.
reaktsioonidest kuni laksu saamise fetišini, koosneb meie seksuaalne füsioloogia, psühholoogia ja iha kõik samadest osadest, liht-salt eri moel organiseeritult.
Kui me selle lihtsa põhitõe omaks võtame – kõik samad osad, eri moel organiseeritult – annab see vastuse alati populaarsele küsimusele: kas meeste ja naiste seksuaalsus on ühesugune või erinev?
Vastus: jah.
Need koosnevad samadest osadest, erinevalt organiseeritult.
Me küll näeme gruppide vahel ilmselgeid erinevusi, kui vaatame populatsioone – meeste ja naiste kehi –, ent gruppide sees esineb vähe-malt sama palju varieeruvust kui nende vahel.
Võin illustreerida seda näitega, mis pole seksiga seotud. Täiskasva-nud naise keskmine pikkus on 162,6 cm ja täiskasvanud mehe keskmine pikkus on 177,8 cm – 15,2-sentimeetrine erinevus gruppide keskmiste vahel. Aga pikkus varieerub rohkem iga grupi sees kui gruppide vahel. Kui mõõdad tuhande suvalise isiku pikkust – viiesaja mehe ja viiesaja naise –, avastad, et peaaegu kõik naised on vahemikus 152,4 cm ja 172,7 cm – 20,3-sentimeetrine erinevus grupi sees – ja peaaegu kõik mehed on vahemikus 162,6 cm ja 193,0 cm – 30,4-sentimeetrine erinevus. Pane tähele kolme asja: suurem erinevus on iga grupi sees (20,3 cm või 30,4 cm) kui gruppide vahel (15,2 cm), gruppide vahel on 10,1-sentimeetrine kokkulangemine ning sada või kakssada inimest tuhandest on isegi neist laiadest vahemikest väljas!9
Sama kehtib seksi kohta. Iga grupp on ülimalt mitmekesine – ja ma ei pea silmas ainult anatoomiat. Pean silmas seksuaalset orientatsiooni, seksuaalseid eelistusi, sooidentiteeti ja soolist eneseväljendust ning – üle-jäänud raamatu teemat – seksuaalset funktsioneerimist: erutust, iha ja orgasmi. Esineb ka kokkulangemist kahe grupi vahel ja esineb neid, kes erinevad suuresti „keskmisest“, olles siiski täiesti normaalsed ja terved.
Mõni autor väidab, et meeste ja naiste vahelised erinevused on tähtsa-mad kui sarnasused. Teised ütlevad, et sarnasused on tähtsamad kui eri-nevused. Minu seisukoht on, et homoloogia põhitõde – kõik samad osad, eri moel organiseeritult – on mõlemast tähtsam.
48 Emily Nagoski, Ph.D.
Ja mitmekesisus võib olla inimeste seksuaalsuse üks ja ainus tõeliselt universaalne tunnus. Alates meie kehadest ja lõpetades meie käitumi-sega, on „seksuaalsust“ sama palju kui inimesi, kes maakeral elavad. Pole kahte ühesugust.
Kui oled seksuaalkoolitaja ja sõpradega väljas joomas, võid leida end sellistest vestlustest.
Laurie: „Üks naine, keda tunnen, ütles mulle, et kui ta kunagi peaks lapsed saama, laseb ta oma naispiirkonnale kohe pärast sünnitust ilukirurgiat teha, sest arvab, et see ei näe enam hea välja.“
Camilla: „Kas ütlesid talle, et esteetilise meditsiini tööstuskomp-leks on kulutanud palju raha, et ta end kindlasti oma keha suhtes nii tunneks, et nad saaksid tema asjatu enesekriitika pealt teenida?“
Laurie: „Ei, ma ütlesin talle, et kui lapsed saad, on su partner rahul, kui ta üldse kunagi su piirkonda näha saab, ükskõik, milline see välja näeb.“
Emily: „Leiutame õige sellise rituaali, milles naised tähista-vad üleminekut oma sünnitusjärgsesse kehasse. Tähendab, ega ei muutu ainult välimus, vaid see, mida su keha tähendab, nii sulle kui ka maailmale.“
Laurie oli meie seas ainus ema ja tema oli ainus, kes ei vaadanud mind, nagu oleksin narkolaksu all. Ta ütles: „Ma tahan täiega rituaali. Ükskõik mida, et muuta lihtsamaks elamine kehas, mis tundub kui poo-leldi tühjaks lastud õhupall.“
„Aga sa oled nii ilus!“ ütlesid kõik kohe.
Komplimendid Laurie vaieldamatule ilule voolasid veel kiiremini kui vein, aga paar päeva hiljem ütles Laurie mulle, et see oli vastand sellele, mida ta vajas.
