Останній потяг до Стамбула. Айше Кулин
зрадженим. Він виховував дочок так, щоб вони стали частиною сучасного світу, а якби мав синів, то виховував би їх відповідно до очікувань нової Республіки. Вони здобули добру освіту, говорили кількома мовами і були здатні відігравати актив ну роль у суспільстві. Та тепер він почав сумніватися. Куди завели його амбіції? Хіба його старша дочка не одру жилася до того, як їй виповнилося дев’ятнадцять, як за старих часів? А молодша, ця мудра, розсудлива, спокійна дівчина, особистість, з якою слід рахуватися, хіба не зрадила його у найжорстокіший спосіб? Усе це здавалося нічним жахіттям. І що найгірше – Сельва обертала усі поради, які він колись їй давав, проти нього.
Фазіль Решат-паша зрозумів, що помилявся, і єдина благородна річ для офіцера і джентльмена в такому разі – заплатити за помилку власним життям. Він був упевнений, що, побачивши його мертвим, Сельва зрозуміє, якою дурною була. Може, вона передумає, коли побачить, що спокій він знайшов лише в могилі.
Сельва написала батькові записку, повідомивши, що, позаяк сім’я не схвалила її вибір, вона не вийде заміж за Рафо, але й не покине його. Фазіль Решат-паша спробував вчинити самогубство, але йому завадив Кальфа, що намагався вихопити пістолет, і вистріл прийшовся у плече.
Цей емоційний шантаж радше розсердив Сельву, ніж налякав. «У цьому місті стало неможливо жити, – сказала вона сестрі. – Ми збираємося оселитися у Франції. Його сім’я теж проти нашого шлюбу. За таких обставин у нас немає іншого вибору».
Леман-ханим проковтнула свою гордість і надіслала Рафо повідомлення з проханням переглянути ідею щодо переїзду.
Єдиною справжньою проблемою була його релігія. Можливо, він погодиться прийняти іслам? Якби він надумав вчинити так, то вони спробували б переконати Фазіля Решата-пашу прийняти його в сім’ю.
Сельва не дала Рафо можливості відповісти на цю безглузду пропозицію, сказавши сестрі:
– Краще я б залишила його, ніж просила змінити віру через мене. Що ви за люди? От уявіть протилежну ситуацію. Як би ви почувалися, якби він попросив мене змінити віру, щоб потішити свою сім’ю?
Потім попросили втрутитися Маджита. Можливо, юна бунтівниця прислухається до свого зятя, до якого дуже прихильна?
– Маджите, я впевнена, що тобі відомо про єврейські правила. Вони переконані, що діти повинні слідувати релігії своєї матері. Можеш собі уявити, що для них означає невістка іншої віри? О Маджите, чому все так заплутано? Те, що мало дарувати радість, перетворило наше життя на жахіття.
– Послухай, Сельво, ми можемо говорити про релігію скільки завгодно, але спершу спробуймо розв’язати цю проблему. Почнімо з такого: чому ти настільки вперта, що не хочеш попросити Рафо прийняти іслам?
– Це питання принципу, Маджите. Ми закохалися одне в одного, чудово знаючи, звідки кожен із нас походить. Кожен має право на власне віросповідання. Якби він попросив мене змінити віру, мене це образило й розлютило б. Ні! Ніколи! Рафо не перейде в іншу віру! Будь ласка, перепроси за мене перед батьком.
– Тобі