Perekonna, sugupuu ja mineviku feng shui. Janno Seeder
õel kooselust ja perekonna loomisest midagi välja. „Küll jõuab, küll tuleb õige” – see lootus jätkus aastaid, isegi aastakümneid. Praeguseks on need kolm õde pensio niikka jõudnud, kuid sellist meest nagu nende isa ei kohanud nad oma eluteel kordagi. Uskumus, et paremat meest kui nende isa ei ole võimalik leida, ei lasknud neil abikaasaks ja emaks saada.
MEIE KEHA ANNAB MÄRKU. Sirlit oli terve teadliku elu vaevanud kurguvalu. Arsti juures käimisest polnud kasu, sest valu põhjus jäi leidmata. Ühel hetkel oli valu kadunud. See toimus pärast töökohavahetust, kui ta lõpuks ometi – pärast pikki vastupuiklemise aastaid – oli vastu võtnud lektori töökoha. Täpsemini, valu kadus pärast esimest avalikku esinemist, mil ta avastas enda jaoks teadmiste ja info jagamise võlu. Hirm oma ebatäiuse ees asendus rahuloluga kõnelemisest. Ta oli lõpuks ometi õige valiku teinud.
Sarja neljandas raamatus heidame pilgu feng shui bagua perekonna, sugupuu ja mineviku tsoonile. Mida see endas sisaldab? Kuidas seda analüüsida? Kuidas tegelda vanade kinnijäänud ja takistavate mudelite ja uskumustega. Kuidas oma elu tasakaalustada? Appi võtame kolm energiatasandit, ruumi, värvid, vormid, tegevused ja mõttejõu. Kõikide nende võimalustega saate lähemalt tutvuda järgnevatel lehekülgedel.
I peatükk
FENG SHUI KUI ELAMISÕPETUS
Mis on feng shui? See on harmooniline kooseksisteerimine loodusega, ümbritseva keskkonnaga ja iseendaga. Juba aastatuhandeid on feng shui tarkusi aegaderaamatusse talletanud Hiina taoistlikud preestrid. Feng shui on välja kasvanud taoismist, mille põhimõiste on tao. Tao on teekond, tee, suund, aga ka õpetus, juhatus ja seletus, millel liigub taiplik energiaid jälgiv ja neid oma heaolu tagamiseks kasutav inimene. Tao on teekond just praegu, olevikus, ja see olevikuhetk sisaldab endas olulisi teadmisi minevikust, varasematest põlvkondadest.
Feng shui väidab, et sarnane loob sarnast, seega hea toob juurde head ja halb toob juurde halba. Nii võime enese teadmata elada aastaid halva energiaga kohas, seejuures imestades, miks tervis on korrast ära ja miks suhted ei toimi. Samuti ei oska me ära tunda ja enda jaoks tööle panna ümbritsevat positiivset energiat. Niisiis on meie ülesanne õppida tundma energiate liikumist ja jõuda selleni, et vajaduse korral oskaksime neid ka juhtida. Taibukas, uuele avatud inimene võtab appi feng shui, mis õpetab teda tasakaalustama energiaid nii enda sees kui enda ümber. Feng shui õpetab juhtima energiavoogusid, vähendama inimest ohustava negatiivse energia mõjutusi ja rohkendama head. Kuigi head on meie ümber küllaldaselt, ei oska me kahjuks seda alati ära tunda ja enda jaoks tööle panna. Energiate ravimine ja juhtimine toimub tasakaalustamise ehk harmoneerimise teel.
Feng shui on õpetus sellest, kuidas korraldada oma välimist maailma, et seeläbi juhtida ka oma sisemist maailma. Mõned inimesed arvavad, et feng shui on lihtsalt viis, kuidas mööblit ja objekte ruumis paigutada. Paigutamiskunst on üks osa feng shui õpetusest, kuid energiaõpetuse peamine eesmärk on olla sild inimese sisemise ja välimise maailma vahel, olla sild teadvuse ja alateadvuse vahel.
Oma elutee ehk tao loob iga inimene endale ise. Õnnelik tao tähendab elada harmoonias iseendaga, teistega ja loodusega. Seda on võimalik õppida, kogeda, tunnetada ja harjutada, tuleb vaid tahta ja varuda kannatust.
Missugune on aga meie isiklik tao, see sõltub energia ehk qi omadustest.
Qi on nähtamatu energia, mis liigub kõikjal. Qi on elujõud, mis on omane näiteks inimesele, loomale, taimele, maale, kodule, ja on antud talle tema loomise hetkest alates. Kui inimene on terve, siis on tema qi tasakaalus ning ta on elujõuline ja loov isik. Kui inimene on haige, siis on tema kehas tugev qi puudujääk ja ta on jõuetu ning väsinud. On kodusid, kus on olemas nii ilu, harmoonia kui ka heaolu, kuhu tahetakse alati tagasi tulla. Ja on kodusid, kuhu küllusele vaatamata ei tõmba tagasi mitte miski.
