Kunstniku elu. Toomas Vint
Desserit, kes sind märgates tervituseks noogutab, ise seejuures muiates.
Kas ta muigas, või sulle ainult näis, et ta muigab?
Sa kujutad ette, et Desser võis kusagilt juba kuulda põrguliste plaanidest, ja sa laiendad vastikusvärinat tundes oma kujutluspilti sinnamaani, kuidas kõik sõbrad ja tuttavad irvitavad, kui Põrguvürsti kontserdil sind teleriekraanil laulmas näevad. Sa oled aegade algusest peale põlastanud põrguliste kampa, kes isiklikku kasu taga ajades ei kohku mitte millegi ees ja sooritab justkui süüdimatult oma põrgulikke susserdusi. Sinu sõpruskonnas pole kedagi, kes peaks sõbraks kedagi, kes oleks Põrguvürsti teenistuses. Ikka kirutakse ja põhjatakse neid. Sulle meenub, kuidas sa mõni minut tagasi olid valmis põrgulistele tagasi helistama ja sa tunned endas midagi ebameeldivat, mida sa sõnadesse ei oska panna.
Sa tead, et pole midagi lihtsamat kui äraütlemine. Tuleb kahetseval hääletoonil valetada, et oled ennast juba ära lubanud või sõidad välismaale või siis kurdad, et tervis jupsib ja sa pead haige selja või vigase jala tõttu veel päevi voodis lamama. Kõike võib kokku luisata. Ega keegi kontrollima tule. Või tuleb? Sa oled kuulnud poolihääli pajatatud lugusid põrguliste salaagentuuridest, kus kogutakse kõigi kohta andmeid – igaks kümneks juhuks –, ja kui juhus kätte jõuab, siis antakse nii, et sinust ei jää kübet kübeme peale. Võimalik, et just praegu hoiab keegi sul silma peal, ning endalegi üllatuseks haarad äkki seljast, vajud valugrimassi tehes kössi ja komberdad tagasi välisukse juurde, mille nähtava pingutusega avad, ja alles siis, kui uks mürtsudes su järel kinni langeb, saad selja sirgu ajada.
Nii igaks juhuks, mõtled sa. Kurat neid teab.
Kui sa oled oma kodu nelja seina vahel, heliseb lauatelefon. Sa oled juba toru haaramas, aga käsi jääb ootamatult õhku rippuma nagu halvatud. Sind tabab terav kahtlus, et helistajateks võivad olla põrgulised, kes tõepoolest juba kontrollivad, kas ikka oled maal ega pole tahtnud neid alt tõmmata, ning kui sa lased telefonihelinal lõpuks väsida ja kustuda, tajud raskelt ohates, kuivõrd keeruliseks on su elu ühtäkki muutunud. Sa oled piisavalt elukogenud, et teada, kui piinarikkaks kujuneb veel see aeg, kuni põrgulised homme sulle viimaks helistavad. Kui üleüldse helistavad.
Ja kui ikkagi helistavad, siis ütled, et sind tabas äge radikuliidihoog ja enne nädalat ei saa sa liikuma saamagi. Tahaksid küll, aga tervis ei luba, et vahest järgmisel korral.
Sa oled püüdnud oma elu elada nagu loomingulisele inimesele kohane – olla kõigi jaoks ja mitte kellegi jaoks märgatavalt rohkem. Oled ikka irvitanud põlastavalt nende üle, kes on ennast silmanähtavalt maha parseldanud, aga äkki mõistad, et võib-olla just selle pärast peetakse uhkemad peod maha ilma sinu laululoota.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.