Kett. Adrian McKinty
sellesse.
Ja mina usun ka, mõtleb Rachel.
Aga ta ei pea olema üksi. Ta vajab abi.
Marty. Tema teab, mida teha.
Ta valib kiirvaliku alt Marty numbri, aga kõne läheb otse postkasti. Ta proovib uuesti – jälle kõnepost. Ta otsib kontaktidest ja helistab mehe uude koju Brookline’is.
„Hallooo,” vastab Tammy oma heliseva häälega.
„Tammy?” küsib Rachel.
„Jaa, kes räägib?”
„Rachel siin. Ma olen proovinud Martyt kätte saada.”
„Ta on linnast väljas.”
„Aa? Kus ta on?”
„Ta on … ee … noh, mis koht see ongi …”
„Tööl?”
„Ei. Tead küll … see koht, kus nad golfi mängivad.”
„Šotimaal?”
„Ei! Seal, kus kõik käivad. Ta oli nii elevil.”
„Golfi mängimas, millal ta hakkas … pole oluline. Kuule, Tammy, ma üritan Martyt kätte saada, see on hädaolukord, aga ma ei saa temaga ühendust.”
„Ta on seal koos firmaga. Nad on puhkamas, nii et nad pidid telefonid ära andma.”
„Kus see koht on, Tammy? Palun mõtle.”
„Augusta! Ta on Augustas. Mul on vist kuskil telefoninumber, kui sul vaja on.”
„Mul on vaja.”
„Jaa, oota, las ma vaatan, siin see ongi.” Tammy loeb numbri ette.
„Aitäh, Tammy. Ma siis helistan talle.”
„Oota, mis hädaolukord sul on?”
„Ah, ei midagi erilist, probleemid katusega, see laseb läbi, muud midagi. Ei midagi erilist. Aitäh sulle,” ütleb Rachel ja lõpetab kõne.
Ta valib numbri, mille Tammy andis.
„Gleneagle Augusta hotell,” vastab administraator.
„Ma sooviks rääkida Marty O’Neilliga palun. Ma olen
ta … ee … naine ja ma unustasin ära, mis toas ta on.”
„Mm, las ma vaatan … seitsekümmend neli. Ma ühendan teid.”
Administraator suunab Racheli kõne tuppa, aga meest pole seal. Rachel helistab uuesti vastuvõttu ja palub administraatoril Martyle edasi öelda, et too helistaks kohe, kui tagasi jõuab.
Ta katkestab kõne ja istub taas põrandale.
Ta on hajevil, sõnatu, täis õudu.
Kui palju on maailmas tasakaalustamata karmaga inimesi – miks see just temaga juhtuma pidi, eriti pärast kõike seda, mida ta on viimasel paaril aastal läbi elanud? See pole aus. Ja vaene Kylie on lihtsalt üks väike tüdruk, ta …
Racheli kõrval heliseb telefon. Ta võtab selle kätte ja vaatab helistajat: jälle varjatud number.
Oh ei.
„Helistad oma endisele abikaasale?” küsib õudusttekitav moonutatud hääl. „Kas sa tõesti tahad seda teha? Kas sa saad teda usaldada? Kas sa saad talle usaldada oma elu ja oma lapse elu? Sa pead saama, sest kui ta kellelegi midagi ütleb, on Kylie surmalaps, ja ma arvan, et me peame ka sinu tapma. Kett kaitseb end alati. Võib-olla mõtled sellele enne oma järgmist telefonikõnet.”
„Palun vabandust. Ma … ma ei saanud teda kätte. Ma jätsin teate. Lihtsalt … ma ei tea, kas ma saan sellega üksinda hakkama, ma …”
„Võimalik, et me lubame sul hiljem abi otsida. Me saadame sulle viisi, kuidas meiega ühendust võtta, et sa saaksid meilt luba küsida. Aga kui sa tead, mis sulle kasulik on, siis sa ei räägi praegu kellelegi. Hangi lihtsalt raha ja hakka sihtmärgile mõtlema. Sa saad hakkama, Rachel. Sa said maanteel sellest politseinikust väga hästi lahti. Jah, just nii, me nägime. Me jälgime sind hoolega, kuni lõpuni. Hakka nüüd peale,” ütleb hääl.
„Ma ei suuda,” vaidleb Rachel alandlikult vastu.
