Vareste pidusöök. II raamat. Jää ja tule laul. George R. R. Martin
ma saan Tommenit kaitsta, kui ma pole tema juures?”
„Tema vaenlasi lüües. Isa ütles alati, et kärme mõõgahoop on parem kaitse kui mis tahes kilp. Teadupärast läheb mõõgahoobi andmiseks harilikult kätt tarvis. Kuid ka vigane lõvi võib hirmu äratada. Ma tahan Vetevood. Ma tahan Brynden Tullyt, ahelates või surnult. Ja keegi peab Harrenhalis korra majja lööma. Me vajame hädasti Wylis Manderlyd – kui ta ikka on veel elus ja vangis, kuid garnison ei ole ühelegi meie kaarnale vastanud.”
„Seal Harrenhalis on Gregori mehed,” tuletas Jaime õele meelde. „Mägi eelistas jõhkraid ja rumalaid. Küllap pistsid nad su kaarnad koos kirjadega nahka.”
„Seepärast saadangi ma su sinna. Nad võivad ka sinu nahka pista, mu vapper vend, aga ma loodan, et sind on neil raske seedida.” Cersei silus oma undrukut. „Ma tahan, et sinu äraolekul juhiks Valvkonda ser Osmund.”
…ta keppis Lanceliga ja Osmund Kettleblackiga ja võis vabalt seda teha ka Tolapoisiga…„See pole sinu otsustada. Kui ma pean minema, siis käsutab siin minu asemel ser Loras.”
„On see mingi nali? Sa ju tead, mida ma ser Lorasest arvan.”
„Kui sa poleks Balon Swanni Dorne’i saatnud – ”
„Ma vajan teda seal. Neid dornlasi ei saa usaldada. Kas sa oled juba unustanud, et see punane madu võitles Tyrioni eest? Ma ei jäta oma tütart nende meelevalda. Ja ma ei luba, et Loras Tyrell Valvkonda juhiks.”
„Ser Loras on ser Osmundist kolm korda mehisem mees.”
„Sinu ettekujutus mehisusest on kuidagi muutunud, vend.”
Jaime tundis viha tärkamas. „Tõsi, Loras ei vahi sinu tisse nii nagu ser Osmund, aga ma ei mõtle – ”
„Mõtle selle üle.” Cersei andis talle kõrvakiilu.
Jaime ei teinud katsetki lööki tõrjuda. „Tundub, et ma vajan tihedamat habet, mis mu kuninganna hellitusi pehmendaks.” Ta oleks tahtnud Cerseilt kleidi seljast rebida ja tema löögid suudlusteks muuta. Ta oli seda varem teinud – siis, kui tal oli veel kaks tervet kätt.
Kuninganna silmad olid nagu rohelisest jääst. „Hakka nüüd astuma.”
…Lanceli, Osmund Kettleblacki ja Tolapoisiga…
„Oled sa sama kurt kui sant? Uks on su selja taga.”
„Kuulen käsku.” Jaime pöördus kannalt ja lahkus.
Kusagil naersid jumalad. Jaime teadis, et Cersei ei olnud vastutõrkumist kunagi sallinud. Leebemad sõnad oleksid ehk ta meelt muutnud, kuid viimasel ajal ärritus Jaime juba ainuüksi oma õde nähes.
Mõnes mõttes oli tal hea meel, et saab Kuningalinna maha jätta. Ta ei talunud Cerseid ümbritsevate tallalakkujate ja lollpeade seltskonda. Addam Marbrandi jutu järgi hüüti neid Kirbunõos „tühinõukoguks”. Ja Qyburn… ta oli küll päästnud Jaime elu, kuid ta oli ikkagi Veriste Pajatsite seast. „Qyburn on üks suur salatseja,” hoiatas ta Cerseid. See ajas ta õe ainult naerma. „Meil kõigil on saladusi, vend,” vastas kuninganna.
…ta keppis Lanceliga ja Osmund Kettleblackiga ja võis vabalt seda teha ka Tolapoisiga…
Punase Kantsi talli ees ootasid teda nelikümmend rüütlit ja teist sama palju kilbikandjaid. Pooled neist olid läänlased, Lannisteride koja alamad, teised hiljutised vaenlased, nüüdsed ebakindlad sõbrad. Vihmalaane ser Dermot kandis Tommeni lippu, Punane Ronnet Connington Valvkonna valget plagu. Au olla ülempealiku kannupoiss jagasid üks Paege, üks Piper ja üks Peckledon. „Hoia sõbrad oma selja taga ja vaenlased seal, kus sa neid näed,” oli Sumner Crakehall talle kord soovitanud. Või olid need hoopis isa sõnad?
Tema ratsahobune oli punakaskõrb, tema lahinguratsu tore hall täkk. Jaime ei olnud juba palju aastaid oma hobustele nimesid andnud; ta oli lahingus näinud liiga paljude hukku ja seda oli raskem taluda, kui sa olid neile nimed pannud. Ent kui noor Piper hakkas neid hüüdma Auks ja Uhkuseks, puhkes Jaime naerma ja leppis nende nimedega. Uhkus kandis punast ehisvaipa – Lannisteride tunnusvärv, Au valget turvist – Valvkonna tunnusvärv. Josmyn Peckledon hoidis kõrvi valjaid, kui ser Jaime sadulasse istus. Kannupoiss oli kleenuke nagu odavars, pikkade käte ja jalgadega, rasvaste rotipruunide juustega, ja tema põski kattis pehme ude. Tema mantel oli Lannisteride-punane, kuid tema aluskuuel paistsid tema enda suguvõsa kümme purpurkarva ärni kollasel põhjal. „Mu isand, kas te soovite oma uut kätt?” küsis poiss.
