Ogrodowe przebudzenie. Mary Reynolds
was przemówi. Wypowiedzcie na głos intencję i pamiętajcie, żeby podziękować. Wdzięczność ma dla tego rodzaju działań zasadnicze znaczenie, bo pozwala urzeczywistnić prośbę teraz, a nie w odległej przyszłości.
W Irlandii, ale też w innych miejscach na świecie, można znaleźć wiele drzew życzeń. Zwykle rosną nad świętą studnią, na kopcu wróżek albo w miejscach z innych powodów uznawanych za święte.
W irlandzkim folklorze kopce wróżek to wzgórza, którym przypisuje się specjalne znaczenie ze względu na obecność duchów natury. Uważano, że stanowią portale do zaświatów zamieszkiwanych przez starożytną, przedceltycką rasę Tuatha Dé Dannan, plemię bogów. Wierzono, że duch drzewa ze wzgórza wróżek spełni wasze życzenie, jeśli poprosicie go o to w odpowiedni sposób. Na wzgórzach tych zwykle rosły głogi, ale gatunek drzewa tak naprawdę nie ma znaczenia. Głóg uchodzi za drzewo serca (jego owoce działają na nie leczniczo), a jako gatunek niskopienny jest też wyborem praktycznym, bo łatwo dosięgnąć jego gałęzi.
Podczas wypowiadania modlitwy albo życzenia przywiązywano do gałęzi kawałek starej tkaniny. Zostawiano go tam, aż zupełnie zgnije, by podtrzymywał energię intencji. Korzystano też z innych sposobów – w korzeniach drzewa zakopywano na przykład wstążki, monety lub kryształy, a w rozwidleniu gałęzi wznoszono „ołtarzyki”.
Podobne działanie mają studnie życzeń, ponieważ woda niezwykle skutecznie przekazuje intencje ziemi. Jeśli macie na działce źródełko, możecie je zamienić w taką właśnie studnię – pamiętajcie tylko, żeby nie stanowiła zagrożenia dla dzieci. Innym dobrym rozwiązaniem będzie strumień albo naturalny staw, do którego można by wrzucać kamyki albo kryształy napełnione intencją. Dobrym pomysłem będzie też umieszczenie w zakątku życzeń płyty chodnikowej z wyrytym symbolem, który ma dla was szczególne znaczenie. Świetnie sprawdzi się jako miejsce, gdzie będziecie mogli się zakotwiczyć, zanim przekażecie swoje życzenie wodzie. Wbrew obiegowej opinii monety wcale nie są najlepszym przekaźnikiem intencji, ponieważ przechodząc z rąk do rąk, zbierają tak dużo różnej energii, że trudno je odpowiednio oczyścić.
Możecie wreszcie posadzić drzewo z intencją stworzenia zakątka życzeń. Pamiętajcie, żeby umieścić w korzeniach przesycony nią kamień lub kryształ. Takie drzewo stanie się punktem centralnym miejsca, w którym będziecie posyłać w świat swoje marzenia. Możecie również wykorzystać do tego celu rosnące już w danym miejscu drzewo, musicie tylko wyposażyć je w instrukcje. Różne gatunki drzew mają różną energię. Brzoza symbolizuje zmianę i świeżość. Wierzba ma energię bardzo kobiecą. Wy tu jesteście ekspertami – wybierzcie drzewo, które będzie miało dla was szczególne znaczenie albo wydaje się wam odpowiednie. Nie ma żadnych reguł poza dwiema: nie wyrządzajcie krzywdy i uważajcie, czego sobie życzycie. Uwierzcie, że wasze życzenie już się spełniło, a tak właśnie się stanie.
ZAKĄTEK MODLITWY
W starożytnej Irlandii niektóre drzewa służyły do przekazywania modlitw. Drzewa modlitewne to nie to samo co drzewa życzeń, które działają na zasadzie osobistej skrzynki pocztowej. Przestrzeń modlitewna wymaga odmiennego podejścia i nieco innego zestawu wskazówek. Jest łagodniejsza i bardziej współczująca – to miejsce o charakterze duchowym, którego celem jest napełnienie życia światłem. Rzeźbiony symbol albo ścieżka wokół drzewa mogą zwiększyć moc modlitwy i wyraźniej ją ukierunkować.
Czasami gdy ktoś, kogo kochamy, choruje albo ma kłopoty, chcemy zrobić coś, żeby mu pomóc. Możemy wówczas skoncentrować dobrą energię na tej osobie lub sytuacji. Musimy jednak mocno przy tym wierzyć, że potrafimy wpływać na bieg zdarzeń za pomocą ukierunkowanych i naładowanych energią myśli. Każda modlitwa, bez względu na kulturę, to po prostu zbiór słów przenoszący bardzo potężną pozytywną intencję. Możecie wymyślić własną albo skorzystać z takiej, którą kiedyś poznaliście.
