Sinine Majandus 3.0. Gunter Pauli
nõuab konkurentsivõimelisena püsimiseks kallihinnalist naftat, samuti teame, et vetikate kasvatamine toitainerikkas vees on kildagaasist kordades tõhusam. Pealegi taastab vetikapõhine platvorm ökosüs-teemi, sest vetikaid loetakse pioneerliigiks ja see on loogika, mida me kasutada tahame. Just selles kontekstis saame me heastada ülepüüki, mis on iseloomulik kogu Euroopa kalandusele, imedes meredest elu, tappes ülemäära palju kalu, austreid, karpe ja vähke ning risustades samas merd arutult plastiga, sest me ei teadnud varem, et isegi biolagunev plast säilib soola sees suurepäraselt – on ju soolaga kõikjal maailmas kogu aeg liha ja kala säilitatud! Meil tuleb silmas pidada positiivset, olles samas teadlikud ähvar-davatest katastroofidest. Kala: esmalt tuleb lõpetada marjakala püük, sest üksnes väiksemaid isakalu püüdes tagame me turvalise järelkasvu. Taolise tegevuse taastav mõju on juba tõestatud näi-teks Kanaari saarestiku El Hierro saarel.
Meil tuleb lõpuks unest ärgata ja näha vertikaalse lõimumise jõudu. Kuidas alustada talu viljasaagist või mere kalasaagist – mis on mõistagi mahekvaliteediga – ja töödelda neid terviklikuna, nii et midagi poleks vaja toorainena eksportida. Sest kõik, mida saab müüa hulgi, jätab endast maha vaesuse. Majandus õitseb vahen-dustegevusel, kus kaupmehed elavad komisjonitasudest, mis toob
6
kaasa olukorra, et müügimehed teenivad põllumeestest kordades rohkem (loodetavasti saab sellest peatselt rääkida minevikuvor-mis). Sellist asja ei saa kauem taluda! Ning see pakub võimaluse loominguliseks müügitööks, mida tuleks tervitada ja edasi uurida. Sellest käesolev raamat räägibki: uue ärimudeli kujundamisest, mis rahuldaks Eestis igaühe vajadusi, kaasa arvatud nende 100 miljoni elava liigi omi, kellega me seda planeeti jagame.
Niisugused on mu mõtisklused esimese eestikeelse väljaande ilmumise eel, mille eest olen ma äärmiselt tänulik. Ootan huviga teie kommentaare ja ideid ning loodetavasti uurime peatselt ühes-koos ka karmi reaalsuse helgemat poolt ja muudame idee Eestist kui kestlikust, ja võib-olla isegi maheriigist, samm-sammult reaalsuseks.
Gunter Pauli
Torino, 1. juuni 2018
7
Sissejuhatus sinisesse majandusse 3.0
Raamat “The Blue Economy” / “Sinine majandus” on tekitanud vaidlusi juba ajast, mil seda Rooma Klubile 2009. aastal aruan-dena tutvustati. Ligi tuhat esitlust ja mõttevahetust, intervjuud ja vestlust on mulle palju õpetanud. Raamatu eesmärk on ei midagi vähemat, kui innustada inimesi minuga liituma ja muutma ühes-koos maailma, kasutades seda, mis meil on, luues väärtust ning rahuldades inimeste vajadusi – ehkki seda on lihtsam öelda, kui teha.
Õnneks on projekte võetud tegelikult ette palju rohkem, kui ma oleksin eales osanud ette kujutada. Kahjuks töökohti on seevastu loodud palju vähem, kui ma eeldasin. Oleme ületanud vaevu kolme miljoni tähise, mina aga lootsin 100 miljonit. See on pannud mind töötama kahes suunas – esiteks, ehkki olen veendu-nud, et minu sõnum on selge, pole see ilmselt siiski veel piisavalt selge! Teiseks, kuigi minu arust on iseenesestmõistetav, et ideed tuleb muuta tegudeks, imetlevad paljud küll ideid, kui aga tuleb tegutsema asuda, tammutakse paigal.
See on põhjus, miks kirjutasin raamatu “Sinine majandus 3.0”. Esmalt sellepärast, et püüda anda sõnumit edasi paremini ja selgi-tada konkreetsemalt, mida head see majandus endaga kaasa toob. Seejärel aga näidata, et paljud meie Zero Emissions võrgustikku (ZERI) kuuluvad õpetlased ja teadlased ning sinise majanduse ettevõtjad on liikunud ideedelt edasi tegudele ja iduprojektidelt mastaapsetele investeeringutele. Loodan, et raamatu praegune ja viimane versioon (mis erineb esimesest enam kui 50 protsenti ja versioonist 2.0 kolmandiku võrra), eriti aga selle põhjalik ja täiesti uus esimene peatükk ning eetika kaasamine, pakuvad lugejatele rohkem ideid ja mõtteainet – ja ka innustavad rohkem.
