Друга фундація. Айзек Азімов
влади.
– Інженерну справу теж там вивчали?
– Кваліфікований технік першого класу, Центральна школа на Анакреоні.[4]
– Непогано. І ви виявили це на лінії зв’язку, коли я попросив вас подивитися?
– Так, сер.
– Це її частина?
– Ні, сер.
– То що ж?
– Гіперреле, сер.
– Цього не достатньо. Я не з Фундації. Що це?
– Це пристрій, із допомогою якого можна відстежити пересування корабля крізь гіперпростір.
– Інакше кажучи, за нами можуть стежити звідки завгодно.
– Так, сер.
– Добре. Це нова версія пристрою, чи не так? Він був розроблений одним із науково-дослідних інститутів, створених Першим Громадянином?
– Гадаю, що так, сер.
– І ця робота є державною таємницею, чи не так?
– Гадаю, що так, сер.
– І незважаючи на це, цей пристрій тут. Це інтригує.
Ченніс кілька секунд перекладав гіперреле з однієї руки в іншу, потім різко простягнув його інженерові.
– Візьміть і покладіть його назад – точно туди і точно так, як знайшли. Зрозуміли? А потім забудьте про цей випадок. Геть-чисто забудьте!
Головний інженер притлумив у собі майже автоматичне бажання віддати честь, різко розвернувся й пішов.
Рух корабля через Галактику був прив’язаний до маршруту – точкової пунктирної лінії, яка тягнулася вдалину від зірки до зірки. Зазначені точки були мізерними ділянками від десяти до шістдесяти світлових секунд завдовжки, якщо провести їх у нормальному просторі, а між ними простягалися інтервали у багато парсеків – стрибки крізь гіперпростір.
Бейл Ченніс сів біля панелі керування «Об’єктивом» і знову відчув, як його мимоволі охоплює якесь обожнювання, коли він дивиться на цей пристрій. Він не був уродженцем Фундації і взаємозв’язок між поворотом ручки чи розривом контакту для нього не був звичною справою.
Цей «Об’єктив» міг би втомити навіть уродженця Фундації. У його неймовірно компактному корпусі було безліч електронних схем, необхідних для точного визначення розташування сотень мільйонів зірок одна стосовно одної. І навіть якщо вже це не було видатним досягненням, «Об’єктив» міг показувати положення будь-якої частини Галактичного поля відносно трьох просторових осей або відносно центру.
Саме через це «Об’єктив» спричинив справжню революцію у міжзоряних подорожах. У дні юності міжзоряних мандрів розрахунок кожного стрибка крізь гіперпростір означав значний обсяг роботи, що займало від одного дня до одного тижня – і ця робота здебільшого полягала у більш-менш точному розрахунку «позиції корабля» за Галактичною шкалою стандартів. По суті, йшлося про ретельне спостереження за щонайменше трьома значно віддаленими одна від одної зірками, місцерозташування яких відносно довільно вибраного галактичного нуля третього порядку було відоме.
У цьому слові «відоме» насправді ховався підступ. Для будь-кого, хто ознайомлений із зоряним полем з
4
Алюзія на давньогрецького ліричного поета Анакреона (Анакреонта).