Klassikaline feng shui jõukuse ja heaolu suurendamiseks. Meister Denise Liotta Dennise
suunda, kuju, voolavust ja väljanägemist. Neoliitilises Hiinas võeti feng shui algselt kasutusele selleks, et valida välja ideaalne asukoht kodu või linna jaoks või et leida täiuslik asupaik esivanemate haudadele – seda tunti yin feng shui õpetusena. Tangi dünastia valitsemisajaks oli feng shui arenenud keerukaks teaduseks.
Kuna san he keskendub keskkonnale – mägedele, jõgedele ja pinnavormidele –, siis püüab see mõista, kuidas looduslikud maastikud kujundavad ja loovad chi’d. San he tehnikad keskenduvad sellele, et tuvastada kõige kasulikum, kõige strateegilisem asukoht, kust chi’d keskkonnast kätte saada. San he koolkond peab chi’d dünaamiliseks ja ajas muutuvaks. See arusaam põhineb muutumatul yin energial, nagu näiteks mäed, mis vastandub muutuva yang energiaga, nagu näiteks ajatsüklid. San he õpetused ei ürita chi tsüklitega kohanduda. Pigem püüab see lähenemine leida kaitset energia ebasoodsate tsüklite vastu ja neist üle saada, eelistades või luues paremaid pinnavorme.
San he tugineb ulatuslikele süsteemidele ja valemitele, et hinnata formatsioone, mis võivad endaga tuua katastroofe, jõukuse potentsiaali ja õnne. Näiteks virsikuõie sha tee formatsioon viitab ebaõnnele armuasjades ja abieluvälistele suhetele; kaheksa hävingu teed (pa loo hwang chuen) põhjustavad pankrotti, lahutusi ja katastroofe ja kaheksa tapmisjõudu (pa sha hwang chuen) viitavad probleemidele tervise, raha ja armastusega. Teisi valemeid – nagu näiteks kaheksa vaimu kannavad varandust (Taiwanist pärit hästi kaitstud saladus) ja kolm harmoonia ukseava, he tu teed, abistava tähe veemeetod, kohtuametnik ja taevane ratsu – kasutatakse jõukuse kasvatamiseks. Siia kategooriasse kuuluvad ka veedraakonid, mida peetakse kõige võimsamateks jõukust loovateks valemiteks. Neid tehnikaid on hulgaliselt, näiteks 72 draakonit, 120 kulla jaotust, 60 draakonit, kolmekordne kitse karistus ja kuus halba, ja kõigil neil on omad meetodid paiga feng shui analüüsimiseks, tõhustamiseks ja häälestamiseks.
Kui tegemist on suurte feng shui projektidega, nagu näiteks pikalt kavandatud elamupiirkonnad, linna planeerimine, kõrghooned, hotellid, kuurordid, lennujaamad, haiglad jne, on san he kõige sobilikum lähenemine. Kuna see süsteem on pinnavormide, nii looduslike kui ka inimese loodute osas nii kõrgelt arenenud, paistab see silma metoodikate poolest, mis paigutavad loodava struktuuri suhtesse reaalsete (ja virtuaalsete) mägede ja veega. Sellised makrotasandil kaalutlused tuleks lahendada enne mis tahes struktuuri mikrotehnilise projekteerimise juurde asumist. Kuid ühes oma mitmete tehnikatega, mis hõlmavad kõiki elu valdkondi, sobib see suurepäraselt ka iga keskmise kodu tarvis.
San yuan’i koolkond
Tuntud ka kolme tsükli nimetuse all, võib san yuan’i pidada san he modernseks nõoks. San yuan’ismõistetakse chi’d tsüklilisusele kalduva dünaamika või arenemiskäiguna. Midagi meie universumis pole paigalseisus, kõik on pidevas liikumises. Kuid hoolimata sellest on kõiges selles võimalik täheldada teatavaid kindlaid trende. Et energia ajatsüklitega ühel lainel püsida, on tarvis oma feng shui’d pidevalt ajakohastada. Mõlemad lähenemised, nii san he kui ka san yuan, võtavad arvesse aja ja vormi faktoreid. Põhiliseks erinevuseks nende kahe koolkonna vahel on see, et san he peab kõige olulisemaks vormi, san yuan aga keskendub peamiselt ajafaktorile.
Lendavate tähtede süsteem (xuan kong fei xing) ja kaheksa maja süsteem (pa chai või ba zhai) kuuluvad san yuan’i koolkonna alla. Tegemist on tänapäevase feng shui kahe kõige populaarsema süsteemiga, eriti sagedasti kasutatakse neid just interjööri feng shui juures. Lendavate tähtede puhul saadakse hoone või asupaiga energiakaart arvutuste teel ja seda kasutatakse chi kvaliteedi hindamiseks kõigis kodu osades. Kaheksa maja aga keskendub harmoonia loomisele maja elanike ja maja energiate vahel.
