Eduka äriplaani koostamise valem. Sirle Truuts

Eduka äriplaani koostamise valem - Sirle Truuts


Скачать книгу
href="#u10ea339b-78d9-5085-bd21-963edfabd3c0">Turuanalüüs103

       Konkurentide analüüs113

       Turundus ja müük123

       Finantsplaneerimine135

      III osa. Miks rahastaja ütleb EI ehk levinud vead äriplaani

       koostamisel145

       Autorist169

      5

      Sissejuhatus

      Ettevõtlikke inimesi iseloomustab loovus ja tegutsemine. Nad on oma ole-muselt justkui viljakad kasvulavad, kus sõltumata hooaegadest sünnivad erinevad äriideed, millest osad on elujõulisemad kui teised. Äriideede tu-gevust tasub enne nende elluviimist paberil „läbi mängida”, sest ettevõtja võib sageli vaadata oma äriideed justkui läbi roosade prillide.

      Äriidee analüüsiks on loodud äriplaani vorm, mis juhendab nii alusta-vat kui ka tegutsevat ettevõtjat oma äriideed enne tegutsemist analüüsima ja vajadusel ka muutma lähtuvalt klientide vajadustest.

      Edukas äriplaan ei kirjelda üksnes seda, mida ettevõte teeb, vaid seda, kuidas ta seda teeb. Sageli arvatakse, et äriplaani koostamine on mõttetu ajaraiskamine. Selline arvamus tuleneb sellest, et äriplaanide pea-miseks puuduseks on teoreetilisus ja pealiskaudsus. Koostatud äriplaani-del puudub sageli nii sisu, tegu kui ka nägu. Hästikirjutatud äriplaan on sõltumata vormist huvitav, inspireeriv ja sütitav, pannes selle lugejat tund-ma vastupandamatut soovi hakata ka ise ettevõtjaks. Edukas äriplaan muudab lugeja justkui ettevõtte brändisaadikuks, kes teeb kõik endast oleneva positiivse rahastusotsuse saamiseks.

      Kellele on raamat mõeldud?

      Raamat on mõeldud nii alustavatele kui ka juba tegutsevatele ettevõtjatele. Käsiraamatus toodu aitab ettevõtjatel analüüsida oma äriideed, tegevus-valdkonda, toodet, klientide vajadusi, hinnastamist, ja mõista rahastaja-

      Eduka äriplaani koostamise valem

      6

      poolseid nõudmisi rahastusotsuste tegemisel. Iga rahastusprojekt eeldab kõigi äriplaani struktuurile vastavate teemade lahtimõtestamist ja ana-lüüsi. Seega on raamat praktiline töövahend igale ettevõtjale, kes puutub kokku rahastusprojektidega või soovib teha oma igapäevatöös teadlikke juhtimisotsuseid.

      Mida sisaldab raamat „Eduka äriplaani koostamise valem”?

      Raamat „Eduka äriplaani koostamise valem” sisaldab autori kogemustele toetuvaid praktilisi juhiseid äriplaanide ja rahastusprojektide koostami-seks. Raamat on jaotatud peatükkideks, mis aitavad lugejal mõista eduka äriplaani edutegureid ning riske. Lisaks sisaldab raamat rohkelt praktilisi näiteid äriplaani koostamiseks. Näidete peamiseks eesmärgiks on näidata lugejale äriidee ja objektiivse informatsiooni omavahelist sidusust.

      I osa. Äriplaan – kellele ja miks?

      Esimeses osas on lahti mõtestatud äriplaani olemust ja vajalikkust. Sageli arvatakse, et äriplaani kirjutatakse vaid toetuse saamise eesmärgil, tege-likkuses võib äriplaani saajate ring olla tunduvalt laiem. Raamatu esimese osa läbimisel mõistab lugeja äriplaani olulisust ja eduka äriplaani olemust.

      II osa. Äriplaani koostamise ABC

      Raamatu teine osa keskendub äriplaani koostamisele ning on jaotatud peatükkideks vastavalt äriplaani traditsioonilisele struktuurile. Iga pea-tükk sisaldab lihtsat ülevaadet konkreetsest peatükist, praktilisi näiteid ja tabeleid, mida äriplaani koostamisel või oma ettevõtte strateegia planee-rimisel kasutada. Näiteks aitab raamatus toodu sõnastada eesmärke, teha tegevusvaldkonna või SWOT-analüüsi, planeerida tootmise või teenindu-se protsesse, valida sobivat turu suurust ja kliente, teha konkurentide- või riskianalüüsi. Raamatu teise osa läbimisel oskab lugeja analüüsida oma äriideed objektiivselt ja kirjutada rahastaja ootustele vastavat äriplaani.

