bardziej drastyczne i boleśniejsze niż u mężczyzn, mimo to praktykuje się je do dzisiaj ze względów religijnych i higienicznych wśród niektórych ludów afrykańskich (przyp. tłum.).
8
W oryginale „outercourse” (przyp. tłum.).
9
Margaret Eleanor Atwood, ur. w 1939 r. kanadyjska pisarka, w swej twórczości dotyka tematyki feministycznej, ma w dorobku kilka zbiorów poezji, książki dla dzieci, eseje. Jej najbardziej znany utwór to wydana w 1985 r. powieść science fiction Handimaid’s Tale, będąca parodią wizji przyszłego społeczeństwa.
10
William Szekspir, Romeo i Julia, Akt II, scena 2, tłum. St. Barańczak, Znak, Kraków 2004, s. 57.
11
Chociaż nie ma braków w dokumentacji dotyczącej anatomii seksualnej kobiety, jak również jej doznań erotycznych, nasza orientacja w tej dziedzinie opiera się na pionierskich pracach Federation of Feminist Women’s Health Centers (Federacji Feministycznych Centrów Zdrowia Kobiety) oraz na wydanej przez tę organizację niezwykle pouczającej książce New View of a Woman’s Body. Będąca wynikiem wieloletnich studiów i badań, ukazuje w nowym świetle wiele zagadnień związanych z seksualnością kobiety.