Osvald Käpp. Tiit Lääne

Osvald Käpp - Tiit Lääne


Скачать книгу
ja tublilt, tehes omaltpooltki huvitavaid võtteid. Eigi töö ei ole nii läbimõeldud ja ta loodab enam juhuse peale.

      Tema ja Käpi vaheline võistlus oli ühejõuline. Võidu sai ta parterimaadluses enam julgema töö eest. Kui Pütsep läheb Pariisiks kärbeskaalu, jääb Väli selle kaalu paremaks meheks, kellele kas Eigi või Käpp abiliseks tuleb. Viimaste vahel tuleb paremuse otsustamiseks veel matše pidada.”

Eesti Spordileht Eesti maadluse meistrivõistlustest, mai 1924

      “Soome treeneri Robert Oksa saabumine Tallinna 1923. aastal muutis kõik varasemad tõed ja arusaamad. Oksa suurte kogemuste varal saime esmakordselt tunda, mida tähendab harjutamine nõudliku treeneri taktikepi all.

      Soomlane tõstis harjutamismahu kahekordseks ja seadis sisse range korra. Ta valis välja paarikümnest mehest koosneva grupi ja kontrollis pidevalt meeste vormi rohketel treeningmatšidel ja võistlustel. Kuulusin nende väljavalitute hulka ja tegin rõõmuga kaasa kogu mahvi. Olümpia-aasta kevadeks jättis Oksa sõelale kaheksa meest. Oma suureks ehmatuseks olin ka mina jäänud nende hulka. Mul polnud ju mingeid suurvõistluste kogemusi.”

Osvald Käpp, ajakiri Kehakultuur, veebruar 1990

      VIII suveolümpiamängud Pariis

      10. juuli 1924

      Kreeka-rooma maadlus

      Sulgkaal (kehakaal kuni 62 kg)

      1. Kaarlo “Kalle” Anttila (FIN)

      2. Aleksanteri Toivola (FIN)

      3. Erik Malmberg (SWE)

      4. Arthur Nord (NOR)

      5. Fritiof Svensson (SWE)

      6. Maurice Capron (FRA)

      6. Ödön Radvány (HUN)

      8.–11. Voldemar Väli (EST)

      Osvald Käpp (EST)

      “Eestil oli ka selles kaalus väljas kaks meest, kaks uustulnukat. Nii Voldemar Väli kui Käpp jõudsid mängude ametliku protokolliraamatu järgi kaheksa parema hulka. Sümboolne oli ehk seegi, et koos olümpiateed alustanud mehed jõudsid neli aastat hiljem koos ka olümpiavõiduni…

      Käpp pani kõigepealt selili prantslase Rottenfluci ja võitis punktidega ungarlase Némethi. Sellele järgnes punktikaotus taanlaselt Torgenssenilt. Siis tõi loos vastaseks tulevase olümpiavõitja ja Käpp kaotas Anttilale punktidega.

      Et pärast neljandat vooru olid maadlema jäänud veel seitse meest, jagasid eestlased kaheksandat kohta.”

Tiit Kuningas ja Tiit Lääne raamatus “Olümpiamängude ajalugu II. 1920-1944”, Tallinn 2005

      “Käpp võitis Pariisis küll kaks esimest vastast, kuid sai siis kaks punktikaotust järjest ja langes konkurentsist välja. Ent kaotustest õpitakse.”

Raamatus “Eesti sport läbi aegade”, Tallinn 1996

      “Kõrbesin olümpial läbi kahel viisil, kogemuste puudumise ja võistlustel valitsenud 45-kraadise leitsaku tõttu (võisteldi Pariisi sisevelodroomi klaaskatuse all, Pariisis aga näitas kraadiklaas sel ajal üle 30 °C varjus).

      Mis Pariisis juhtus, on kõigile teada: Pütsep saigi olümpiavõitjaks, Roman Steinberg võitis pronksmedali ning Eesti tuli osavõtvate maade hulgas Soome ja Rootsi järel kolmandale kohale. Olime maailma kolmas maadlusriik (kahe maadlusviisi üldarvestuses tegelikult siiski viies riik – toim.) ja see andis palju enesekindlust juurde.”

