Марія Кюрі. Юлия Потерянко

Марія Кюрі - Юлия Потерянко


Скачать книгу
стали для Мані другою сім’єю – її запрошують на обід, пригощають десертами, які Склодовські зазвичай не можуть собі дозволити, і цікавляться її справами. Дівчинка намагається не зловживати гостинністю, але інколи все ж проводить у сім’ї своєї подруги трохи часу і отримує від пані Пржиборовської трішечки материнської турботи, якої їй так не вистачає вдома.

      Маня і Казя тепер вчаться в імперській гімназії. У колишній школі Склодовської учням багато розповідали про історію та культуру рідної Польщі, виховували в них почуття гордості за свою батьківщину, вчили бути справжніми поляками. Але, на жаль, там не видавали офіційних атестатів. Тому тепер дівчинка перейшла до казенного навчального закладу, де з неї та її подруги намагаються виховати громадян Російської імперії. Дівчаткам це незвично, такий порядок їм не подобається, і свій протест вони висловлюють за допомогою знущань із вчителів.

      Особливо дошкуляють класній дамі дівчаток, мадемуазель Мейєр. В Мані їй не подобається все – високий зріст, незалежний характер, зухвалий погляд, гострий розум. Її дратують навіть світлі кучері дівчинки. Мадемуазель Мейєр сама намагається розчесати їх та укласти в гладку зачіску, але щоразу зазнає невдачі, від чого буквально скаженіє. Вона б і рада покарати цю нахабу Склодовську, але от за що? За надто пишні від природи локони?

      Втім, не все так погано в новій гімназії. В одному класі з польськими дітьми навчаються діти з німецьких, єврейських, російських сімей. Є поляки і серед викладачів. Наприклад, математику у класу веде пан Гласс, а природну історію – пан Слозарський. До них учні намагаються ставитися з повагою і засвоюють уроки з їхніх вуст з більшою охотою. Але негласний герой класу – російський учитель літератури Мікешин, який за особливі успіхи одного разу подарував одній з учениць том віршів неугодного імператору поета Некрасова. Нечувана зухвалість для викладача казенного навчального закладу! Тому учні вважають Мікешина «своїм» і намагаються його слухатися.

      Одного разу влітку під час канікул Маня написала Казі листа, в якому зізналася, що їй подобається навчання у новій і гімназії, і ті роки, які залишилося провести за партою, не лякають її, а навіть у чомусь радують.

Запитання

      ‐ Хто із сестер Склодовських після смерті мами бере на себе турботу про сім’ю?

      ‐ Чому Марія переходить до іншої гімназії?

      ‐ Як звуть шкільну подругу нашої героїні? Який власний таємний знак придумують дівчатка? Для чого він потрібен?

      ‐ Чи подобається Мані в новій школі?

      Розділ сьомий. В якому Марія Склодовська на цілий рік залишає навчання

      Тільки в молодості можна читати сумні, важкі романи.

(Марія Кюрі про дух юності)

      У 1883 році Марія Склодовська закінчила гімназію у краківському передмісті. І не просто так, а з золотою медаллю – як учениця, котра блискуче опанувала всю шкільну програму. З приводу випуску класу, в якому навчалась


Скачать книгу