Perekonna, sugupuu ja mineviku feng shui. Janno Seeder
pealispinna all on suur pimedus ja etteaimamatu sügavus. Nii on ka meie tulevikuga. Kas mõtlete paadiga järvel sõudes järve sügavuse peale või naudite käsilolevat tegevust? Nii on ka meie eluga. Ei maksa otsida tulevikusügavustest hirmsaid pilte. Karta ei tasu midagi, aga kõigeks tuleb valmis olla.
Firma kontekstis esindab see tsoon ettevõtte visiooni, uusi projekte, uusi arendusi, uusi tooteid ja teenuseid. Kõik ettevõtted vaatavad ettepoole ja on kirja pannud oma tulevikupildi ehk visiooni, näiteks „Kümne aasta pärast Euroopa …”. See on kaugem eesmärk ja kogu igapäevane tegevus täidab tulevikku jõudmise eesmärki. Ka uued tooted ja teenused aitavad jõuda püstitatud eesmärgile üha lähemale.
Feng shui järgi esindab seda tsooni element Metall. Metall – see on kvaliteet ja loovus, see on romantika. Metalli energiaga on seotud kaks poolust: ühelt poolt ilu ja kuninglikkus ning teisalt teravused ja sõjakirves. Järelikult tasub oma tulevikueesmärke seades näha enda jaoks ainult parimat eesmärki ja kehvemaga mitte leppida. Mina olen ju kuningas.
Tsooni nimi on Taevas. Muud tähendused: sõbrad, abilised, äripartnerid, õpetajad, toetus, juhtkond, rahu ja tänulikkus, altruistlik abi, distsipliin, otsustusvõime, enesevalitsemine.
Tsooni hiinapärane nimi on CHIEN, mis seostub planeerimise ja austusega. Inimese oluline õppetund on õppida usaldama maailma ja iseennast ning ära tunda just see õige, austusväärne juhendaja.
Et saavutada püsivat jõukust ja küllust oma elus, vajame teiste inimeste abi. Samas peame olema valmis ka teisi inimesi abistama. Selle eluvaldkonna alla kuulub kõik see, mis ei tule meie enda seest (vastand teadmiste ja töö iseendaga tsoonile). Siia kuuluvad näiteks õpetaja, õpetus, hea raamat, huvitav film, koolitamine, nõustamine, aga ka pangalaen, selgeltnägemine, religioon, Jumal, Sai Baba. Samuti kuulub selle eluvaldkonna alla reisimine kui parim võimalus saada uut informatsiooni ja omandada vajalikke teadmisi. Tuleb olla vaid vastuvõtlik.
Firma kontekstis esindab see tsoon niisuguseid ettevõttesse sisseostetud või sissetoodud „abilisi” nagu oskusteave (know-how), materjalid, tehnoloogia, koolitused, konsultatsioonid, välisabi, ka pangalaenud ja liisingud. Oluline on aru saada, missugust abi või toetust ettevõte antud etapil kõige enam vajab. Siia valdkonda kuuluvad ka koostööpartnerid ja edasimüüjad.
Feng shui järgi esindab seda tsooni element Metall. Tegemist on Metalli yang’ima vormiga, mis on tugev, stabiilne, täpsust nõudev ja vigu mitteaktsepteeriv. Oluline on siin juhtimine, autoriteet ja usaldus.
Bagua teooriasse tuleb suhtuda ettevaatuse ja aupaklikkusega ning kõigepealt on vaja teha endale selgeks bagua tsoonides peituv sisu. Isikliku bagua energiakaardi aktiveerimisel ei pea alati ruumi kaasama, vaid kasutada võib spirituaalset ehk mõttetasandit, aga ka tegevusvaldkondi, hobisid ja isegi riietumisstiili. Soovituslikult tuleb alustada iseendast – enda tundmaõppimisest, enda kaardistamisest ning oma võimaluste ja soovide kindlaksmääramisest. Kui inimene suudab oma sisemise bagua tööle panna ja kaasab oma eesmärkide saavutamisse ka teda ümbritseva ruumi, suurendab ta edu võimalikkust veelgi.
Bagua energiakaart töötab inimese, perekonna, kodu, ettevõtte, riigi ja rahva puhul – kõikjal, kus on tegemist inimeste kui energeetiliste olevustega. Igal bagua tsoonil on oma nimi, hiinapärane nimi, arhetüüpne perekonnaliige, energiat kandev number, tänapäevane sisu ning vastavus ühele elemendile viiest stiihiast.
