Loodame parimat. Carolina Setterwall

Loodame parimat - Carolina Setterwall


Скачать книгу
edasi, ikka samal teemal. „Ainult vaarikate jaoks peame töökotta veel ühe sügavkülma ostma,“ kõneleb ta. „Meie vaarikad on kõige paremad,“ uhkustab ta. „Varsti saad ise proovida,“ lubab ta.

      Me seisame seal tükk aega. Sinu isa entusiasm ja jutuvada tekitab turvalise tunde. Talle meeldib rääkida, mulle meeldib kuulata. Sisse elada. See suhtlus sobib mulle suurepäraselt. Sinu isal on siiras ja soe pilk, nagu lapsel. Kui sa teda tögad, siis naerab ta enda üle. Ma mõtlen: siin läheb lihtsalt. Ja mõtlen, et mõistan, kust sa oled saanud oma siira, otsekohese võime mitte keerutada, alati otse asja juurde minna, kuigi see teeb haiget.

      Giidituur vaarikapõõsaste vahel lõpeb, kui sa isa katkestad ja ütled, et nüüd läheme tuppa. Sinu isa küsib minult, kas ma kohvi joon ja miski tema pilgus ütleb mulle, et see küsimus on oluline. Kui vastan, et ikka, siis lööb ta särama nagu päike, ütleb, et lõpuks ometi keegi, kes tahab selles majas minuga kohvi juua, võtab mul käe alt kinni ja me läheme koos maja poole.

      OKTOOBER 2014

      On veel hommikupoolik, aga tunne on, nagu oleksin olnud ärkvel terve eluaja. Kell on veerand kaksteist ja kohtuarst ütles meile just, et minge korterist ära, et te ei peaks nägema, kuidas surnuauto sinu keha kohtuekspertiisi instituuti viib. Varsti sind lahatakse. Tahetakse kindlaks teha surmapõhjus. Saada kinnitust, et sa surid loomulikku surma. Mida iganes see loomulik siinses kontekstis tähendab. Ma pole kindel. Aga saan aru, et sa oled nüüd osa politsei juurdlusest, et nii on alati, kui noor inimene äkki ja seletamatult sureb, et juurdlus on standardprotseduur ja vajalik selleks, et kaitsta lahkunut ja tema lähedasi. Tahetakse olla kindel. Selleks võib minna kuid. Võib-olla olen ka mina osa juurdlusest? Võib-olla olen ma sinu surmas peamine kahtlusalune? Ma ei tea. Ma ei saa aru. Ma ei jaksa sellele mõelda.

      Liigume korteris aeglaselt ja kohmakalt ringi, sinu ema, isa, vanem vend ja mina. Proovime aru saada, kuhu peaksime minema. Ei suuda mõelda kaugemale kui paar tundi ja oleme ühte meelt, et läheme siit autoga viieteistkümne minuti kaugusele sinu venna majja. Nüüd peame ainult selgusele jõudma, kuidas me sinna saame. Kas sinu isa ja vend suudavad praegu autot juhtida? Kas ma julgen Ivaniga nende autosse minna? Mis võimalusi mul veel on? Metroo või bussiga minna tundub ilmvõimatu. Hakkan kotti pakkima.

      Ivani mähkmed. Paar purki lapsetoitu. Minu ja Ivani vahetusriided. Mul ei ole aimugi, kus ma täna öösel magan. Mõte liigub kohutavalt aeglaselt ja takerdub tühjalt vaatama õhku tubade vahel, kus ma liigun. Magamistuba väldin. Ivan laliseb endiselt mu kasuemaga, kes muudkui helistab, et oma autosse turvatooli saada, kuna leiab, et nüüdsest on tal ühte sellist vaja ja ta on seda tüüpi, kes ei mõtle, vaid kohe tegutseb. Kaks mu sõpra lähevad praegu hea kaubavalikuga bensiinijaama, et talle üks lapseiste osta. Kuulen telefonikõnede katkeid ja juttu, mis on suunatud otse mulle, aga tervikut kokku ei saa. Mind ajab närvi, et kohe on surnuauto juhid meie esikus. Ei taha neid näha, ei taha autot näha, püüan kiirustada.

      JUUNI 2009

      Sinu ema on ilus ja sinu ekstsentrilise isa kõrval jahe. Ka tema silmad siravad sinistena nagu sinul ja su isal. Huvitav, kas see oli see, mida nad teismelistena esimest korda kohtudes teineteises nägid? Kaks paari säravaid helesiniseid silmi, mis kohtusid kuuekümnendate aastate alguses. Ilus pilt, millele mõelda.

      Sinu emal on kõrged põsesarnad, punased huuled, kõrges soengus süsimustad juuksed ja pikad tumepunased küüned. Tema keha on sale ja ma jõuan mõelda, et tal on minuvanuse, mitte neli last sünnitanud pensionieelikust naise keha. Ta kannab musta kleiti ja pahkluudeni ulatuvat tumehalli kampsunit. Ta on tõesti elegantne. Tunnen end tema kõrval nagu hulkur. Sinu isa kõrval on tema kontrollitud, väärikas, saladuslik, tähelepanev. Ka tema uurib mind, aga varjatumalt kui su isa, ja mina olen sunnitud väljuma passiivse külastaja rollist, kes ise jälgib. Sinu emaga kohtudes tahan ma anda endast parima. Näidata, mida ma oskan. Mida iganes ma nüüd siis oskan. Võimalik, et olla väärt tema poega.