„Mul on vaja kuulda, et on okei tunda kurbust, et mu keha pole enam kunagi sama, mis enne. Ma nägin palju vaeva, et õppida toda keha armastama, ja nüüd pean alustama algusest, et õppida armas-tama seda keha.“
Leia oma kirg 49
Selle peale ütlesin: „On okei tunda kurbust, et su keha on jäädavalt muutunud.“
Laurie purskas nutma – see on miski, mida ta viimasel ajal tihti teeb, ootamatud väikesed tormid, mis läbivad teda iga kord, kui ta avastab, et hellus ja tähelepanu, mida ta heldelt teistele jagab, on suu-natud temale.
„Asi ei peaks üldsegi olema selles, kas mulle meeldib mu keha või mitte,“ nuuskis ta nutuselt. „Pärast Trevi sündi muutus tegelikult just see. Nüüd peaks asi olema selles, kas keha teeb, mida mul vaja, või mitte.“
„Mida mul vaja“ tähendab Laurie jaoks sünnitamist – kodus vannis kükitades nagu boss –, üle aasta imetamist ja kolme aasta jooksul mitte kunagi üle nelja tunni järjest magamist. Avaldus, et Trevor on vilets magaja, ei väljenda mingilgi määral Laurie tumedaid silmaaluseid. Laurie keha on imeline.
Aga ta ei tunne end nii.
Idee „kõik samad osad, eri moel organiseeritult“ on samamoodi tõsi selle kohta, kuidas naise keha tema elu jooksul muutub, kui ka selle kohta, kuidas inimeste suguelundid varieeruvad. Ja just nagu kõigi suguelundid on normaalsed ja kaunid, on kõigi naiste kehad normaal-sed ja kaunid.
Aga üldiselt naistele seda ei õpetata. Üldiselt õpetatakse meile, et meie keha peab olema ühe spetsiifilise kujuga, muidu on meis midagi valesti. Räägin sellest – ja kuidas sellest võitu saada – viiendas peatükis.
Muuda oma vaateviisi10
Ma mõistan, et lihtsalt ütlemine „Su suguelundid on täiuslikud ja kaunid“ ei muuda midagi, kui need tekitavad sinus ebamugavust, aga kui oma ainulaadsete ja tervete suguelundite ilu nägemine on sinu jaoks keeruline, siis tahan, et teeksid kahte asja.
50 Emily Nagoski, Ph.D.
1. Võta käsipeegel ja vaata oma vulvat, niimoodi nagu kirjeldasin eespool siin peatükis. Vaadates pane tähele kõiki asju, mis sulle nähtu juures meeldib. Pane need kirja. Märkad, et aju püüab nime-tada kõiki asju, mis sulle ei meeldi, aga ära neile tähelepanu pööra. Tee seda igal nädalal uuesti. Või kaks korda nädalas. Või rohkem. Iga korraga muutuvad asjad, mis sulle meeldivad, natuke rohkem märgatavamaks ja müra muutub natuke vaiksemaks. Võid kaaluda isegi kellelegi teisele ütlemist, mida sina näed ja mis sulle meeldib. Parem veel, ütle seda kellelegi, kes tegi samuti seda harjutust!
Seda tegevust nimetatakse kognitiivseks dissonantsiks, sest see sunnib meid märkama häid asju, kui kipume peamiselt tajuma „negatiivseid“ asju. Proovi seda.
2. Palu oma partneril, kui sul ta on, end lähedalt vaadata. Pane tuli põlema, võta riided seljast, heida selili ja lase tal vaadata. Küsi, mida ta näeb, mis tundeid see temas tekitab, mis mälestusi tal sinu vulvast on. Anna partnerile teada, mis on sulle muret tekitanud, ja palu abi, et näha, mida tema näeb. Kuula südame, mitte hirmuga.
Parem metafoor
Alustasime selle peatükiga, mõeldes viisidest, kuidas vaatame anatoomiat metafooridena, luues tähendust bioloogilistele juhustele niimoodi, et see paneb ennast oma keha suhtes ebamugavalt tundma. Et aidata kõigest sel-lest vabaneda, meeldib mulle kasutada teistsugust metafoori: aeda. See on metafoor, mida kasutan palju – mäletad sissejuhatuse õunapuud? –, sest see pakub hinnanguvaba mõtteviisi sellest, kuidas seksuaalne riistvara, millega oleme sündinud (meie keha ja aju), ning perekond ja kultuur, millesse oleme sündinud, vastastikku mõjuvad, et luua individuaalne sek-suaalne olemus, mis ilmub täiskasvanueas nähtavale.
See kõlab nii. Päeval, mil sünnid, antakse sulle väike maalapp ram-musa ja viljaka mullaga, kõigi teiste omadest veidi erinevaga. Ja kohe algusest peale hakkab su pere ja kultuur sinna asju istutama ja sinu eest
Leia oma kirg 51
aeda harima, kuni oled piisavalt vana, et see ülesanne enda peale võtta. Nad istutavad armastuse ja turvalisuse ja kehade ja seksi keele ning suhtu-mise sellesse ja teadmised