A teraz… stwórz wielką firmę!. Брайан Трейси

A teraz… stwórz wielką firmę! - Брайан Трейси


Скачать книгу
pieniędzy? Nie. Zwykle chodzi o zauważalność” – wyjaśnił nam.

      „Kiedy przemawiasz, zdobywasz punkty u słuchaczy – powiedział współpracownikom. – Ci dyrektorzy, którzy są na tyle inteligentni, że przez większość czasu pozwalają stawiać pytania i udzielają na nie odpowiedzi, otrzymują lepsze oceny niż ci, którzy tylko wygłaszają wykład. A menedżerowie, którzy inicjują dialog z resztą zespołu, zdobywają najwyższe noty”.

      Wielcy liderzy namawiają do dzielenia się pomysłami i wymiany opinii, a najlepsza metoda zmierzenia skuteczności takiego postępowania bazuje na informacji zwrotnej, jaką uzyskują od najlepszych pracowników. Najwyższe oceny przyznaje się liderom, którym się ufa, i tym, którzy słuchają.

Zasadnicza jakość przywództwa

      Jak buduje się zaufanie? Spełniając i przewyższając oczekiwania. Mówiąc, co się zrobi i dotrzymując tej obietnicy. Uczciwość jest chyba najwyżej cenioną i szanowaną cechą przywódcy.

      Czy potrafiłbyś publicznie powiedzieć, w co wierzysz? Czy jesteś na tyle odważny, by wytrwać, gdy sprawy przybierają zły obrót i wyniki działań stają się niepewne?

      Lider ma zachowywać spokój i być opanowany, zwłaszcza gdy wszyscy dookoła wątpią w słuszność decyzji albo obawiają się, że popełnili błąd, podejmując określone działania. Kiedy wierzysz w siebie, w podjętą decyzję i w otaczających cię ludzi, wzbudzasz te same uczucia w innych i skłaniasz do przyjmowania tej samej postawy.

      Przywódcy posiadają tak zwaną odważną cierpliwość. Podjętą decyzję dzieli od wyniku czas niepewności, gdy nikt nie wie, czy wysiłek okaże się wart zachodu. Jeśli wiele razy w ciągu kariery zawodowej doznajesz tego uczucia, to jesteś w dobrym towarzystwie. Tak samo czuje się Alan Mulally i każdy, kto ma odwagę postępować zgodnie z własnymi przekonaniami.

Przyszłość należy do ryzykantów

      Przyszłość należy do tych, którzy są gotowi podejmować wkalkulowane ryzyko, by podążać naprzód. Rolą lidera jest pieczołowite zbieranie wszelkich możliwych informacji na temat danej decyzji albo celu, na który mają zostać przeznaczone środki, a potem podejmowanie inicjatywy. Winston Churchill napisał, że „odwagę słusznie uważa się za najważniejszą z cnót, gdyż od niej zależą wszystkie inne”.

      Być może największą przeszkodą na drodze do życiowego sukcesu jest lęk przed porażką. Wielu ludzi tak bardzo obawia się potencjalnego niepowodzenia, że woli nie ryzykować i nie korzysta z szans.

      Lider jest inny. W odwadze kryje się śmiałość, a śmiałość to gotowość do działania w obliczu niepewności i możliwej porażki. Przywódca musi być przedsiębiorczy, gdy nie ma gwarancji sukcesu i istnieje spore prawdopodobieństwo przegranej, przynajmniej na krótką metę. Lider wprowadza w życie filozofię Wayne’a Gretzky’ego: „Pudłujesz za każdym razem, gdy nie strzelasz”.

      W następnym rozdziale pokażemy ci, jak zdobyć się na odwagę i wykazać się kreatywnością, aby opracować plan działania, który przyniesie korzyści tobie i twojej firmie na każdym rynku.

Lista pytań do rozdziału 1STAŃ SIĘ WIELKIM LIDEREM

      1. Z jakich trzech osiągnięć jako lider jesteś najbardziej dumny?

      a. .........

      b. .........

      c. .........