Sissejuhatus sinisesse majandusse 3.0
8
See raamat oma erinevates arengufaasides on vaid osa meie terviklikust ja ulatuslikust teabekampaaniast. Oleme astunud teadliku sammu põnevalt uues suunas – avame lastele sinise majanduse tarkuse ja ulatuse ning innustame neid saama osalis-teks üleilmses liikumises kestlikkuse ja küllust loova majanduse poole. Kuue lapse isana tahan ma meie käsutuses olevat imelist tehnoloogiat ära kasutades anda sellesse oma panuse iidse ja võimsa õpetamistehnika – mõistujuttude abil.
Just sel põhjusel lõpeb raamat loeteluga enam kui 100 mõistu-jutust, mis on kirjutatud kõige uuemate andmete tutvustamiseks ning teaduse, emotsioonide, eetika, väärtuste ja vooruste tegudeks muutmiseks. Tahaksime järgmist põlvkonda sel moel inspiree-rida. Paljud täiskasvanud on lugenud “Sinise majanduse” eelmisi väljaandeid ning ehkki paljud näitasid üles suurt vaimustust, on paljud pöördunud tagasi ka oma vanade harjumuste juurde, tuues kuuldavale põhjendusi: “see on liiga raske”, “see on võimatu” ja koguni “see on puhas fantaasia”.
Ometi on kõik võimalik. Sinine majandus on juba muutnud fantaasia tegelikkuseks: miljon tonni kivipaberit on juba toot-mises, ohakatest toodetud biokemikaalid asendavad glüfosaati, internetiühendus muutub valgust kasutades praegusest 100 korda kiiremaks, käivitatud on üle 5000 tootmisüksuse, mis kohvipaksul seeni kasvatavad.
Lastel on üks suur eelis – nemad ei tee vahet fantaasial ja reaalsusel. Nende jaoks on kõik reaalne ning kui oskad millestki unistada, saad selle ka tõelisuseks muuta! Just sel põhjusel pole käesolev “Sinine majandus 3.0” mitte lihtsalt uus väljaanne, vaid ka link järeltuleva põlvega. Seda saate aidata luua ja tugevdada teiegi, minnes veebilehele www.TheFableShop.com.
Raamat on avaldatud enam kui 40 keeles ning on tänu maa-ilma (välja arvatud USA) kirjastajate toetusele ja koostööle jõud-
9
nud enam kui miljonisse koju, ent vaid Hiina valitsus on viinud mõistujutud igasse klassituppa riigis ning toetab innukalt kestliku majanduse uurimist ja rakendamist. Meie jaoks on sellesse oma panuse andmine tõesti erakordne au. Vanameelne koolisüsteem pole mõistujuttude kasutamist siiski veel omaks võtnud. Seepärast oleme otsustanud, et igaüks, kel soov seda raamatut ja mõistujutte lugeda, saab seda teha veebilehe kaudu.
See on strateegiline käik kogu minu netivõrgustiku jaoks. Me oleme asumas põnevale teekonnale ning käesolev raamat on kõigest esimene samm paljudest. 365 mõistujutust saab kogu meie töö tõeline selgroog, mis peaks jõudma igasse klassituppa ja igasse kodusse kogu maailmas. Me usume, et need on järgmise ja kõikide tulevaste põlvkondade jaoks nii inspiratsioon kui kutse tegutsemiseks – meie imelise kodu, meie sinise planeedi, meie endi hüvanguks.
Gunter Pauli
Salzburg, 30. august 2017
10
1.
Sinise majanduse põhialused
Loodus ei tunne raiskamist, oma töö on igaühel.
Lõime FIAT-i kunagise tippjuhi ja Rooma Klubi asutaja Aurelio Peccei auks visiooni “Sinine majandus”, milles loodus naaseb oma evolutsioonilisele rajale ning saavutatakse eluterve sümbioos ini-meste loodud süsteemidega; milles on tegevuses kogu ühiskond ja iga inimene on innustunud rollist, mida täidab; milles füüsikat appi võttes ja looduse leidlikkust rakendades kasutatakse paremini ära seda, mis on kohapeal kättesaadav, nii et rahuldatud oleksid kõik vajadused, alates kõige esmastest nagu vesi, toit, peavari, tervishoid, energeetika ja töökohad. See nägemus toetub selgele arusaamale, et looduse ökosüsteemid on viimase