Aby przekazać modlitwę, zwiększcie zasięg energii serca w sposób opisany na stronie 29 lub za pomocą innej wybranej metody. Zwróćcie się do któregoś z potężnych pośredników, by ponieśli dalej waszą modlitwę o światło i uzdrowienie sytuacji. Możecie wykorzystać energię drzewa, poprosić o wstawiennictwo Jezusa, Buddę, Mahometa, archanioła Rafaela, swoich przodków czy dowolne inne czyste źródło mocy. Niech oni dostarczą modlitwę w waszym imieniu.
Możecie zapalić świeczkę, umieścić modlitwę w kamieniu lub krysztale, przywiązać do gałęzi kolorową wstążkę lub ważną dla was fotografię. Podstawową intencją drzewa modlitewnego jest wzmocnienie waszej prośby i zwiększenie jej siły oddziaływania.
LABIRYNT
W OGRODZIE MODLITEWNYM
Labirynt to szczególny symboliczny wzór, który służy skomplikowaniu ścieżki wiodącej do celu. Do centrum labiryntu prowadzi zwykle jedna droga. „Klasyczny” labirynt opiera się na starożytnym symbolu przedstawiającym siedem kręgów, który ryto w skałach w czasach prehistorycznych – dziś takie petroglify można znaleźć w Irlandii, Rosji, na Islandii i w wielu innych miejscach na świecie. W centrum labiryntu w pałacu w Knossos na Krecie znajdowała się kryjówka Minotaura, mitycznego potwora, pół człowieka, pół byka. W Irlandii głaz oznaczony motywem labiryntu odkryto przy drodze, którą mnisi pielgrzymowali w górach Wicklow, nieopodal miejsca, gdzie przez wiele lat mieszkałam. Średniowiecze zaadaptowało ten wzór i wykorzystało na posadzce w katedrze w Chartres i wielu innych miejscach w Europie.
Za labiryntem stoi silna intencja, która sprawia, że na drodze do przeznaczenia człowiek zapuszcza się coraz dalej w głąb siebie. Liczne kultury wykorzystywały ten wzór w różnych celach, wiązały go między innymi z płodnością, inicjacją czy ochroną przed złymi mocami, ale najistotniejsza zawsze była podróż duchowa.
Labirynt oznaczał medytację w ruchu, która miała nas zaprowadzić w miejsce spokoju i mocy. Jeśli idąc do zakątka życzeń lub modlitwy, przywołacie moc tego starożytnego symbolu, zwiększy siłę waszych słów i pomoże wam lepiej ukierunkować energię. Jeżeli klasyczna forma labiryntu wam nie odpowiada, znajdźcie taką, z którą poczujecie współbrzmienie. Sprawdzi się nawet zwykła spiralna ścieżka z drzewem pośrodku.
ZAKĄTEK POZBYWANIA SIĘ TEGO, CO NIEPOTRZEBNE
Jeśli macie dość miejsca i mieszkacie w odpowiednim klimacie, rozważcie budowę paleniska. Palenisko powinno być w każdym ogrodzie! To cudowne uczucie, gdy owinięci w koc możecie usiąść wieczorem przy ognisku w swoim magicznym ogrodzie. Do palenia warto wykorzystać ścięte gałęzie albo drewno z drzew odroślowych. Czas spędzony w pobliżu ognia na świeżym powietrzu to szansa, by się zakotwiczyć i pomyśleć o prostych życiowych przyjemnościach. Ogień jest lepszy niż film czy program telewizyjny, a palenisko to świetne miejsce, żeby zacieśnić więzi z rodziną lub przyjaciółmi, choć warto niekiedy posiedzieć przy nim w samotności. Ogień pomaga nam przenieść się do magicznego świata wspomnień i baśni, a także dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli mieszkacie w miejscu, gdzie przepisy ograniczają palenie ognia na świeżym powietrzu, znajdźcie legalną bezpieczną alternatywę, na przykład kominek albo zewnętrzny przenośny piecyk. Możecie też sami zbudować piec, który posłuży wam potem choćby do wypieku pizzy. Ja lubię paleniska wpuszczone w ziemię, przytulne zakątki osłonięte od wiatru, chronione przez drzewa i krzewy. Miło jest mieć wygodne siedzisko – może ławki ustawione w krąg ze schowkiem na drewno pod spodem. Jeśli nie będziecie dobrze się czuć w takim miejscu, nie będzie was do niego ciągnęło.
Palenisko może też służyć jako miejsce rytuałów. Kiedy jesteśmy źli, rozstaliśmy się z