„Pange see külge, Jaime,” õhutas ser Kennos Kayce’ist. „Lehvitage lihtrahvale, nii et neil oleks, millest oma lastele rääkida.”
„Parem mitte.” Jaime ei tahtnud näidata rahvahulgale seesugust kuldset petuvärki. Nähku nad seda könti. Nähku nad seda santi. „Aga te võite selle vajakajäämise lahkesti tasa teha, ser Kennos. Lehvitage kahe käega ja siputage jalgadega, kui teile nii meeldib.” Ta võttis ratsmed vasakusse kätte ja pööras oma hobuse ringi. „Payne,” hõikas ta, kui teised ennast rivisse võtsid, „sina ratsutad minu kõrval.”
Ser Ilyn Payne sõitis Jaime kõrvale. Ta nägi välja nagu kerjus tantsupeol. Tema rõngasturvis oli vana ja roostes ja selle all kandis ta kõvastatud nahast määrdunud jakki. Ei mehel endal ega tema hobusel polnud ühtegi vapimärki; tema kilp oli nii sälguline ja mõlkis, et oli raske aimata, milline värv seda kunagi katta võis. Morni näo ja sügavalt aukus silmadega ser Ilyn Payne sarnanes surma endaga… mida ta oligi juba aastaid olnud.
Aga enam mitte. Ser Ilyn oli pool Jaime hinnast selle eest, et ta oma lapskuninga käsule taltsalt kuuletus nagu üks tubli väike ülempealik ikka. Teine pool sellest hinnast oli ser Addam Marbrand. „Ma vajan neid,” oli Jaime oma õele öelnud ja Cersei ei olnud talle vastu hakanud. Küllap on tal hea meel, et ta neist lahti sai. Ser Addam oli Jaime lapsepõlvesõber ja tumm timukas oli kuulunud nende isale – kui ta üldse kellelegi kuulus. Payne oli olnud Käe ihukaitsesalga ülem, kui teda kuuldi praalimas, et tegelikult oli isand Tywin see, kes valitses Seitset Kuningriiki ja ütles kuningas Aerysele, mida teha tuleb. Aerys Targaryen jättis ta selle eest keelest ilma.
„Avage värav,” ütles Jaime ja Kuldiramm hõikas oma kõmiseval häälel:
„AVAGE VÄRAV!”
Kui Mace Tyrell oli trummide ja viiulite saatel Porivärava kaudu linnast välja marssinud, palistasid tänavaid tuhanded, kes teda hõisates teele saatsid. Poisikesed olid rongkäiguga ühinenud ja Tyrellide sõjameestega kaasa marssinud, pead püsti ja jalad kõrgelt käimas, nende õed aga saatsid ülalt akendelt õhusuudlusi.
Täna polnud see nii. Paar libu hõikusid kutsuvalt, kui nad möödusid, ja üks lihapirukate müüja pakkus valjul häälel oma kaupa. Kingsepa platsil pidasid kaks kaltsakat varblast mitmesajapealisele lihtrahvahulgale jutlust, manades hukatust jumalavallatute meeste ja kuradikummardajate peale. Rahvahulk andis kolonnile teed. Nii varblased kui kingsepad vaatasid nende möödumist tuimalt pealt. „Nad armastavad rooside lõhna, kuid ei salli lõvisid,” nentis Jaime. „Mu õde võiks selle endale kõrva taha kirjutada.” Ser Ilyn ei vastanud midagi. Oivaline kaaslane pikal ratsaretkel. Ma hakkan temaga vestlemist nautima.
Suurem osa tema väesalgast ootas teda linnamüüride taga – ser Addam Marbrand oma ratsapiiluritega, ser Steffon Swyft oma moonavooriga, vana ser Boniferi Hea Püha Sadakond, Sarsfieldi ratsavibukütid, meister Gulian nelja puuritäie kaarnatega, kakssada soomusratsanikku ser Flement Braxi juhtimisel. See polnud kokkuvõttes suur vägi – ühtekokku alla tuhande mehe. Suuremat hulka polnud Vetevoo alla mingil juhul tarvis. Üks lannisterlaste vägi ja sellest veelgi arvukam Freyde malev piirasid juba seda lossi; viimane sõnum, mille nad olid linnuga saanud, lasi aimata, et piirajatel oli raskusi enda äratoitmisega. Brynden Tully oli maa lagedaks teinud, enne kui oma müüride varju tõmbus.
Ega seal polnudki enam midagi lagedaks teha. Nii palju kui Jaime oli Kolmjõe kanti näinud, polnud seal peaaegu ühtki põletamata põldu, rüüstamata linna, pilastamata näitsikut. Ja nüüd saadab mu armas õde mu lõpule viima seda tööd, mida Amory Lorch ja Gregor