Eduka äriplaani koostamise valem. Sirle Truuts

Eduka äriplaani koostamise valem - Sirle Truuts


Скачать книгу
professionaalselt teenusepakkujalt. Sõltumata sellest, kes äriplaani kirjutab, peab äriplaan andma objektiivset informatsiooni äriidee realistlikkuse ja potentsiaali kohta eelkõige ettevõtjale endale. Äriplaani üheks oluliseks eduteguriks on ettevõtja maksimaalne kaasatus äriplaani kirjutamise protsessi, kuna sellisel juhul muutub äriplaan teoreetilisest dokumendist praktiliseks ju-hendiks ettevõtlusega alustamisel või oma äri arendamisel. Kuna ettevõtja ise võib olla oma äriidee suhtes liigselt subjektiivne, siis võib eksperdi kaasamine tuua objektiivseid vaatenurki äriidee elluviimiseks.

      Peale ettevõtja enda võib äriplaani koostamine olla oluline mitmetele teistele isikutele.

      Ettevõtte kaasosanikud – juhul kui ettevõttes on mitu osanikku, siis aitab äriplaan kõigil osanikel äriideed üheselt mõista. Kirjalik äriplaan aitab vältida ebaselgust, üksteise valestimõistmist ja võimalikke konflikte. Kui ettevõttes on mitmeid omanikke, siis on äriplaani koostamine alati soo-vitatav.

      Toetuste väljastajad – ettevõtjatel on võimalik taotleda tagastamata rahalist tuge ehk toetust nii ettevõtlusega alustamiseks kui ka oma toi-miva ettevõtte arendamiseks. Sageli on toetuse väljastamise eelduseks esitada äriplaan, mis kirjeldab ettevõtte tegevusi enne ja pärast toetuse väljastamist. Sõltumata sellest, milline on äriplaani vorm, soovib rahastaja äriplaani kaudu veenduda ettevõtte jätkusuutlikkuses.

      Eduka äriplaani koostamise valem

      12

      Laenu- ja liisinguandjad – laen või liising on rahaline kohustus, mida on ettevõtja kohustatud teatud perioodi jooksul tagasi maksma. Laenu või liisingu väljastamiseks hindab pank või liisinguettevõte sel moel ettevõtte võimekust täiendavate rahaliste kohustuste maksmiseks. Le-vinumaks tagatiseks on ärilaenudel kinnisvara või soetatavad seadmed. Kui aga põhivara tagatisena puudub, siis muutub oluliseks äriplaani roll rahastusotsuse tegemisel. Kui toetus on üldiselt tagastamatu abi, siis laenu või liisingu puhul tekib koheselt ettevõttel püsikohustus ja seega peaks äriplaan andma rahastajale veendumuse kliendi maksujõulisuse kohta.

      Investorid – isikud, kes paigutavad kapitali (raha) ettevõttesse, ees-märgiga saada sellest tulevikus kasu (dividendid, kapitali kasvatamine). Äriplaan aitab luua äriideest ja potentsiaalsest saadavast tulust terviklikku ülevaadet.

      Õppejõud – ettevõtlusõppe raames harjutavad üliõpilased sageli mees-konnatööna äriplaani koostamist.

      13

      I osa. Äriplaan – kellele ja miks?

      Küsimused iseendale enne

      äriplaani kirjutamist

      Enne äriplaani koostamist või vastava teenuse ostmist on mõistlik endalt küsida kolm olulist küsimust.

      MIDA või KUS?

      Iga äriidee saab alguse ettevõtjast. Seega on enne äriplaani koostamist soovitatav enda jaoks lahti mõtestada äriplaani koostamise eesmärk. Ettevõtjana on oluline küsida endalt: „Mida ma soovin saavutada?” ja „Mida äriplaani koostamine mulle annab?” või „Kus ma tänasel hetkel olen?”

      MIKS?

