Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet. Gerda Kroom (koostaja)
kasulik kogu kehale, soodustab rinnapiima teket, on hea lõhede ja abstsesside puhul rinnanibudes, seemned aitavad hävitada baktereid.
Mais alandab sapi tugevnemisest tekkinud kuumust, aga ka põletikke, on kasulik valgevooluse, kusepeetuse, mürgituste ja kõhukinnisuse korral. Võib esile kutsuda lima- ja külmahaiguste vähese ägenemise.
Baklažaan on soodne vere- ja kuumahaiguste korral (põletikud, mürgitused), aitab haavandilise koliidi korral, ravib lõhesid piimanäärmetes, nahahaigusi (sügelus) ja kusepeetust, alandab ka kõrget vererõhku. Kahjulik kroonilise kõhulahtisuse ja nõrga seedimise korral.
Nõuanne nr 65
Porgandi, kurgi ja tomati kasulikkus
Porgand taastab verd, tugevdab maksa, rahustab kuumust, aitab mürgituste, nägemise nõrgenemise (selitab nägemist) ja kõhukinnisuse korral, pehmendab karedat nahka ja on hea vähi profülaktikaks. Võib olla kahjulik nõrga seedimise korral.
Kurk rahustab kuumust, leevendab tugevat janu, aitab kusepeetuse, kuumast tingitud kõhulahtisuse, kõrge vererõhu ja gastriidi puhul. Võib olla kahjulik nõrga seedimise ja külmahaiguste korral.
Tomat ravib verehaigusi (üldtoksikatsiooni põletikud), leevendab palavikku, kustutab janu, peatab verejooksu, aitab seedida seedimata toitu, parandab nägemist ja on hea hüpertooniatõve korral. Võib olla kahjulik nahale, toorelt tarvitades ei sobi lümfihaiguste ja peavalude korral. Keedetuna on kahjulik sapi- ja verehaiguste korral.
Nõuanne nr 66
Soja, kasekäsna, merikapsa ja päevalille kasulikkus
Soja pärsib tuult, võitleb mürkidega, soodustab kuseeritust ja alandab turseid.
Kasekäsn on kehale kasulik, ergutab kopse, peatab verejooksu ja leevendab valu.
Merikapsas (lehtadru) on väga kasulik struuma ja kurgupõletiku korral, aitab seedida toitu, on abiks neelamisraskuste ja vedelikupeetuse puhul, kasulik kaariese profülaktikaks. Kahjulik nõrga maotegevuse ja üldse nõrga tervise korral.
Päevalill parandab neerufunktsioone, annab jõudu närvidele ja lihastele, aitab limast tingitud köha ja röga kuhjumisel, on kasulik tuulehäirete, peapöörituse, kõrvakohina ja rasedustursete puhul. Kahjulik tugevama sapi ja kõrge palaviku korral.
Nõuanne nr 67
Küüslaugu, rõika, naeri ja rabarberi kasulikkus
Küüslauk rahustab tuulehaigusi, aitab kõhuspasmide, kasvajate, tursete, bakteritest tingitud nakkuste, lümfihaiguste, astma ja külmetuse puhul, sobib mürgituste tagajärgede raviks, tõstab kehatemperatuuri, tugevdab mao tööd ja parandab söögiisu. Samuti on kasulik unetuse korral. Kahjulik sapihaiguste ja urkepõletiku puhul, kutsub esile kõrvetisi suus ja maos.
Rõigas toetab seedimist, väljutab röga, aitab kurguhaiguste, haavade ja tuulehaiguste puhul, on hea profülaktiline vahend külmetuse ja tsüsti puhul. Mõjub hästi astma, kusepeetuse ja kõhulahtisuse korral. Kahjulik sapi-, vere- ja kuumahaiguste korral.
Naeris leevendab tuulehäireid ja turseid, põletab rasvu. Kahjulik tugeva sapi ja kõhulahtisuse korral.
Rabarber ravib lima ja tõstab söögiisu.
Nõuanne nr 68
Peedi, selleri ja spargli kasulikkus
Peet tugevdab verd, aitab palaviku, tugeva sapi, mürgituse, düsenteeria, nahahaiguste, vistrike ja rakkude puhul. On kasulik ka haavandite ja vereoksendamise korral. Kahjulik, kui magu on nõrk.
Seller alandab kuumust, aitab kopsuhaiguste, pohmeluse ja janu puhul, tõstab söögiisu, on abiks mao kuumusest tingitud oksendamisel, vereseguse uriini ja kusepeetuse puhul, alandab vererõhku. Kahjulik lima- ja külmahaiguste ja madala vererõhu puhul.
