Країни світу. Європа. Дитяча енциклопедія. Отсутствует

Країни світу. Європа. Дитяча енциклопедія - Отсутствует


Скачать книгу
Втім, це стало початком кінця фашистської Німеччини, бо радянські війська і населення на окупованих територіях чинили фашистам шалений опір.

      Влітку 1941 р. була створена Антигітлерівська коаліція, до якої увійшли СРСР, США, Велика Британія і Китай. Поступово до неї приєдналися й окуповані країни, народ яких брав участь у воєнних діях чи допомагав союзникам в інший спосіб. Наприкінці війни до антигітлерівської коаліції входило понад 50 держав, у більшості з яких діяли сили руху Опору. 2 травня 1945 р. Червона Армія увійшла до Берліна, а в ніч з 8на 9 травня був підписаний Акт про капітуляцію Німеччини.

      Наслідки Другої світової війни привели до значних політичних змін на міжнародній арені. Розвинулися тенденції до співробітництва. З метою запобігання нових конфліктів світового значення і створення системи міжнародної безпеки замість Ліги Націй була створена Організація Об’єднаних Націй, штаб-квартира якої діє у Сан-Франциско. Втім, у частині європейських країн під тиском СРСР запанував соціалістичний режим і встановилися тоталітарні системи правління, тобто такі, за яких усе життя суспільства підлягає жорсткому контролю. Європа розділилася на країни соціалістичного та капіталістичного табору. Соціалістичні країни підписали Варшавську угоду, капіталістичні – разом зі Сполученими Штатами та деякими іншими неєвропейськими країнами – утворили воєнно-політичну Організацію Північноатлантичного Договору (НАТО). Обидві сторони мали на меті створення системи безпеки від агресивних дій супротивника.

      У Другій світовій війні з обох сторін брали участь 72 держави. Було мобілізовано 110 млн чоловік. Протягом воєнних дій загинуло 62 млн чоловік. З них 27 млн втратили народи Радянського Союзу.

      Цей антагонізм тривав декілька десятиліть, поки наприкінці 1980-х років у Радянському Союзі і країнах Варшавського Договору не почали здійснюватися демократичні перетворення. Цей процес закінчився розпадом СРСР. Усі 15 його республік стали незалежними державами. У 1991 р. припинив своє існування і Варшавський Договір. Натомість 8 грудня 1991 р. Білорусія, Україна і Росія підписали угоду про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД). 21 грудня до неї приєдналися Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизія, Молдова, Таджикистан, Туркменія і Узбекистан, а трохи пізніше – Грузія. Об’єднання має на меті розвиток співробітництва в політичній, економічній, гуманітарній, культурній галузях.

      Поряд з цим, усі країни колишнього соціалістичного табору приєдналися до процесу інтеграції (об’єднання) в Європі. Цей процес намітився відразу після Другої світової війни, а найяскравішим його проявом вважається виникнення Європейського Союзу (ЄС).

      Європейським Союзом називають спілку країн, котрі об’єдналися на добровільних засадах з метою європейської інтеграції. Коло цих країн постійно розширюється. Нещодавно до Союзу входили Бельгія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Франція, Данія, Ірландія, Велика Британія, Греція, Іспанія, Португалія,


Скачать книгу