Сучасні ділові документи та папери. Як правильно оформити і підготувати. Зразки та приклади. Вікторія Садовнича

Сучасні ділові документи та папери. Як правильно оформити і підготувати. Зразки та приклади - Вікторія Садовнича


Скачать книгу
професійно-виробничі та просторічно-жаргонні. Вони доволі різноманітні щодо семантичних характеристик.

      Професіоналізми виникають у двох випадках: коли та чи інша спеціальність чи вид занять не має розвиненої термінології (це, наприклад, полювання, рибальство, різні ігри та ін.) або як розмовні неофіційні замінники наявних у цій галузі термінів. Друга група професіоналізмів особливо поширена й досить активно поповнюється (наприклад: карданний пристрій – кардан, трансплантація – пересадка; отоларинголог – вушник та ін.). Це зазвичай загальнозрозумілі й часто загальновживані слова, які, проте, не належать до літературної мови.

      Професіоналізми як група лексики в діловому мовленні мають такі особливості. По-перше, вони детально диференційовані від назв окремих предметів, їх частин та видових понять. По-друге, у цій групі слів відсутні назви для широких категорій однакових чи подібних реалій, кожна назва за своїм походженням і структурою зазвичай ізольована від інших, виникає стихійно на власній мовній основі. І нарешті, професіоналізми не мають чіткого наукового визначення.

      Серед професіоналізмів переважають слова загальнонародної мови, вжиті у специфічному значенні або в не узвичаєній для них формі. Так, поза літературною нормою перебуває вживання абстрактних іменників у множині: начальникам відділів треба уточнити свої обсяги, ми маємо типові застосування, цілий ряд диференціювань та ін. Як відомо, ці абстрактні іменники в загальнолітературній мові форм множини не мають.

      До професіоналізмів належать також і слова загальнонародної мови, вжиті у спеціальному значенні. Так, наприклад, у загальнонародній мові слова кваліфікований, свідомий, якісний означають наявність у якихось осіб предметів певних властивостей або ознак. У деяких колективах усталилось вживання цих слів на позначення високого (власне найвищого) вияву названої ознаки чи властивості: кваліфікований у них означає «висококваліфікований», а не «той, що має певну кваліфікацію», свідомий – це людина надзвичайно високої свідомості; якісні показники – це показники високої (найвищої) якості та ін.

      Окремо виділяють такі групи професіоналізмів:

      – працівників банківсько-фінансової, торговельної та подібних сфер – зняти касу, підбити, прикинути баланс;

      – користувачів ПК – мама – материнська плата; клава – клавіатура; скинути інформацію – переписати; вінт – вінчестер (жорсткий диск накопичення інформації);

      – музикантів – фанера – фонограма; ремікс – стара мелодія у новій обробці; розкрутити (пісню, ім’я) – розрекламувати;

      – викладачів – пара – заняття на дві академічні години, академзаборгованість, навантаження, вікно – вільні дві години між попереднім і наступним заняттям, лекція, аудиторія.

      Професіоналізми здебільшого застосовують в усному неофіційному мовленні: виконуючи важливу номінативно-комунікативну


Скачать книгу