      2. Jakie poniosłeś pożyteczne i pouczające porażki, z których wyniesiona nauka przynosi ci teraz korzyści?

      a. .........

      b. .........

      c. .........

      3. W jaki sposób dodajesz ludziom odwagi, aby wytrwać, gdy sprawy przybierają zły obrót i wyniki działań stają się niepewne?

      a. .........

      b. .........

      c. .........

      4. Na czym polegają najistotniejsze mierniki, z których korzystasz przy ocenie, na ile jesteś skutecznym przywódcą? Za co ludzie ci płacą?

      a. .........

      b. .........

      c. .........

      5. Czy jest coś, co teraz robisz, a czego przy aktualnym stanie wiedzy nie zrobiłbyś ponownie, gdybyś miał zaczynać od nowa? Co, jako lider, możesz przestać robić już dziś?

      a. .........

      b. .........

      c. .........

      6. Jakie trzy zasady – jeśli chodzi o cel, pasję i wydajność – przyświecają twoim pracownikom, najlepszym klientom oraz twojej rodzinie?

      a. .........

      b. .........

      c. .........

      7. Gdyby twoje przywództwo i sytuacja zawodowa były kiedyś doskonałe pod każdym względem, to na ile różniłyby się od aktualnego stanu?

      a. .........

      b. .........

      c. .........

      Jakie jedno działanie zamierzasz podjąć natychmiast w wyniku odpowiedzi udzielonych na powyższe siedem pytań?

      .........

      ROZDZIAŁ 2

      Opracuj doskonały biznesplan

      Postanawiasz, co chcesz osiągnąć, opracowujesz plan, jak tego dokonać, a potem po prostu działasz. To zupełnie proste.

– NANCY DITZ, MARATONKA

      Jednostki oraz organizacje z jasnymi wizjami, systemem wartości i opracowanymi planami zwykle osiągają dużo więcej od konkurentów, i to w krótszym czasie. Gdy wszystkich w firmie łączy przejrzysta strategiczna wizja upragnionej przyszłości, powstaje potężna mentalna synergia, która doprowadza cię do celu i przybliża cele do ciebie.

      Skupienie w znaczącej mierze zapewnia sukces zawodowy i życiowy. Brak wyznaczonego kierunku działania oraz rozproszenie wysiłków to główne przyczyny porażki. Z tego rozdziału dowiesz się, jak osiągać coraz większe sukcesy, a unikać w życiu dekoncentracji.

Aleksander Wielki

      Świat stawia przed ludźmi biznesu coraz większe wyzwania. Nie tylko jest trudniej, niż kiedyś rozpocząć działalność, lecz także wzrosły zagrożenia związane z konkurencją, niezadowolonymi klientami i regulacjami rządowymi. Na polu bitwy, jakie przyniosło nowe stulecie, warto sięgnąć po wskazówki do historii.

      Aleksander Wielki był niezwykle utalentowanym strategiem, jeśli chodzi o podboje militarne. Gdyby dzisiaj żył, mógłby nas wiele nauczyć o tym, jak przetrwać i prosperować w burzliwych gospodarczo czasach. Ponad dwa tysiące lat temu, po bitwie pod Arbelą w 331 roku p.n.e., stał się panem ówczesnego świata. Pokonał króla perskiego Dariusza w zażartym boju, w którym na jednego żołnierza Aleksandra przypadało pięciu żołnierzy przeciwnika. Aleksander dokonał tego niesamowitego wyczynu dzięki zdolności do skupienia ograniczonych sił na jednej strategicznej zmiennej, od której całkowicie zależała potęga perskiej armii: na samym Dariuszu.

      Bez względu na to, czy przemawiają do ciebie militarne przenośnie, prawda wygląda tak, że dzisiejsza sytuacja gospodarcza zmusza wielu przedsiębiorców i menedżerów do walki o przetrwanie, do nieustannego boju o rentowność. Powinieneś zapoznać się z siedmioma podstawowymi zasadami strategii wojskowej, które nadają się do opracowywania strategii korporacyjnych w dzisiejszym niepewnym świecie biznesu:

      1. Cel.

      2. Ofensywa.

      3. Koncentracja


Скачать книгу