Spargel parandab vere seisundit, annab kehale jõudu, põletab kuhjunud röga ja rasvu, aitab diabeedi, väsimuse ja impotentsuse puhul. Kahjulik kõhulahtisuse, kusetrakti nakkuste, podagra ja pöiatursete korral.
Nõuanne nr 69
Kõrvitsa ja roheliste kultuuride kasulikkus
Kõrvits aitab röga puhul kopsudes, hingamisprobleemide, hemorroidide ja parasiitide esinemisel organismis, mäda tekke ja kusepeetuse korral, annab energiat maksale ja neerudele. Kahjulik nõrga seedimise ja rõhumise korral rinnus ja selja ülaosas.
Lillkapsas rahustab põletikke, ravib tuulehäireid ja toetab kaalu. Kahjulik lima- ja külmahaiguste, podagra ja artriidi puhul.
Salat parandab vere seisundit, suurendab rinnapiima hulka ja reguleerib peristaltikat.
Spinat parandab maksa ja vere funktsioone, kustutab janu, aitab toitu seedida, on hea kõhukinnisuse, kanapimeduse, hemorroidide ja kipituse korral suus, keelel ja nahal, on kasulik rinnaga toitvatele emadele, parandades nende piima kvaliteeti. Kutsub esile vererõhu tõusu ja kõhulahtisuse.
Nõuanne nr 70
Maitserohelise kasulikkus
Salatkress on hea vere ja lümfivedeliku puhastamiseks, põletike raviks ja röga puhul kopsudes, vähendab vedelikupeetuse tõttu tekkinud turseid. Kahjulik nende haiguste korral, mille puhul põrn on suurenenud.
Sibul aitab kaasa seedimisele ja soodustab und, aitab tuule- ja limahaiguste puhul, peatab verejooksu, on hea profülaktiline vahend jämesoolevähi korral. Kahjulik tugeva sapi, palaviku, samuti halva kehalõhna ja ohtra higistamise puhul.
Porrulauk parandab toidu seedimist, aitab tuule- ja limahaiguste puhul, bakteritest põhjustatud haiguste, kasvajate ja tursete ning kurgupõletiku korral. Kahjulik sapist tingitud kuumuse ja urkepõletiku korral, kutsub esile ebameeldiva kehalõhna.
Nõuanne nr 71
Puuviljade kasulikkus
Banaan ravib õhuhaigusi.
Apelsin ravib sapihaigusi.
Sidrun ravib sapi- ja limahaigusi.
Greip ravib õhuhaigusi.
Arbuus ravib õhu- ja sapihaigusi.
Melon ravib õhuhaigusi.
Viinamari ravib kuumust, on kasulik kopsudele, ravib õhu- ja sapihaigusi.
Virsik on kasulik südamele, ravib õhuhaigusi.
Aprikoos ravib sapihaigusi.
Õun ravib õhu- ja sapihaigusi.
Maasikas ravib sapi- ja limahaigusi.
Ananass ravib õhu- ja limahaigusi.
Vaarikas ravib tuule- ja kuumahaigusi.
Astelpaju ravib limahaigusi.
Mango, küdoonia, hurmaa ravivad maohaigusi.
Granaatõun ravib lima- ja tuulehaigusi, on kasulik südamele ja maole, tõstab söögiisu.
Kuslapuu ravib limahaigusi.
Nõuanne nr 72
Pähklite ja vürtside omadused
Enamasti võivad kõik pähklisordid (kreeka pähkel, maa-, kookos-, seedripähkel, fundukk jt) tugevdada keha energiat, mistõttu neid kasutatakse energiavaegusega seotud haiguste (tuulehaigused) raviks. Samas tuleb inimestel, kel on tugev limasüsteem, nende tarbimist piirata või neist üldse loobuda.
Sool toob välja toidu maitse, parandab toidu seedimist ja reguleerib pärasoole funktsioone.
Must pipar ravib limahaigusi ja tõstab söögiisu.
Punane pipar ravib tuulehaigusi, suurendab kehasoojust ja soodustab head seedimist.
Köömen ravib tuule-, sapi- ja limahaigusi.
Harilik vürtsköömen rahustab tuult, ravib limahaigusi ja seedimatust, on kasulik ka kuumaga kaasnevate kopsuhaiguste puhul.
Nõuanne