Bagua kaheksa tsooni tabel
III peatükk
BAGUA ÜLE- JA ALATOONUSED
Mis on tasakaalus feng shui? Tasakaalus feng shui aluseks on energia sujuv, takistusteta liikumine. Kui kõik meie elus sujub rahulikult, suurte vapustusteta, ja me tunneme ennast hästi, oleme täis loomis- ja elutahet – see ongi hea feng shui. Selle saavutame siis, kui arvestame meie sisemiste ja meid ümbritsevate energiate liikumistega, ning sel juhul, kui ei toimu energiate üle- ega aladoseerimist. Olulised on proportsioonid, sobilikkus ja loomulik valik.
Bagua’l on mitu tõlgendamis- ja kasutamisvõimalust. Bagua on otseselt seotud meie eluvaldkondadega, inimese energiavoogudega, meie kehas talitlevate elunditega, ettevõtte tegevusega ja viie stiihiaga (Maa, Metall, Vesi, Puu, Tuli).
Nüüdisaegne bagua kasutamise viis lähtub inimesest kui energia juhtijast ja suunajast. Seega oleme teinud valiku juhtida oma eluteekonda ja seal voolavaid energiaid ise ning mitte lasta end juhtida oludel. Seetõttu saab krundile, majja, tuppa siseneda ainult läbi kolme tsooni – kas läbi teadmiste ja töö iseendaga tsooni, karjääri ja õigete valikute tsooni või abistajate, õpetajate ja reiside tsooni. Ilmakaartest räägime tinglikult, sest „ilmakaar” iseloomustab energia omadusi (tõusev, langev jms) teatud bagua või ruumi osas. Kui sajandeid tagasi oli maja paigutust krundil lihtne määrata, siis tänapäeval seab keskkond meile mitmeid tingimusi, alustades juba detailplaneeringust. Feng shui’l on palju koolkondi ja selle raamatu kirjutamisel oleme lähtunud Vormi ehk intuitiivsest koolkonnast, mis tõdeb: feng shui on energiaõpetus. Järelikult huvitavad meid eelkõige energia omadused ja liikumine. Energia liikumist aga juhib inimene ise.
Kui hoone või ruum, kuhu me siseneme, on yin/yang tasakaalus ehk uks asub enam-vähem hoone keskosas, astume majja sisse karjääri ja õigete valikute tsooni kaudu. Kui hoones on ülekaalus yang-energia (uks asub keskkohast tugevalt vasakul), siis siseneme ruumi teadmiste ja töö iseendaga tsooni kaudu. Kui aga hoones on yin-energia ülekaal (uks asub keskkohast tugevalt paremal), siis siseneme ruumi abistajate, õpetajate ja reiside tsooni kaudu. Loomulikult võib esineda ka erandlikke olukordi.
Hoonesse, ruumi saab siseneda ainult kolme bagua tsooni kaudu.
Bagua joonistamise tööde järjekord:
1. Joonistage ruumi põhjapind paberile. Hoones olevat sisustust ei pea plaanile märkima, küll aga visandage ruumide asetus, ka tualettruum ning esi- ja tagauks.
2. Tõmmake nurkadest diagonaalid ning diagonaalide lõikekohas asubki hoone (ruumi) keskpunkt ehk taiji, mida tähistatakse yin/ yang märgiga. Seejärel kustutage diagonaaljooned.
Bagua energiakaardi joonistamine plaanile, keskkoha leidmine.
3. Nüüd jagage 3600 kaheksaks võrdseks osaks ehk iga tsooni jaoks jääb 450. Sirkli ja joonlaua abil joonistage kaheksa bagua tsooni maja plaanile. Bagua tsoonide asetust vaadake jooniselt.
Bagua energiakaardi joonistamine plaanile, tsoonideks jagamine.
Mõned tähelepanekud:
• Kui garaaž (panipaik, saun jms) on ühendatud eluhoonega ja garaaži peal ei ole eluruume, siis ei lähe garaaž põhjapinna arvestusse, sest tegemist on eluhoonest eraldi asuva ruumiga.
• Kui garaaž (panipaik, saun jms) on ühendatud eluhoonega ja garaaži peal asuvad eluruumid, siis läheb garaaž põhjapinna arvestusse sisse. See võib kaasa tuua hoone põhjapinna vormi muutuse ja mõne eluvaldkonna üle- või alatoonuse.
Joonisel A ei lähe garaaž maja põhjapinna arvestusse, joonisel B aga läheb garaaž maja põhjapinna arvestusse.
• Kui hoonel on mitu ust, siis tuleb määrata, missugune neist on peauks. Kui on kaks võrdse tähendusega ust, siis määrab bagua asetuse hoones see uks, mis asub peaväravale lähemal. Loomulikult on olemas erandlikud olukorrad. Näiteks eramu, kus talvel