Badania jako podstawa projektowania user experience. Iga Mościchowska
00.jpg"/>
Projekt okładki i layoutu
Małgorzata Smogorzewska
Dyrektor Pionu Produktów i Usług
Sylwia Krawczyk
Menedżer Pionu Wydawniczego
Emilia Leśniewska
Wydawca
Dorota Siudowska-Mieszkowska
Koordynator ds. redakcji
Renata Ziółkowska
Redaktor
Barbara Jaworska
Koordynator produkcji
Mariola Iwona Keppel
Przygotowanie publikacji elektronicznej
Ewa Modlińska
Skład wersji elektronicznej na zlecenie Wydawnictwa Naukowego PWN
Magdalena Wojtas / 88em.eu
Książka, którą nabyłeś, jest dziełem twórcy i wydawcy. Prosimy, abyś przestrzegał praw, jakie im przysługują. Jej zawartość możesz udostępnić nieodpłatnie osobom bliskim lub osobiście znanym. Ale nie publikuj jej w internecie. Jeśli cytujesz jej fragmenty, nie zmieniaj ich treści i koniecznie zaznacz, czyje to dzieło. A kopiując jej część, rób to jedynie na użytek osobisty.
Copyright © by Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Warszawa 2015
eBook został przygotowany na podstawie wydania papierowego z 2015 r.
(wyd. I)
Warszawa 2015
ISBN 978-83-01-18443-8
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
02-460 Warszawa, ul. Gottlieba Daimlera 2
tel. 22 69 54 321, faks 22 69 54 288
infolinia 801 33 33 88
e-mail: [email protected]
Dla naszych mężów
Dziękujemy za Wasze wsparcie, wyrozumiałość i kryzysowe zarządzanie chaosem pod naszą nieobecność.
PRZEDMOWA
O naszej książce marzyłyśmy i myślałyśmy przez kilka lat. Chciałyśmy napisać taką, jakiej jeszcze kilka lat temu szukałyśmy na półkach polskich księgarni – książkę o tematyce osadzonej w polskich i biznesowych realiach, poruszającą aspekty czysto praktyczne, a nie tylko opisującą teorię. Myślałyśmy o napisaniu książki pokazującej nieodłączny związek badań z projektowaniem oraz biznesem.
W swojej pracy zawodowej od lat łączymy kompetencje badawcze z projektowymi. Dla nas badania to nie sztuka dla sztuki, ale fundament projektowania opartego na faktach, to warunek tworzenia projektów zorientowanych na ludzi, to też podstawa rozwoju własnych umiejętności. Projektant, który nie korzysta z dobrodziejstw badań z użytkownikami, jest jak turysta, który dwa tygodnie urlopu spędza w pokoju hotelowym, jedząc frytki, popijając colą. Można, tylko po co. Świat skrywa przed nami tyle tajemnic, każdy człowiek jest skarbnicą wiedzy, doświadczeń i studnią kreatywności, studnią bez dna. Projektant powinien z tego wszystkiego czerpać garściami i tam właśnie szukać inspiracji swoich działań.
Okazuje się, że pisanie książki nie jest tak łatwe, jak myślenie o tym. Mamy nadzieję, że było warto. Jeśli się z tym zgodzicie, to pomachajcie nam na UX-owej konferencji i dołączcie do nas na after party. Wiele to dla nas znaczy.
O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
Odpowiedź jest pozornie prosta, ta książka jest o badaniach! Nie jest to jednak typowa publikacja naukowa. W pracy zawodowej szanujemy czas i pieniądze naszych klientów, dlatego badania optymalizujemy tak, aby dostarczały jak najlepsze, praktyczne wnioski przy jak najmniejszym nakładzie zasobów. Jednocześnie, pochodząc ze środowiska socjologicznego, mamy pełną świadomość wagi poprawności metodologicznej wszelkich badań z udziałem ludzi. Wiemy, jak łatwo jest je zepsuć i dojść do nieprawomocnych wniosków. Dlatego dbamy o to, aby dążenie do efektywności nigdy nie zagroziło rzetelności i wiarygodności badań. Takie myślenie znajdziecie też w tej książce. Jest ona odzwierciedleniem naszego podejścia do badań i ich roli w projektowaniu produktów interaktywnych. Jest to też zbiór przetestowanych na własnej skórze porad i wskazówek, jak usprawnić proces badawczy.
Pisząc każdy rozdział, szczególny nacisk kładłyśmy na trzy aspekty:
1. co – opis specyfiki metody, jej wad i zalet oraz sytuacji, w których dostarczy najbardziej wartościowych danych,
2. jak – poradnik metodologiczny, wyjaśniający często krok po kroku działania badacza, pełen wskazówek i przykładów z naszej praktyki zawodowej,
3. po co – czego naszym zdaniem brakuje we wszystkich publikacjach o badaniach – praktyczne wykorzystanie pozyskanych danych w pracy zespołu projektowego.
DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?
Dla entuzjastów i przeciwników badań z użytkownikami w procesie tworzenia produktów interaktywnych. Tym pierwszym – uzmysłowi różnorodność metod i ułatwi ich dobór do kontekstu projektu, tym drugim – pokaże praktyczne zastosowanie wniosków z badań i korzyści z tego płynące.
Dla osób początkujących w badaniach i tych już trochę doświadczonych. Pierwszym – pokaże, krok po kroku, zastosowanie metod, dostarczy ściąg i wskazówek bazujących na naszym doświadczeniu. Drugim – uporządkuje wiedzę i, mamy nadzieję, zainspiruje do nowego podejścia lub urozmaicenia swojego warsztatu badawczego.
Dla menedżerów, badaczy i projektantów. Kierownikom ułatwi poruszanie się w tematyce badawczej, weryfikację rzetelności badaczy, którym zleca prace, pokaże ramy czasowe i wyzwania logistyczne, a także korzyści płynące z badań. Dla badaczy książka będzie stanowić podręczne kompendium wiedzy, a projektantom dostarczy argumentów przemawiających za tworzeniem produktów opartych na realnych danych.
Dla pracowników dużych organizacji i startupów. Tym pierwszym – uświadomi konieczność kontaktu z użytkownikiem i pokaże, jak zrobić to w sposób rzetelny, tym drugim – podpowie, jak to zrobić tanio i zwinnie.
JAK CZYTAĆ?
Na niniejszą książkę składa się sześć rozdziałów. Pierwszy z nich definiuje podstawowe terminy, pokazuje miejsce badań w procesie rozwoju produktu i nadaje ton całej książce. Tam znajdziecie też argumenty przemawiające za włączeniem badań do pracy zespołu projektowego. Drugi rozdział omawia różne aspekty przygotowania do wszelkich badań z użytkownikami. Ten rozdział może być szczególnie przydatny dla początkujących badaczy.
Trzy kolejne rozdziały omawiają konkretne metody badawcze, w podziale na badania potrzeb, ewaluację oraz optymalizację projektu. Jest to podział umowny, wskazujący bardziej na główne obszary zastosowań, niż stanowiący sztywną klasyfikację.
Opis każdej metody badawczej zawiera:
■ pigułkę, czyli najważniejsze cechy i elementy składowe danej metody, tak aby można było w minutę zorientować się w jej przeznaczeniu,
■ plusy i minusy, ułatwiające szybki dobór metody do danego kontekstu,
■ dobre praktyki, czyli wskazówki, na co zwrócić