Droga do finansowej wolności. Бодо Шефер
z kolegami z innych oddziałów. Czuje się nieswojo, dopóki nie odwiedzi głównej centrali firmy. Wie, co robi konkurencja. W ten sposób siłą rzeczy powiększa się obszar, który pan Olbrzym jest w stanie kontrolować.
Naukowcy stwierdzili, że liczba klientów firmy rośnie proporcjonalnie do uniwersum określonego przez jej pracowników. Wiele firm koncentruje się głównie na swoich klientach i interesuje ich jedynie to, dlaczego właśnie u nich kupują. Inne, lepiej prosperujące firmy skupiają uwagę na „cudzych” klientach. Zadają sobie pytanie: Dlaczego nie kupują u nas? Jak możemy sprawić, żeby stali się naszymi klientami? Uniwersum tej drugiej firmy jest o wiele większe i wkrótce będzie ona miała więcej klientów.
Czy łatwiej żyje się bez poczuwania się do odpowiedzialności?
Jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy, ale także za to, czego nie robimy. Pokusa zdjęcia z siebie odpowiedzialności jest czasami bardzo duża. Często dużo przyjemniejsze i łatwiejsze wydaje się nieponoszenie odpowiedzialności. Cena, którą musielibyśmy za to zapłacić, jest jednak zbyt duża. Stalibyśmy się wtedy piłką w grze innych ludzi i musielibyśmy żyć według scenariuszy, które napisali dla nas inni.
Największą satysfakcję odczuwamy wtedy, gdy w swoim działaniu uda się nam wykorzystać wszelkie umiejętności. Sukces oznacza dla mnie, że w tym, co robię, stanę się możliwie najlepszy. Jeżeli daję z siebie wszystko, czuję najmocniej, że żyję.
Weź odpowiedzialność za swoje finanse
Większość ludzi jest bardzo lekkomyślna w sprawach finansowych. Gdzie mieli się nauczyć właściwego podejścia? Ich rodzice często nie świecili przykładem. W szkole nie było przedmiotu „Jak osiągnąć dobrobyt”. Nasze społeczeństwo zachęca nas do tego, byśmy kupowali w nadmiarze; wszędzie panuje przesyt konsumpcji.
Twoje otoczenie także daje zły przykład. Modne jest skarżyć się na brak pieniędzy. Takie powiedzenia, jak: „Na końcu pieniędzy pozostało mi jeszcze dużo miesiąca”, należą do ulubionych. Ponadto temat pieniędzy jest dla niektórych bardzo „suchy” i nieprzyjemny. „O pieniądzach się nie mówi, pieniądze się ma”. Albo: „Pieniądze nie są najważniejsze”. Powiedzieliśmy sobie w pierwszym rozdziale, że jest wręcz przeciwnie, że pieniądze są ważne. Jeżeli nie będziesz na nie zwracał uwagi i znajdziesz się przez to w nieprzyjemnej sytuacji, pieniądze staną się zbyt ważne. Oznacza to: Nie wolno dopuścić, żeby pieniądze zajęły w twoim życiu zbyt ważne miejsce. Choćby ze względu na ten fakt musisz wziąć na siebie odpowiedzialność.
Oczywiście naiwne byłoby założenie, że pieniądze rozwiążą wszystkie twoje problemy. Ale tak samo naiwne jest stwierdzenie, że pieniądze nie pomagają w poznaniu interesujących ludzi, zwiedzaniu fascynujących krajów, zwiększaniu możliwości i że nie pozwalają na skupianie się na naprawdę ciekawych zajęciach.
Cokolwiek zrobimy z naszymi pieniędzmi, skutki tego wyłonią się w przyszłości. Także nasze zabieganie o to, żeby je zdobyć, będzie miało swoje skutki w przyszłości. Kształtujemy naszą przyszłość niczym architekci: dzisiaj projektujemy formy, w których jutro będziemy żyć. W końcu wiedzieli już starzy Babilończycy, że: „Nasze mądre decyzje towarzyszą nam przez całe życie, żeby nas radować i nam pomagać. Nasze niemądre decyzje będą zaś z pewnością nas prześladować – po to, żeby nas denerwować i nad nami się znęcać”.
