Фізика. Отсутствует

Фізика - Отсутствует


Скачать книгу
похибок при відтворенні тепер уже криптонового еталона вчені пішли ще далі. З метою підвищення точності відтворення одиниці довжини було запропоновано застосувати інше джерело випромінювання, ніж криптонова лампа. Таким джерелом виявився лазер.

      Зусиллями багатьох учених з різних країн на основі лазерної техніки було створено єдиний еталон частоти-часу-довжини, який дозволяє визначати ці величини з найбільшою точністю. У результаті створення єдиного еталона було заявлено як точне таке значення швидкості світла у вакуумі: 299792458 м/с. Виходячи з цього, сьогодні визначенням одиниці довжини Міжнародної системи одиниць є таке:

      метр – це довжина шляху, який світло проходить у вакуумі за 1/299792458 секунди.

      Зараз Міжнародна система одиниць СІ застосовується майже в усьому світі. Одним із останніх «бастіонів», де донедавна використовували інші одиниці, була Велика Британія. Проте і там нещодавно офіційно перейшли до одиниць СІ, хоча консерваторам британцям дуже тяжко прощатися зі звичками представляти все в своїх футах або фунтах…

      Закінчуючи на цьому цю стислу історію вимірювання довжини та її одиниць, зауважимо, що не треба лякатися наведених тут поки ще не зовсім зрозумілих фізичних понять (електромагнітне випромінювання, довжина хвилі, лазер тощо). По-перше, мабуть, інтуїтивно ви здогадалися, про що йдеться, а по-друге, у вас ще все попереду, і, знайомлячись далі зі світом фізики, ви зможете краще все це зрозуміти. Навіть згадування про сучасні визначення одиниць та сучасні методи їх отримання може націлити вас на сприйняття фізики вже XXI ст., а не тільки її історії.

      Швидкість руху, або Хто найшвидший

      Коли яке-небудь тіло рухається відносно іншого (або інших), то з часом його положення у просторі змінюється. Досвід спостереження за рухом тіл показує, що ці зміни різні: у когось – більші, у когось – менші.

      Для того щоб описувати рух тіл, щоб мати можливість визначити, де буде знаходитися певне тіло у певний момент часу, фізики застосовують фізичну величину швидкість.

      Коли говорять про швидкість якогось тіла, найчастіше вказують, який шлях воно проходить за певний проміжок часу. Наприклад, якщо автомобіль рівномірно рухається і за 1 годину проїжджає 70 кілометрів, ми скажемо, що його швидкість 70 кілометрів за годину (скорочено 70 км/год). А якщо інший автомобіль проїхав 140 км за дві години або 210 км за три години, то його швидкість… теж 70 км/год.

      Сподіваємося, ви зрозуміли, чому значення швидкості виявилося тим самим. Дійсно, швидкість – це фізична величина, яка показує, який шлях проходить тіло за одиницю часу. Саме тому, щоб одержати значення швидкості, треба значення шляху поділити на час: 210 км/3 год = 70 км/ год.

      У Міжнародній системі одиниць (СІ) одиницею швидкості є метр за секунду (м/с), але на практиці досить часто використовують інші одиниці, наприклад, кілометр за годину (км/год). Оскільки 1км = 1000 м, а 1 год = 3600 с, то швидкість 1 км/год = 1000 м/3600 с « 0,28 м/с.

      Так само, як і з вимірюванням часу та довжини, з історії вимірювання швидкості


Скачать книгу