Osvald Käpp, ajakiri Kehakultuur, veebruar 1990

      VIII suveolümpiamängud Pariis

      14. juuli 1924

      Vabamaadlus

      Sulgkaal (kehakaal kuni 66 kg)

      1. Russell Vis (USA)

      2. Volmari Wikström (FIN)

      3. Arvo Haavisto (FIN)

      4. George Gardiner (GBR)

      5. William Montgomery (CAN)

      6. Émile Pouveroux (FRA)

      7. Ernst Belet (SUI)

      7. Alfred Praks (EST)

      –

      11. –16. Osvald Käpp (EST)

      “Osvald Käpp kaotas Pariisis kohe avavoorus inglasele George Gardinerile ning ei pääsenud jätkama ka lohutusringis.”

Tiit Kuningas ja Tiit Lääne raamatus “Olümpiamängude ajalugu II. 1920-1944”, Tallinn 2005

      “Robert Oksa töötas meil ainult aasta, kuid selle ajaga tegi ta ära hiigeltöö. Tal oli tohutu perspektiivitunne ja ta oskas näha maadlejates peituvaid potentsiaale. Oksa tegi panuse ainult noortele: Pariisis käinud meestest olin mina kõige noorem, alles 19-aastane, Väli oli 21-, Kusnets, Steinberg ja Rudolf Loo 22-aastased. Ainult Pütsepal oli aastaid 26, kuid temas nägi Oksa olümpiavõitjat.

      Nimetatud kuuest mehest võrsus kolm olümpiavõitjat ja üks kahekordne Euroopa meister, oma karjääri jooksul võitsid nad maailma tippturniiridelt (OM, MM ja EM) ühtekokku 19 medalit!

      Meilt siirdus Oksa Rootsi koondise treeneriks, töötas sellel kohal üle kolmekümne aasta ja valmistas ette terve plejaadi maailmakuulsaid maadlejaid. Meie teed ristusid hiljem veel mitmel korral.”

Osvald Käpp, ajakiri Kehakultuur, veebruar 1990

      “Rahvuslised maadlusvõistlused Pärnus korraldas 1. ja 2. novembril spordiselts Tervis. Maadluses võitis kergekaalus Käpp Tallinna Kalevist. Järgnesid Reikop Pärnu Tervis ja Eberg Pärnu Tervis.”

Eesti Spordileht, november 1924

      “Käpp, Kalev – Steinbergs, Riia Krause, paremusvõit. Steinbergs on vanakooliline maadleja ja suudab vastu panna ainult sellega, et Käpa käsa kinni hoiab ja võtteid ei lase teha…

      Käpp – Puna, paremusvõit. Käpp suudab Puna paaril korral parterisse viia…

      Praks – Käpp, paremusvõit. Et kaotust ära hoida, on Käpp sunnitud jalgade väledust tarvitama…

      Käpp – Horner, paremusvõit. Pinev ja ühejõuline võistlus. Lisamaadluses saab Käpp Horneri kord silda viia.

      1. Väli, Sport, 2. Praks, Sport, 3. Käpp, Kalev.”

Eesti Spordileht Kalevi rahvusvahelistest võistlustest, november 1924

      “Käpp, Kalev, saavutas tugevast, kuid maadlust vähetundvast Reimannist, Tartu Kalev, paremusvõidu… Võistluses esimesele auhinnale lõi Väli lindeniheitel katki oma kulmu, mis teda sundis võidu Käpale loovutama.

      1. Käpp (Kalev), 2. Väli (Sport), 3. Stark (Järvapojad).”

Eesti Spordileht hooaja avavõistlustest, detsember 1925

      “Kergekaal viis esimesena kokku Praksi, Sport ja Horneri, Kalev. Horner püüdis esialgu aktiivsem olla, kuid rauges lõpuks. Käpp, Kalev, heitis Reimanni, Tartu Kalev, suplessiga 2.45, kuid Praks pidi Reimanni üle ainult paremusega leppima. Ka ei saanud Käpp Horneri selili, kugi selleks rohkelt situatsioone leidus ja võistluse lõpuvile ka Horneri sillasolekus kõlas. Praks – Käpp võistlesid omavahel otsustamatult, kusjuures Praks näis ekslikult arvavat, et vastase matilt väljatrügimine paremusvõidu kindlustab.

      1. Käpp, Kalev, 2. Praks, Sport, 3. Horner, Kalev.”

Eesti Spordileht Eesti maadluse meistrivõistlustest, aprill 1926

      Fotod 1

      Esimene ülesvõte perekond Käpast 1915. aastal. Vasakult olümpiavõitja õde Amalda (1900-1991), ema Anna (1865-1947), vend Verner (1898-1969), isa Otto (1854-1919) ja Osvald (1905-1997).

      Eesti maadluse tulevik 1920-ndatel aastatel. Osvald Käpp ees vasakult teine.

Скачать книгу