Zobaczysz, że świadomość, iż ma się pieniądze, jest o wiele piękniejsza, niż się ludziom wydaje. Osiągnięcie dobrobytu też nie jest takie trudne, jak niektórzy myślą. Musisz jednak umieć ponosić odpowiedzialność i tymi sprawami się zainteresować. Bieda powstaje sama z siebie. Bieda jest skutkiem nieponoszenia odpowiedzialności. Po to, żeby osiągnąć dobrobyt, musisz zrobić kilka podstawowych rzeczy, o których będziemy jeszcze szczegółowo mówić. Wszystko jednak ma swój początek w twoim umyśle: jedynie ty jesteś odpowiedzialny za to, ile pieniędzy będziesz miał za siedem lat.
Istnieją rzeczy, na które nie masz wpływu. Zawsze jednak możesz decydować o tym, jak zareagujesz na wydarzenia i jak je będziesz interpretował. W ten sposób zawsze będziesz miał władzę.
Mocne sugestie
Weź odpowiedzialność za swoje życie i swoje finanse:
• opuść strefę komfortu,
• traktuj problemy jako szansę rozwoju,
• zadawaj sobie właściwe pytania,
• poszerzaj osobiste uniwersum.
Odpowiedzialność oznacza, że nic nie może zmienić twojego nastawienia i fundamentów twojej osobowości, ponieważ dajesz zawsze taką odpowiedź, jaka do ciebie pasuje. Sam możesz decydować o tym, jak chcesz żyć. To pozwoli ci być zadowolonym z siebie i jak najlepiej wykorzystać swoje możliwości. Jeżeli weźmiesz na siebie odpowiedzialność, możesz za siedem lat być bogaty.
Wskazówki w pigułce
• Nie jesteś odpowiedzialny za wydarzenia, ale ponosisz odpowiedzialność za ich interpretację oraz za to, jak na nie zareagujesz.
• Jeżeli kogoś winisz, oddajesz mu tym samym władzę.
• Decyzje, które podjąłeś wczoraj, kształtują twój dzień dzisiejszy. Decyzje, które podejmiesz dzisiaj, będą kształtować twoją przyszłość.
• Pragnienia są zwiastunami naszego przyszłego życia. My decydujemy o tym, czego pragniemy, i tym samym decydujemy o tym, co będziemy mieli w przyszłości.
• Żeby powiększyć obszar, który możesz kontrolować, masz cztery możliwości:
1. opuść strefę komfortu,
2. traktuj problemy jako szansę rozwoju i zadawaj sobie pytanie: „Jak mogę stworzyć sytuację, w której nie dojdzie do powstania problemu?”,
3. zadawaj sobie właściwe pytania,
4. powiększaj osobiste uniwersum, aby w ten sposób powiększyć obszar, nad którym będziesz mógł mieć kontrolę.
• Pamiętaj, że kiedyś się zestarzejesz i będziesz żałował straconych okazji.
• Uchylanie się od odpowiedzialności oznacza zepchnięcie samego siebie do roli bezsilnej ofiary i prowadzenie życia według scenariuszy, które napisali dla ciebie inni ludzie.
• Wszystkie negatywne emocje tracą swoją siłę w momencie, w którym bierzemy na siebie odpowiedzialność.
• Jedynie ty ponosisz odpowiedzialność za to, ile pieniędzy zdołasz zarobić w ciągu następnych siedmiu lat.
3. Czy dorobienie się miliona graniczy z cudem?
Zazwyczaj ludzie przeceniają to, co mogą zrobić w ciągu roku, a nie doceniają tego, co mogą osiągnąć w ciągu dziesięciu lat.
Gdybyś miał możliwość wyboru, czy wolałbyś mieć teraz jednorazowo dodatkowo 50 000 marek, czy 1 000 000 po siedmiu latach? Czy wolałbyś 50 000 marek, czy walizkę pełną zdolności? Żeby w krótkim czasie zarobić trochę więcej pieniędzy, musisz prawdopodobnie tylko trochę bardziej się wysilić. Żeby jednak po siedmiu latach mieć 1 000 000 marek, musisz na pewno zrobić coś więcej, niż się tylko „trochę bardziej wysilić”.
Pięć poziomów, na których następują zmiany
Istnieje pięć poziomów, na których dokonywane są zmiany. Chciałbym, aby ta książka pomogła ci zrozumieć, że istotne efekty można uzyskać jedynie wtedy, kiedy zmieni się coś na wszystkich pięciu poziomach.
Poziom 1: Dochodzisz do wniosku, że nie jesteś zadowolony