      Meeleolu köögis, kus sinu isa askeldab kohviga ja ema vestleb viisakalt ja sina ise vehid rahutult laua ja külmkapi vahet, jätab mulje, et tüdruksõbra tood sa koju esimest korda. Või selle, kellega sa „ringi hängid“, kui kasutada sinu sõnu. Kõik käivad üksteise ja võib-olla eriti minu ümber kikivarvul. Mõnikord tekib vaikus ja kui keegi rääkima hakkab – enamasti sinu isa – katkestab teda keegi teine – enamasti sinu ema – kes on just kopsud õhku täis tõmmanud, et vaikus katkestada ja ise midagi öelda. Räägi sina. Ei, räägi sina. Ei, räägi sina, ma ei tahtnud midagi tähtsat öelda. Naer.

      Mulle näidatakse maja ja räägitakse, kuidas te siia kolisite, kui sa olid kuuene või seitsmene. Enne elasite suures kommuunis fantastilises majas järve ääres. Aga kaheksakümnendatel tahtis kohalik omavalitsus maja ja maad tagasi ja teie saite siin selle koha. Pidi kõlbama. Sinu isa rõhutab, et kommuuni ja hiigelsuure järveäärse maja vastu ei saa mitte miski, aga siia te olete jäänud. Teil on siiski olnud siin üsna tore.

      Aknaid varjutavad sajad potililled, see näeb välja nagu džungel. Raaturiiulid on nii täis topitud, et jääb mulje, nagu koosneksid elutoa seinad ainult raamatutest. Tubades liiguvad ringi ülbed kassid, kargavad mööblile ja sealt alla, pikutavad diivanil ning hüppavad köögiaknast rõdule ja sealt aeda. Sinu vanemad loevad üles nende nimed ja iseloomuomadused ja kuigi see on lootusetu ettevõtmine, mul on nimede peale halb mälu, siis püüan meelde jätta. Sinu vanemad armastavad oma kasse, seda on näha. Kirjeldavad nende iseloomu nagu laste oma.

      Seinte järgi hinnates armastavad nad ka oma raamatuid. Ma vaatan riiuleid ja leian tuhandeid nimetusi. Läbisegi romaanid, kriminullid, ajaloolised memuaarid, poliitilised raamatud, elulood ja minu lemmikžanr: psühholoogia. Siin on palju psühholoogiaraamatuid. Ilmselt sellepärast, et sinu ema töötab terapeudina. Lehitsen ühte ja sinu isa läheb kööki kohvi tegema. Sina lähed talle järele. Te hakkate rääkima poliitikast. Per Albin Hanssonist ja rahvakodust. „Volksgemeinschaft

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/4AAQSkZJRgABAQAAAQABAAD/2wBDAAMCAgMCAgMDAwMEAwMEBQgFBQQEBQoHBwYIDAoMDAsK CwsNDhIQDQ4RDgsLEBYQERMUFRUVDA8XGBYUGBIUFRT/2wBDAQMEBAUEBQkFBQkUDQsNFBQUFBQU FBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBT/wAARCADbAJcDASIA AhEBAxEB/8QAHwAAAQUBAQEBAQEAAAAAAAAAAAECAwQFBgcICQoL/8QAtRAAAgEDAwIEAwUFBAQA AAF9AQIDAAQRBRIhMUEGE1FhByJxFDKBkaEII0KxwRVS0fAkM2JyggkKFhcYGRolJicoKSo0NTY3 ODk6Q0RFRkdISUpTVFVWV1hZWmNkZWZnaGlqc3R1dnd4eXqDhIWGh4iJipKTlJWWl5iZmqKjpKWm p6ipqrKztLW2t7i5usLDxMXGx8jJytLT1NXW19jZ2uHi4+Tl5ufo6erx8vP09fb3+Pn6/8QAHwEA AwEBAQEBAQEBAQAAAAAAAAECAwQFBgcICQoL/8QAtREAAgECBAQDBAcFBAQAAQJ3AAECAxEEBSEx BhJBUQdhcRMiMoEIFEKRobHBCSMzUvAVYnLRChYkNOEl8RcYGRomJygpKjU2Nzg5OkNERUZHSElK U1RVVldYWVpjZGVmZ2hpanN0dXZ3eHl6goOEhYaHiImKkpOUlZaXmJmaoqOkpaanqKmqsrO0tba3 uLm6wsPExcbHyMnK0tPU1dbX2Nna4uPk5ebn6Onq8vP09fb3+Pn6/9oADAMBAAIRAxEAPwD7Aooo qyAooooAKKKKACiiigAooooAKKKKACiiigAooooAKKKKACiiigAooooAKKKKAPEfij4p8bS/FVvD 3hbxDYaDHp+g2+s7NQjhFvdyPqAgeOeWRSUTyg23ZgliOaYP2pbW51/UtFs/Cd7d6rb6taaVDaR6 lbEyvcTTxRl3BKxsDASyEkhXXJzlR2Pj74IeG/iPr9vq+rPqUc6W8VpcQ2d2Yob2CO4FxHFOmDuU SqG4KntnFZuhfs3+D/DurwalaNqpngvrfUIUmvi8cUkNxPcRqq7eEElzKdvfdyaRWhw2pftOXHiG 50q10XT7nRHfW7KJ5p2in+1WUlxd28mBj92/mWjYBzxtOeSKt+CP2nlv7bw3YXWialqc13p9o8uq NPbRPLPNp0t6qmEYVSVhdSQQoYjt062x/Zs8F6fetcxJqZcXsV7Er3xZYDHLPMscYxxH5lzMxU5J LdcACooP2Y
Скачать книгу