      Oluline on esitada endale küsimus klientide vajaduste kohta: „Miks peaksid kliendid ostma minu toodet?” Enne äriplaani koostamist tasub ettevõtjal endal tutvuda konkurentide tegevusega ja saada ülevaade või-malikust nõudlusest turul. Sageli arvavad ettevõtjad, et konkurentide puudus on võimalus turule sisenemiseks. Pigem võib olla see märk sellest, et klientidel puudub vajadus pakutava järele. Seega tasub enne alustamist küsida endalt: „Miks konkurendid puuduvad?”

      KUIDAS?

      Edukas äriplaan sisaldab põhjalikku kirjeldust sellest, kuidas ettevõtja oma äriidee ellu viib ja soovitud tulemuseni jõuab. Ebaõnnestunud äriplaa-nides on sageli fookus sellel, mida ettevõtja plaanib teha, kuid oluliselt vähem on informatsiooni selle kohta, kuidas ta seda teeb. Näiteks väljendi „avan kodulehe” asemel on soovitatav kirjeldada, kuidas kliendid leiavad kodulehe ja kuidas nad pärast külastust teevad soovitud tegevuse (nt ost, uudiskirjaga liitumine vm).

      Eduka äriplaani koostamise valem

      14

      Äriplaani koostamise põhimõtted

      Äriplaani struktuur ja sisu sõltub väga palju äriplaani koostamise eesmärgist, seega ei ole olemas ühte kindlat struktuuri. Sageli sõltuvad äriplaani vorm ja sisu sellest, kellele soovitakse äriplaani esitada.

      Äriplaani koostamisel lähtutakse üldjoontes viiest põhimõttest.

      1. Olulisuse põhimõte

      Äriplaan peab sisaldama olulist informatsiooni, mis kirjeldab nii äri-idee sisu kui ka selle elluviimise võimalusi. Kuna äriplaani eesmärgiks on sageli aidata rahastajal teha rahastusotsust, siis on oluline äriplaanis analüüsida just ettevõtja eesmärkide ja reaalsete arvude omavahelisi seo-seid.

      2. Tervikliku kirjeldamise põhimõte

      Äriplaani iga peatükk andku täielikku informatsiooni konkreetse teema kohta, mis on vajalik peatükis toodud sisu mõistmiseks.

      3. Arusaadavuse põhimõte

      Äriplaanis toodud informatsioon olgu esitatud nii, et see oleks ülevaatlik ja üheselt mõistetav äriplaani lugejale.

      4. Objektiivsuse põhimõte

      Äriplaanis esitatav informatsioon olgu neutraalne ja usaldusväärne. Edu-kas äriplaanis toodud analüüsid ei tohi toetuda ettevõtte omaniku „kõhu-tundele”, vaid objektiivsetele algallikatele (uuringud, analüüsid, statistika jm).

      15

      I osa. Äriplaan – kellele ja miks?

      5. Tasakaalu põhimõte

      Äriplaani tuleb koostada ühelt poolt ettevaatlikult ja kaalutletult, vältides liialt optimistlikke tulude ja kulude prognoose. Teiselt poolt peab äriplaan kirjeldama visiooni ehk ideaalpilti tulevikust.

      17

      II osa

      Äriplaani koostamise ABC

      „Going into business without a business plan is like going on a mountain trek without a map or GPS support – you’ll eventually get lost and starve!”– Kevin J. Donaldson –

      Äriplaan kirjeldab omaniku, äriidee ja ettevõtte tegevust minevikus, olevikus ja tulevikus. Läbi aegade on välja kujunenud teatud ootused äriplaani sisule ja struktuurile. Eri riikides või rahastajate liikide puhul võib sisu järjestus olla erinev, kuid üldjoontes peab äriplaan sisaldama järgmisi teemasid või peatükke:

      Kokkuvõte

      Ettevõtte andmed, meeskond ja juhtimine

      Missioon ja visioon

      Lühi- ja pikaajalised eesmärgid

      Ärikeskkonna analüüs

      SWOT-analüüs

      Riskianalüüs

      Toode ja teenus

      Turg ja kliendid

      Konkurendid


Скачать книгу