Lendavad tähed selgitavad, miks ükski struktuur ei kanna tsükliliselt läbi aja kulgedes igavesti head või halba feng shui’d. Igal struktuuril on oma unikaalne sünnipärane lendava tähe kaart, mis annab olulisi vihjeid selles struktuuris sisalduva kindla energia kohta. Mõned lendava tähe kaardid on väga erilised ja näitavad erakordset heaendelisust, näiteks pärlikee formatsioonid (lin cu san poon gua), vanemaseose formatsioon (fu mo san poon gua) ja kümne kombinatsioon. Kõik kolm on kuulsad selle poolest, et need toovad endaga suurt raha või õnne suhetes. Teisi tehnikaid, nagu näiteks kindluse värava teooriat (sent mun kuet), kasutatakse selleks, et suurema jõukuse saavutamiseks püüda kinni loodusliku veekogu energiat.
Teisteks san yuan’i meetodi feng shui tehnoloogiateks on zi bai (purpur-valged lendavad tähed); xuan kong da gua (suur 64 heksagrammi meetod), mis on suurepärane meetod kuupäeva valimiseks ja täpsustamiseks; ja xuan kong shui fa (aja-ruumi vee meetod), mille abil täiustatakse paika, kasutades vee omadusi, mis kasvatavad rikkusi. San yuan’i koolkonna alla kuulub ka draakonivärav kaheksa (long men ba da ju) meetod, mida kasutatakse rikkuste ligimeelitamiseks ja karjääriõnne suurendamiseks.
San yuan’i koolkond võttis kasutusele ja arendas edasi ka mitmeid san he koolkonna tehnikaid, mis hindavad iga-aastaseid negatiivse energia külastusi. Kolm tapmist (sam sart), Suurvürst (tai sui) ja Aastalõhkuja (sui po) võivad põhjustada katastroofilisi tagajärgi, kui häirid maad mõne kaevamistööga nagu näiteks basseini ehitamine või ulatuslikum maastiku muutmine. Kaevamine või ehitustegevus võib häirida ka iga-aastast Kollase tähe 5 külaskäiku. Nende negatiivsete energiate mõju vastu on välja kujundatud suure Päikese asendi tehnika. See aitab meil välja valida hea ajahetke ehituse või kaevetöödega alustamiseks ja pakub kaitset halbade ning kahjulike tagajärgede eest.
Feng shui hindamiseks võib kasutada ka röövimise mäe sha (chor san kibb sart) tehnikat ja iga päeva, kuu ja aasta „tähtede“ väljaarvutamist. Ka need tehnikad kuuluvad san yuan’i koolkonda. Rohkem informatsiooni selletaoliste negatiivsete energiate kohta leiad kolmandast peatükist.
Mõlemad koolkonnad, nii san he kui ka san yuan, võtavad arvesse aja ja vormi tegureid. Põhiline erinevus nende kahe süsteemi vahel on see, et san he panustab põhiliselt vormile ja san yuan keskendub peamiselt ajale. Ei saa öelda, et üks koolkond oleks teisest parem, küll aga tuleks arvesse võtta, millega täpsemalt tegelema asutakse ja mis on selles olukorras prioriteet. Näiteks kui kasutad feng shui’d selleks, et kujundada kahekümne hektari suurust kuurorti, siis ilmselt pole ajastus prioriteet. Kui sul on ees puutumata ja kujundamata maatükk, saavad peamiseks lähtealuseks olemasolevad pinnavormid. Seega, kui sa hakkad paiga struktuure kujundama, on parimaks lähenemiseks san he koolkond. Hiljem aga tulevad kasuks san yuan’i lendavad tähed, mis aitavad majades ja hoonetes chi’d levitada.
Tegelikult on san he’l ja san yuan’il ka mitmeid ühiseid nimetajaid – mõlemad on nõus sellega, et alati tuleb arvesse võtta ajafaktorit ja pinnavorme. Mõlemad süsteemid kasutavad bagua’d ja viie elemendi teooriat ning on lahutamatult seotud yin-yang printsiibiga. Lõppkokkuvõttes on nii san he’l kui ka san yuan’il üks ja sama eesmärk – eraldada ümbritsevast keskkonnast chi’d, nii et see oleks toeks paiga asustajatele ja muudaks inimeste elu paremaks.
Otstarve: feng shui mõõdab „suunatud“ energiat kompassi abil.
Hiina magnetkompassi ehk Luo Pani päritolu ulatub Hiina tsivilisatsiooni koidikusse. Iidne legend räägib üheksa taeva sõjajumalannast, kes kinkis ühendatud Hiina esimesele valitsejale Kollasele Keiser Huangdile kompassi, et see aitaks tal vaenlastest võitu saada. Teine versioon sellest loost räägib Huangdi erilisest leiutisest, kompasskaardist, mis sepistas ta tee võidule. Olgu kuidas oli, Luo Pan on feng shui praktiseerijale peamiseks abivahendiks.
Läbi kogu oma hiilgava ja pika ajaloo on Luo Pani vastavalt viimastele pinnavormide, tehnikate ja energia suundadega seotud avastustele korduvalt ümber kujundatud, uuesti määratletud ja viimistletud. Varem oli tavaks, ja see tava kestab siiamaani, et feng shui