Оповідання про славне військо запорозьке низове. Адріан Кащенко

Оповідання про славне військо запорозьке низове - Адріан Кащенко


Скачать книгу
вважалося для козака ганьбою.

      На прохання захожої людини прийняти до Січі кошовий отаман питав:

      — А в Бога віруєш?

      — Вірую! — одповідав захожий.

      — Перехрестись!

      Якщо захожий хрестився, це вважалося за певний доказ того, що він хрещений, і захожий приймався на Січ. Про те, хто він є, навіть якої нації, ніякої мови не було. Розмова по-українському вважалася ознакою рідної нації, — те ж, якого походження був захожий і яке було його громадське становище, нікого не цікавило, бо на Січі всі були однакові й рівні.

      Та хоч і вільно приходили всі люди на Січ, та з сього не виходить, що запорожцями могли бути поляки, росіяни, німці, волохи й навіть татари, як думає дехто з наших письменників і навіть істориків. За походженням, правда, вони могли бути й поляками, росіянами і навіть татарами, та тільки серцем і душею вони повинні були зректися своєї національності і стати українцями, татари ж до того повинні були ще й хреститися, бо нехрещеного татарина, поганця, ніколи в світі не прийняв би до громади жоден курінь. Звичайно, з чужосторонніх людей до Січі прибивалися тільки такі, що втекли, рятуючись од кари за якусь провину. Зрозуміло, що таким людям батьківщина вже переставала бути рідним краєм, і вони скоро ставали добрими січовими товаришами.

      Щоб зовсім забулося походження й становище всякого нового січового товариша, на Січі було звичаєм нікого не звати по фаміліях, а до всякого прикладалося прізвище, яке обмальовувало б його особу або звички. Від такого звичаю й з'явилися такі прізвища, як-от: Перебийніс, Рябошапка, Сторчоус, Рудий, Палій, Лелека, Гава, Нечеса й інші.

      Військо Запорозьке споконвіку (себто ніхто не пам'ятає, з якого часу) поділялося на 38 куренів. Назви тим куреням були надані здебільшого на згадку про городи України, з котрих вийшли на Запорожжя перші товариші, що заклали курінь, деякі ж з куренів були названі іменням якогось славного курінного товариша або першого курінного отамана. Ось назви запорозьких куренів:

      1) Пашківський

      2) Кушевський

      3) Кисляківський

      4) Іванівський

      5) Конеловський

      6) Сергієвський

      7) Донський

      8) Кирилівський

      9) Канівський

      10) Батуринський

      11) Поповичевський

      12) Васюринський

      13) Незамайківський

      14) Иркліївський

      15) Щербинівський

      16) Титаровський

      17) Шкуринський

      18) Коринівський

      19) Рогівський

      20) Корсунський

      21) Калниболоцький

      22) Уманський

      23) Деревянівський

      24) Нижчестеблівський

      25) Вищестеблівський

      26) Джерелівський

      27) Переяславський

      28) Полтавський

      29) Мишастовський

      30) Менський

      31) Тимошевський

      32) Величківський

      33) Левушківський

      34)


Скачать книгу