Turunduse lõpp. Kuidas muuta oma tootemark sotsiaalmeedia ja tehisintellekti ajastul inimlikuks. Carlos Gil
ostmine
Jälgimise ja mittejälgimise taktika
Automaatne meeldivaks märkimine ja kommenteerimine
Viited
Edu viis tingimust
Kasuta multimeediumi
Värskenda sageli ja jälgi
Liitu LinkedIni gruppidega
Otsi asjakohaseid gruppe
Tutvusta ennast ja suhtle
Tee endast tegevusvaldkonna mõtteliider
Loo videosisu
Koosta plaan ja ole järjekindel
Sa ei saa kord päevas postitada ja siis ära minna
Iga kanal nõuab oma strateegiat
Mida teha postituste vahel?
Viited
Kuidas tulla Facebooki algoritmiga edukalt toime
Instagrami koodi murdmine
Muuda kliendid ja töötajad eestkõnelejateks
Igale platvormile oma strateegia
Milliseid vahendeid kasutada?
Korduma kippuvad küsimused
Kõige tähtsam – suhtle
Arene või sure
Kuidas jätkata uute vaatajate kaasamist
Millenniumipõlvkond ja ettevõtete juhid
Platvormid
Viimased mõtted
Uus turundusosakond
Loo enda mõjuisikud
Suhtlusturundus
Kokkuvõte
Viited
Originaali pealkiri:
The End of Marketing: Humanizing your brand in the age of social media and AI / Carlos Gil.
© Carlos Gil, 2020.
This translation of The End of Marketing is published by arrangement with Kogan Page.
All Rights reserved.
Tõlkinud Kaja Riikoja
Toimetanud Anneli Sihvart
Korrektuuri lugenud Piret Pihlak
Küljendanud Jan Garshnek
Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas
Infot Äripäeva raamatuklubi raamatute kohta saate aadressil raamatuklubi.aripaev.ee või pood.aripaev.ee/raamatud ning telefonil 667 0400.
© AS Äripäev, 2020. Kõik õigused kaitstud.
ISBN 978-9949-694-63-1 (köites)
ISBN 978-9949-694-64-8
Autorist
Tuntud tootemarkide (LinkedIn, Winn-Dixie, Save-A-Lot, BMC Software jt) sotsiaalmeedia strateegia rohkem kui kümneaastase juhtimise kogemusega Carlos Gil on maailmakuulus konverentside peaesineja ja auhindu võitnud digitaalne jutuvestja. USAsse elama asunud Gili tööd on esile tõstnud CNNMoney, Harvard Business Review, Enterpreneur ja Social Media Examiner ning veel kümned valdkonnapõhised väljaanded. Los Angeleses tegutseva digiturundusettevõtte Gil Media Co asutaja ja tegevjuht Carlos Gil teeb koostööd Fortune 500 klientidega.
Tänusõnad
Kõigepealt tahan ma tänada jumalat, kes on kogu elu pannud mind olukordadesse, mis on teinud minust selle inimese, kes ma praegu olen. Usun kogu südamest, et me oleme tulemus, mille tekitasid olud – see tähendab inimesed, kellega me oma teekonnal kohtume – ja olukorrad, kuhu me sellel teel satume. Ma olen tänulik kõigile mentoritele, kes on mulle kogu karjääri vältel kõige kriitilisemates punktides teed juhatanud, kuid minu elu esimesest päevast peale on minu selja taga seisnud mu vanemad. Suur tänu ema Millie Gilile, kes mulle ühel saatuslikul 2008. aasta novembripäeval LinkedIni tutvustas. Olen sageli mõtisklenud, kuhu ma võinuksin sattuda või kes ma oleksin nüüd, kui ma poleks kuulda võtnud ema soovitust LinkedIni vaadata. Öeldakse ju, et ema teab kõige paremini. Mu isa Carlos J. Gil, sinu nelja suurepärast nõuannet peaksid teadma kõik selle raamatu lugejad: 1) kõige suurem hirm on see, mida sa ette näed; 2) lase oma lambil alati põleda; 3) ära räägi kodust väljaspool kunagi rahast, usust ega poliitikast; 4) parem on olla sipelga pea kui elevandi saba. Isa, selle tarkuse eest olen sulle alati tänulik. Ja lõpuks tänan Chris Cudmore’i, Lachean Humphreysi ja kogu Kogan Page’i meeskonda, kes aitasid selle raamatu välja anda, ja mis veel tähtsam, uskusid minusse. Minu eesmärk oli kirjutada raamat ning ma sain sellega hakkama. Kõik muu on puhas boonus. Aitäh!
Eessõna
See on vana lõpp ja uue algus
Ma tunnen Carlost juba aastaid. Pärast pikka veebisõprust kohtusime lõpuks ka silmast silma. Saatuse irooniana juhtus see San Franciscos, Twitteri peakorteri esimesel korrusel toimunud digiüritusel. Sõlmisime kohe sõpruse ka reaalmaailmas ja ma olen seda alati nautinud. Olen ikka austanud Carlose indu ja digisuhtlusele „päris vestluse“ vormis lähenemist. Veel rohkem aga hakkasin teda imetlema inimesena. See Carlos, keda mina olen aastatega tundma õppinud, on siiras, põhjalik ja hooliv – neid jooni soovitakse näha kõigi puhul ning kõikjal, kuid kahjuks esineb neid harva. Seepärast meeldivadki need meile teiste puhul.
Ma arvan, et selles ongi asja mõte.
Ükskõik mida me oma elus – nii era- kui ka tööelus – teeme, kõige tähtsam on inimlikkus.
Kõige sisukamate ja vastastikku kasulike suhete aluseks on ehtne siirus ja teistega arvestamine. Sa saad sellest aru siis, kui seda tunned. See määrab suhete ja sidemete olemuse nii veebis kui ka tõsielus ning digimaailmas on võimalus seda suhete alust mitu korda tugevdada.
Meil on uskumatu õnn elada ajal, mil tulevad kasutusele üha uued suhete ja ühenduse pidamise viisid. Mõtle, millise kingituse me oleme saanud – me võime astuda ühendusse inimestega, kellest poleks meil muidu aimugi olnud. Ka sulle on antud võimalus jõuda inimesteni, kes vastasel korral polekski teada saanud ei sinu nime ega seda, mis teeb sinust just sellise ainulaadse inimese. Ühtlasi pakutakse meile uusi värskete vaatenurkade ja ideede ning teistsuguste suhtlemise, mõtlemise ja õppimise viiside uskumatult rikkalikke allikaid.
See on maailma muutnud.
Meediast on saanud suhtlemine. Info, suhted ja mõju on muutunud palju demokraatlikumaks. Maailm on muutunud palju väiksemaks ja kättesaadavamaks. Ootamatult on kõik saanud hääle,