21 спосіб мислити креативно. Майкл Микалко
реалізації задумів. Не має значення кількість використаних вами ознак або те, як ви їх поєднуватимете з метою вироблення нових ідей. Це лишень спосіб підкинути до своєї уяви кілька нових пробних куль.
Уявімо собі, що в компанії не все добре склалося з обслуговуванням покупців. Характерні ознаки, пов’язані з обслуговуванням покупців, можна розбити так.
Тут можна зосередитися на характерній ознаці «ввічливість» і поміркувати над шляхами підвищення культури обслуговування покупців. Добре було б запровадити щоденну «п’ятихвилинку виняткової ввічливості».
Також можна поєднати «інформування», «телефоном», «незадоволений покупець» і запропонувати практику, коли б представники компанії телефонували незадоволеним покупцям, записували їхні скарги, складали звіти з пропозиціями вдосконалення стану справ, а тоді розповсюджували ці звіти серед зацікавлених осіб.
Або можна поєднати «незадоволений покупець», «доставка з запізненням», «інформування» і «телефоном», а тоді запропонувати, аби представники компанії телефонували покупцям про можливі затримки доставок товару, а потім щодня інформували про стан надходжень. Суть такого кроку в тому, щоб завчасно попереджувати покупця про можливі незручності ще до того, як він з ними зіткнеться.
Застосування методу «вишні в розрізі» дозволяє вам замінити складне завдання креативною ситуацією, коли ви маєте справу з кількома характерними ознаками й здатні утворити з них стільки комбінацій, скільки потрібно для того, аби завдання постало в іншому світлі
Ось ще один приклад. Скажімо, перед видавцем спортивного журналу постало завдання: «У який спосіб розширити коло читачів спортивного журналу?»
Він застосовує прийом «вишні в розрізі»:
Зібравши докупи «види спорту», «журнал», «діти», «школа», «юні спортсмени», видавець виходить з ідеєю про необхідність зробити журнал привабливим не тільки для дорослих, але також для дітей. Тому ухвалює рішення про випуск щомісячного додатка до журналу зі статтями про найвідоміших юних спортсменів. Видавництво проводить передплату в школах, а також забезпечує безкоштовною передплатою дітей з малозабезпечених сімей у межах Дитячої програми грамотності, відповідно до якої журнал розповсюджується в школах і місить різноманітні навчально-виховні матеріали. Дитяча версія журналу в майбутньому дасть змогу розширити коло дорослих читачів, бо теперішні школярі через кілька років передплачуватимуть уже дорослу версію журналу.
З метою використання прийому «вишня в розрізі» під час виконання групової вправи поставте перед членами групи завдання й запропонуйте виокремити в ньому якнайбільшу кількість характерних ознак. Записуйте ознаки в черговості їхнього надходження, допоки виникатимуть пропозиції щодо подальшого поділу. Байдуже, що деякі пропозиції перекриватимуть одна одну, але нехай