Hääl ohkab. „Me ei vali inimesi, kes vajavad pidevat õpetamist. See on meie jaoks liiga väsitav. Me valime oma peaga mõtlejaid. Hakkajaid. Sina oled selline, Rachel. Tõuse nüüd sealt kuradi põrandalt püsti ja liiguta ennast!”
Liin jääb tummaks.
Rachel vaatab telefoni õudusega. Nad tõesti jälgivad teda. Nad teavad, kellele ta helistab ja mida ta teeb.
Ta lükkab telefoni kõrvale, tõuseb püsti ja vaarub vannituppa, nagu kõnniks pärast autoavariid.
Ta keerab kraani lahti ja loobib vett näkku. Ei siin ega terves ülejäänud majas – välja arvatud Kylie toas – ei ole ühtegi peeglit. Ta oli kõik peeglid välja visanud selle jubeda juuste väljalangemise pärast. Loomulikult ei olnud keegi ta perekonnast iial lasknud tal mõelda, et ta võib surra. Ta ema, meditsiiniõde, oli kohe algusest peale öelnud, et see on ravitav II a staadiumi rinnavähk, mis allub hästi kirurgilisele sekkumisele, millele järgnevad kiiritus ja keemiaravi. Aga neil esimesel paaril nädalal, kui ta vannitoapeeglisse vaatas, nägi ta end kahanemas, õõnsaks muutumas, hääbumas.
Peeglite väljaviskamine oli paranemisel oluline samm. Ta ei pidanud nägema, kuidas ta oli keemiaravi tumedatel päevadel muutunud kohutavalt kahvatuks luiseks ämblikuks. Ta paranemine ei olnud teab mis ime – II a staadiumi viie aasta prognoos ellu jääda oli 90 protsenti –, aga siiski võisid sa alati kuuluda selle 10 protsendi hulka, eks?
Ta keerab kraani kinni.
Väga hea, et siin ei ole ühtegi kuradi peeglit, sest peegli-Rachel vaataks teda tühjade süüdistavate silmadega. Sa lased kolmeteistkümneaastasel tüdrukul üksinda bussipeatuses oodata? Mis sa arvad, kas see oleks juhtunud, kui Kylie oleks Marty juures olnud?
Ei. Ei oleks. Mitte tema valvekorra ajal. Sinu omal, Rachel. Sest, olgem ausad, sa oled luuser. Nad eksivad sinus täielikult. Eksivad kohutavalt. Sa oled kolmekümne viie aastane ja alustad oma esimese päris tööga? Mida sa kogu selle aja teinud oled? Kõik see raisatud potentsiaal. Rahukorpus? Mitte keegi ei ühine Rahukorpusega. Need aastad, mil sa Martyga pärast Guatemalat ringi hulkusid. Sa hakkad tööle alles siis, kui tema otsustas lõpuks, et tahab õigusteadust õppima minna?
Sa oled teeselnud. Aga sa oled lihtsalt üks luuser ja nüüd on ka su vaene tütar sellesse luuserivõrku kistud.
Rachel osutab näpuga sinna, kus varem oli peegel. Igavene loll eit. Ma soovin, et sa oleksidki surnud! Ma soovin, et sa oleksid üks sellest 10 protsendist, kes sureb!
Ta suleb silmad, hingab, loeb tagurpidi kümnest nullini, avab silmad. Ta jookseb magamistuppa ning paneb selga musta seeliku ja valge pluusi, mille ta õpetamise jaoks ostnud oli. Ta paneb selga kalli väljanägemisega nahktagi, otsib sobiva paari kontsakingi, tõmbab käega läbi juuste ja haarab oma õlakoti. Ta kogub kokku finantsdokumendid, sülearvuti ja oma Newburyporti kolledži töölepingu. Ta võtab Marty advokatuurieksamiteks kõrvale pandud sigaretid ja hermeetilise koti üleujutuste tarbeks kogutud rahaga. Ta jookseb kööki, libiseb kontsadel, peaaegu lööb näo vastu pliidikubu ära, saab tasakaalu tagasi, haarab telefoni ja kiirustab autosse.
7
Neljapäev, 9.26
First National Bank Newburyporti kesklinnas State Streetil avatakse kell 9.30. Rachel tammub sissepääsu juures ja kimub Marlborot.
State Street on inimtühi, kui välja arvata üks närviline väga kahvatu vanem mees, kellel on seljas paks mantel ja peas