Energia on pidevas liikumises ja muutumises. Hetk, mis oli praegu, ei kordu enam iial. Seega on feng shui sõnum meile: ela käesolevas hetkes, naudi seda rõõmus ja rahus.
Energia sinusoidset liikumist võime näha kõikjal. Kevadel tärkab loodus ja energia aktiveerub, tõstes meie meeleolu ja tekitades soovi liikuda, tegutseda, luua. Seevastu talvel eelistame pigem rahulikke tegevusi ja parema meelega magame, loeme raamatuid ja ei kuluta liialt niigi madalat energiataset. Küll aga elab tänapäeva inimene just talvel aktiivset elu, kurnates oma energiavälja ülemäära, ning kevadeks on haigused ja stress ta maha murdnud.
Inimene sünnib tõusvas energias, oma elu kõrghetkel oleme maksimaalses toonuses, kuid vananedes hakkab meie energia langema. Seetõttu on üsna loomulik, et nooruki toast kostab valjuhäälset rockmuusikat ja vanaema eelistab kuulata rahulikku valssi. Inimene soovib nautida täiel rinnal ja võimalikult kaua oma kõrget energiataset. Kasutades enda ümber ja sees head feng shui’d, on võimalik saavutada rõõmus ja edukas elutee.
Taaselustatud feng shui õpetus annab meile võimaluse nautida inimese igat eluperioodi, pöörates seejuures eriti suurt tähelepanu just meisterlikule ning elukogenud vanaduspõlvele.
Energia liikumine ilmakaartes, ööpäevas, aastaaegades jne.
Sinusoidne liikumine toimub ka ööpäeva vältel. Hommik algab kell 3.00 energia virgumisega, lindude-loomade aktiveerumisega ja päikese tõusmisega.
Varajane päev algab kell 9.00, keskpäevane ehk maksimaalne energia valitseb kella 11.00 ja 13.00 vahel, ent pärastlõunal kell 15.00 hakkab domineerima rammestav õhtuenergia ning öö koos sumbuva energiaga saabub juba kell 21.00.
Kevadsuvine valgusküllane aeg paneb inimese tegutsema, uusi projekte algatama ja neid ellu viima. Kuid meie eelistame suvel, kui päike on juba varakult kõrgel taevas, magada keskpäevani ja laseme heal energial lihtsalt tuulde lennata. Energeetiliselt raskeim aeg inimesele on aga talvekuu november, siis on mõistlik puhata ja leiba luusse lasta. Küll aga peetakse meie ühiskonnas lausa rumaluseks sellisel ajal puhata. Vanasti pidi kõik olema tasakaalus ja harmoonias ümbritseva loodusega ning energiatega. Tark inimene ei hakka loodusele vastu, vaid kasutab seda maksimaalselt enda tarbeks.
Kõik meie ümber ja meie sees on energeetiline. Inimene on terve, kui tema kehaline, hingeline ja vaimne tervis on kooskõlas iseenda, kultuuri ja loodusega. Niisiis on inimene tasakaalus, kui tema energiad on tasakaalus kõigil kolmel tasandil – materiaalsel, meelelisel ja vaimsel.
FÜÜSILINE ehk MATERIAALNE tasand See on arusaadav tasand, mille peamine mõiste on aine kui energia tihenenud vorm, mida saab katsuda, näiteks laud, auto, õun.
PSÜÜHILINE ehk MEELELINE tasand See tasand tagab meile hea tagasisidesüsteemi, sest siia kuuluvad meie meeled. Tegemist on tunnetusliku tasandiga, kuhu kuuluvad viis tajumeelt – kompimis-, haistmis-, maitsmis-, kuulmis- ja nägemismeel. Me enamasti usume seda, mida me näeme, kuigi ei saa alati käega katsuda. Sama kehtib ka kuulmise, haistmise, maitsmise ja kompimise kohta.
SPIRITUAALNE ehk VAIMNE tasand Selle tasandi loovad peenenergiad, sealhulgas mõtteenergia, intellekt, armastus, tahteenergia, tundeenergia. Me kõik teame, mida tähendab armastus – kuid mis värvi on armastus või millise kujuga on armastus?
Kolme energia põimumine näitab teaduse (A), mis esindab materiaalselt meelelist tasandit, ja religiooni (B), mis esindab vaimset ja meelelist tasandit, omavahelist ebakõla. Harmoonia tekib ainult kolme energia koosmõjus (C).
Harmoonilisest tervikust moodustavad 30 % füüsiline ja psüühiline energiatasand. Elukvaliteeti kõige rohkem määrav ja ühtlasi edu looja on aga spirituaalne energiatasand, mis hõlmab tervikust 70 %. Kuid kahjuks usaldab inimene tavaliselt esimest kahte tasandit, jättes kõrvale spirituaalse, kõige olulisema tasandi.
Vastandite