      7

      Sissejuhatus

      III osa. Miks rahastaja ütleb EI ehk levinud vead äriplaani koostamisel

      Raamatu kolmandasse ossa on kokku kogutud 75 enamlevinud põhjen-dust rahastajatelt eitava rahastusotsuse tegemisel. Iga rahastajapoolse märkuse juurde on toodud praktilised soovitused, mille järgimine aitab vältida vigu ja suurendab positiivse otsuse saamise tõenäosust. Raamatu kolmanda osa läbimisel on lugejal ülevaade enamlevinud vigadest äriplaa-ni koostamisel ja praktiliste soovituste alusel oskab ta neid oma äriplaanis vältida.

      Edukat äriplaani koostamist!

      Sirle Truuts

      Ettevõtluskoolitaja ja mentor

      9

      I osa

      Äriplaan – kellele ja miks?

      „A good plan today is better than a perfect plan tomorrow”– George S. Patton –

      Millal ja kellele hakati koostama äriplaane?

      On arvamus, et äriplaanide koostamine muutus vajalikuks 1960.–1970. aas-tatel. Samal perioodil toimus kultuurirevolutsioon, mis tõi maailma uusi ja julgemaid trende nii poliitikas kui kultuuris. Lisaks leidis 1973.–1974. aas-tatel aset naftakriis, mis kujunedes Euroopas energiakriisiks, sundis oma-korda otsima uusi võimalusi ja lahendusi.

      Ärikeskkonnas toimuv kriis muutis investorid ettevaatlikuks. Hakati pöörama tähelepanu äriprojektide sisule, riskidele ja jätkusuutlikkusele. Tekkis vajadus luua standard, mis vähendaks investorite riske ja toetaks äriidee/ettevõtte tutvustamist.

      Infotehnoloogia kiire arengu ja 1971. aastal Silicon Valley loomise tule-musel hakkas sündima innovaatilisi rahvusvahelisi äriideid, mis omakorda vajasid investeeringuid investorite poolt. Sageli puudus potentsiaalsetel investoritel kogemus valdkonnas ning äriplaan toetas sellest ülevaate saa-mist.

      Eduka äriplaani koostamise valem

      10

      Tänapäevalgi on äriplaani üheks oluliseks eesmärgiks anda ülevaade ärii-deest ja sellega seotud riskidest. Lisaks investoritele on äriplaan vajalik ka ettevõtte juhtkonnale ja omanikele, kuna ärikeskkonna keerukamaks muutumise tõttu ei pruugi ettevõttega seotud isikud omada ärikeskkon-nast täielikku ülevaadet.

      Kui varasemalt on olnud äriplaani koostamise fookuses just riskide hindamine, siis tänu globaliseerumisele ja infotehnoloogia kiirele aren-gule aitab hea äriplaan saada ülevaadet erinevatest ärilistest võimalustest ja trendidest.

      Tony Robbins on öelnud: „Ettevõtluse olemuseks on innovatsioon ja turundus.” Koostatud äriplaan täidab oma eesmärki juhul, kui see sisaldab põhjalikku ülevaadet toote või teenuse arendusest, mis loob ettevõttele olulise konkurentsieelise. Turundus on oma olemuselt suhtlus ettevõtte ja kliendi vahel. Seega peaks äriplaan sisaldama põhjalikku ülevaadet plaanitavatest turundustegevustest. Praktikas aga juhtub sageli, et just nende kahe teema pealiskaudne käsitlus on peamiseks põhjuseks, miks äriplaanid rahastajate poolt sageli tagasi lükatakse.

      11

      I osa. Äriplaan – kellele ja miks?

      Äriplaani olulisusest igapäevaelus

      Äriplaan on äriidee teostamise kirjeldus, mille eesmärk on testida teo-reetiliselt äriidee tulemuslikkust enne selle praktilist teostamist. Äriplaani sisu, vorm ja ülesehitus


Скачать книгу