Тіні в раю. Еріх Марія Ремарк

Тіні в раю - Еріх Марія Ремарк


Скачать книгу
у музеї цілими днями, щоб не збожеволіти? – спитав Меліков.

      Я глянув на людей, які рядочком сиділи за довгим прилавком, – вони похапцем їли, дивлячись на рекламні плакати та пляшечки з різними ліками.

      – А що ми тут їстимемо? – запитав у відповідь.

      – Гамбургер. Він тут головна народна страва, на кшталт віденських ковбасок. Стейки простолюду не по кишені.

      – Так от, у музеї я завжди чекав вечора. І, звісно ж, намагався зробити все, тільки б не думати про небезпеку, що нависла наді мною. Інакше би я просто здурів. Зрештою, я вже мав певний досвід: кілька років як був утікачем. Цілий рік переховувався навіть у самій Німеччині. Не допускав навіть думки, що роблю щось неправильно. Каяття роз’їдає душу сильніше за соляну кислоту. Я весь час учив французьку, був сам собі репетитором. Потім тинявся залами нічного музею, роздивлявся і запам’ятовував картини. Зрештою вивчив їх усі. А потім сидів у сутінках своєї комірчини й уявляв їх – систематично, картину за картиною, по порядку. Інколи я витрачав багато днів на одне-єдине полотно. Деколи занепадав духом і починав усе спочатку. Якби я просто роздивлявся картини, то впадав би у відчай значно частіше. Це тренування пам’яті давало мені шанс на вдосконалення. Я більше не бився головою об стіну, а ніби йшов сходинками вгору. Розумієте?

      – Ви щось робили, діяли, – сказав Меліков. – І у вас була мета. Це допомагає.

      – Одне літо я провів із Сезанном та кількома Деґа. Звісно, ці картини, як і спроби їх оцінити, були лиш плодом моєї уяви. Та хоч як крути, а я все одно їх оцінював, і вже тільки це ставало мені викликом. Я запам’ятовував кольори та композиції, хоча ніколи не бачив їх за денного світла. Це був місячний Сезанн та нічний Деґа, саме їх я і запам’ятовував, оцінював у грі тіней. Згодом я знайшов у бібліотеці книжки про мистецтво і, присівши навпочіпки під підвіконником, вивчав їх. Хоч це і був світ привидів, але, принаймні, хоч якийсь світ.

      – А хіба музей не охороняли?

      – Тільки вдень. А ввечері його просто замикали. На моє щастя.

      – І на нещастя чоловіка, який приносив вам їсти.

      Я поглянув на Мелікова.

      – І на нещастя чоловіка, який мене переховував, – відповів спокійно. Я розумів, що він не має нічого поганого на думці, не докоряє мені. Просто констатує факти, нічого більше.

      – Нелегально миючи посуд, ви на життя не заробите, – сказав він. – Це просто романтичні дурниці. А відколи виникли профспілки, з цим узагалі покінчено. Скільки ви протримаєтеся, щоб не вмерти з голоду?

      – Недовго. Скільки це коштує?

      – Півтора долара. Через війну тут усе подорожчало.

      – Через війну? – перепитав я. – Але ж тут немає війни!

      – Тут теж війна! – заперечив Меліков. – Знову ж таки, на ваше щастя. Тут потрібні люди. Безробітних уже не залишилося. Ви запросто щось знайдете.

      – Через два місяці мені знову доведеться втікати.

      Примруживши маленькі очі, Меліков розсміявся:

      – Америка – дуже велика. А зараз війна. Знову ж таки, на ваше щастя. Де ви народилися?

      – За моїм паспортом – у Гамбурзі, а насправді – в Ґанновері.

      – Ні


Скачать книгу