Потік. Психологія оптимального досвіду. Мігай Чиксентмігаї
щастя, того вечора сестра Джима помітила порожню пляшечку з-під аспірину й зателефонувала матері. Джим опинився в лікарні, де йому промили шлунок і за кілька днів поставили на ноги. Тисячам підлітків його віку не пощастило так, як йому.
Спущене колесо, що тимчасово увігнало в паніку Хуліо, і розлучення батьків, яке ледь не вбило Джима, діяли не безпосередньо, як фізичні причини, що викликають фізичні ефекти, як, наприклад, один більярдний шар вдаряє по іншому, посилаючи його в передбачуваному напрямі. Зовнішня подія відображається у свідомості просто як інформація й не обов’язково має позитивне чи негативне емоційне забарвлення. А Я вже інтерпретує цю інформацію в контексті власних інтересів, а також визначає, є вона шкідливою чи ні. Наприклад, якби Хуліо мав більше грошей або кредит, його проблема була б незначною. Якби раніше він уклав більше психічної енергії в те, щоб завести друзів на роботі, спущене колесо не увігнало б його в паніку, тому що він завжди міг би попросити когось із колег підвозити його декілька днів. А якби він був більш упевненим у собі, тимчасова невдача не вплинула б на нього так сильно, бо він вірив би у свою здатність, врешті-решт, подолати її. Аналогічно, якби Джим був більш незалежним, розлучення батьків не зачепило б його так глибоко. Але з огляду на вік його власні цілі були надто тісно пов’язані з цілями батька й матері, тому розрив між ними спричинив розкол у його самосвідомості. Якби він мав близьких друзів або його список успішно досягнутих цілей був би довшим, йому б вистачило сил зберегти свою цілісність. Йому пощастило, що після нещастя його батьки усвідомили серйозність ситуації, звернулися по допомогу для себе і для сина й відновили досить стабільні відносини із Джимом, щоб дати йому можливість і далі будувати міцну власну особистість.
Кожен фрагмент інформації, яку ми обробляємо, отримує оцінку нашого Я. Чи загрожує це нашим цілям, чи підтримує їх, чи є нейтральним щодо них? Звістка про падіння фондового ринку засмутить банкіра, але може зміцнити впевненість політика. Нова порція інформації або внесе у свідомість розлад і змусить нас мобілізуватися, щоб протистояти загрозі, або посприяє зміцненню наших цілей, вивільняючи тим самим психічну енергію.
Упорядкована свідомість: потік
Стан, протилежний психічній ентропії, – оптимальне переживання. Коли інформація, що постійно надходить у свідомість, відповідає цілям людини, психічна енергія тече без перепон. Немає необхідності тривожитися, немає причин ставити під сумнів свою адекватність. Щоразу, коли індивід замислиться над правильністю своїх дій, приходить відповідь: «Ти робиш усе як треба». Позитивний зворотний зв’язок зміцнює Я, вивільняє більше уваги для роботи із зовнішніми і внутрішніми проблемами.
Ще один із наших респондентів, робітник на ім’я Ріко Меделлін, почувається так на роботі досить часто. Він працює на тому самому заводі, що й Хуліо, трохи далі на конвеєрі. Операція, яку він виконує з кожною деталлю, що проходить