Koidu ajal. Eduard Vilde

Koidu ajal - Eduard Vilde


Скачать книгу
proua Riesemann.

      «Sa võid seda ka ise teha,» tähendas proua Göbler.

      Selles seisiski proua Riesemanni ja proua Göbleri karakterivahe, et proua Riesemann tahtis ikka «oma mehega rääkida», kui midagi oli otsustada ja teha, kuna proua Göbler otsustas ja tegi oma majas «ise», kui midagi oli otsustada ja teha. Nad kujutavad kaht tugevat vastandit: ühe pool täielik iseseisvusetus, alaline alistumine, sõnakuulmine; teise pool tüse omavoli, tahtekangus, käsuandmine ja piirita uhkus. Viimast omadust märkas igaüks, kes ainsa vaate proua Göbleri paksule laiale diktaatorinäole heitis, kes pani tähele, kuis ta oma istmel troonis, missuguse pilguga ta ringi vaatas, ja kelle kõrv oli terane küllalt tema häälekõma ja selles helisevat rauda tähele panema.

      Andrei Petrovitš ja Eberhard lähenesid vaheajal terrassile, kus vanemad härrad kahes lauas oma preferansipartiid olid lõpetanud. Nad istusid sigareid imedes punšiklaaside juures ja vaidlesid suure õhinaga mängu möödunud käigu üle, kusjuures üks ühe ja teine teise eksitusi ja sissekukkumisi heasüdamliku pilkega püüdis näägutada. Kes neid eemalt nägi ja kuulis, ilma vaidluse sisu tundmata, pidi arvama, et nad mõnd ülitähtsat probleemi arutavad: nii põnevil olid nende näod ja nii elav nende kätevehkimine. Kõigist erutatud häältest üle käis üks kergesti kähisev, madalamail toonidel urisev bassihääl, mille rasvast, pigistatud kõla Andrei Petrovitš mõne minuti eest juba oli kuulnud, kui Eberhard teda esimesel puhul härra Riesemanni juurde oli tahtnud viia.

      «Papa, härra Kurbatov on siin.»

      Härra, keda Eberhard papaks nimetas, istus viini tugitoolis, seljaga tulijate poole. Andrei Petrovitš nägi esiotsa ainult tema vägevat härjaturja ja tema lühikest, jämedat, lihavat kaela, mis ilma nähtava vaheta arenes võrdlemisi väikeseks ümmarguseks peaks nagu ümarikuks tahutud palgiots. See pea oli kaetud tihedate, masinaga nudiks pöetud valgete karmide harjas-juustega ning mõlemad kõrvad kiindusid nii väga pealuu külge, nagu oleksid nad sellega kokku kasvanud. Pikkamisi, kangelt, nähtava raskusega pöördus see huvitav pea ühes temaga seoses oleva hiigelturjaga veidi ümber, aga ainult nii kaugele, et Kurbatov võis näha üksnes härra Riesemanni poolt nägu. Viimane oli paks ja verekas ning lühikeseks, otsast teravaks lõigatud valge habemega piiratud.

      «Tere tulemast, noormees!»

      Ja vabrikant Riesemann sirutas, ilma ülestõusukatset tegemata ja nähes ainult Kurbatovi varju, oma lühikese jämeda käsivarre suure tursunud käega, mille esimeses sõrmes hiilgas päratu paks pitserisõrmus, hooletult võõra poole.

      Andrei Petrovitš ei võtnud seda kätt vastu. Ta astus härra Riesemanni ette, vaatas talle näkku ja ütles: «Minu nimi on Andrei Petrovitš Kurbatov.»

      Vaevalt oli härra Riesemann võõrale pilgu heitnud, kui ta oma väljasirutatud jalad tooli alla tõmbas, nagu inimene, kes tahab üles tõusta. Ta ei tõusnud aga sedapuhku veel mitte, vaid kuna ta pilk kiiresti ja segaselt Kurbatovi nägu tunnistas, tuli ta suust pooltahtmata röigatav hüüd:

      «Näh, see ju vanem härra! … Rõõmustab väga … minu nimi on Riesemann … vabrikant Riesemann …»

      Ja pakkudes võõrale uuesti kätt, mis nüüd vastu võeti, ajas ta enese pahema käe toetusel toolilt üles, aga ainult pooleldi, et pealegi sedamaid jälle tagasi vajuda. Vahest oleks vabrikant Riesemann, olles Kurbatoviga nelja silma all, täiesti ja sirgelt püsti tõusnud, aga seltskonna nähes pidas ta niisugust viisakust inimese vastu, kes tuli temale palgaliseks, kellele ta reisiraha oli saatnud, nähtavasti kõlbmatuks.

      Vabrikant Riesemann jäi aga ainult nii kauaks oma poja tunniandja ette istuma, kui just vaja oli, et seltskonnale näidata, et ta vahet mõistab teha enese ja selle palgalise vahel. Siis tõusis ta võrdlemisi väledasti, ja kui ta Kurbatovit oli teiste lauas istuvate härradega tutvustanud, hakkas ta koguni Andrei Petrovitši käsivarrest heldesti kinni, ning valitsema pannes lahke, lõbusa peremehe heatujulist kõnetooni, ütles oma iselaadi vene keeles:

      «Lähme kahekesi veidi jalutama, härra Andrei Petrovitš; viige mind ära sellest kelmide seltskonnast, kus mul täna jälle nahk üle kõrvade tõmmati. Kas teate – inimene võib pankrotti jääda nende võrukaeltega mängides! Täna jälle kolm rubla trallis! … Tulge, härra Andrei Petrovitš, ma seltsin meeleldi a u s a t e inimestega.»

      «Kes mängida ei oska, süüdistab teisi ikka kelmuses,» naeris Riesemannile mökitava häälega järele see palja peaga, torus mokkadega väike isand, keda Kurbatovile kui vanemat härra Göblerit praegu oli esiteldud.

      Härra Martin Riesemanni ja Andrei Petrovitši vahel algas, kuna nad valisid jalutamiseks aia kõrvalisemad ning üksildasemad jalgteed, kohe elav vestlemine, mille eest hoolt kandis iseäranis paks vabrikant. Tema heast tujust kui ka tema sõnarikkusest oli märgata, et alkohol temasse oli mõjunud. Ta kõneles esmalt vene keelt, ja kui ta sellega kitsikusse jäi, võttis saksa keele appi ja rääkis viimaks mõlemat segamini.

      «Minu poiss, armas sõber, võike tublisti käsile» – sellest ainest algas nende jutt, selle juurde pöördus ta ikka jälle tagasi, selle keskuse ümber keerlesid kõik härra Martin Riesemanni mõtted. «Teie haarake tast valju käega kinni, ärge laske ohje lõdvale, ärge olge pehme, ärge olge järeleandlik! Ma annan teile voli teda pitsitada, pinnida ja karistada, kuda soovite; ainult siis, kui vemmalt vaja, teatage seda minule, ja ma tahan oma isakohust täita, selles võite kindel olla!»

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

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
Скачать книгу