Хіба ревуть воли, як ясла повні?. Панас Мирний

Хіба ревуть воли, як ясла повні? - Панас Мирний


Скачать книгу
ж… А тепер прийшлося своїми, так вони: хоч ще два роки!

      – Так-то, видно, їм наші руки подобались, – зарішає сивоголовий дід.

      – Ну, стривай! – кричить знову хтось з гарячіших, – тільки дійде до царя чутка, що вони й його й нас дурять, – знатимуть вони! Він їх зараз у кріпаки поверне, а нас панами поробить…

      – Це тоді буде, як на долоні волосся виросте, – охолоджує неймовірний.

      – Чого волосся виросте? – кричить гарячий. – Скаже цар: будьте панами… ну, і будемо!

      – Оттоді-то буде!! – глузує неймовірний.

      – Авжеж… не те, що тепер!

      – Я б свого зараз, як бовкуна запріг у санчата – та по дрова… а то тепер у хаті така холоднеча, що аж вовки виють, – каже хтось з гурту.

      – Ну, вже й морози! Ще таких сю зиму й не було… – загомонів гурт.

      – То чи не підемо гріться до Гальки?

      – Ходім, ходім! – одказало разом кілька голосів.

      Юрба посунула в шинок. Чіпка пішов додому, повісивши голову, про все, що чув, роздумуючи… Прокльони клекотали в його серці, пекли його, мучили.

      На весну радиться Чіпка з матір’ю:

      – Що, мамо, робити? дід у неволі… чи не взятись мені з ким овець пасти?

      – Знаєш, сину, яка моя рада? – каже мати. – Ось покинь ти свої вівці, не вік же їх тобі пасти… Приймайся краще коло землі. Не все ж чужим та чужим її робити. Може, як-небудь розгорюємось на скотинку: свій хліб буде. Сам хазяїном станеш… А на осінь, як Бог приведе діждати, треба й об чому іншому подумати. Я вже стара, нікчемна стала… хто в хаті порядок дасть? Слава тобі Господи, й ти вже немалий… Другі твоїх літ дітей мають…

      Та не слуха Чіпка материної ради. Степ, привілля, – от що йому сниться! «Я зріс, викохався коло овець… коло них і посивію», – дума він.

      На другий день пішов радитись з громадою.

      Не прийняла його послуги громада. «Молодий ще, ненадежний… Нам треба вівчаря старого, щоб овець не порозгублював». – Так одказали Чіпці хазяйські голови й наставили вівчарем якогось діда з другого села.

      Тяжко образила Чіпку громадська неправда. «Чи я не служив? чи я не годив? чи за мене яка пропажа сталася?… І де правда? де вона? І громада, бачу, живе кривдою… Скрізь однаково…»

      Вернувся він додому, трохи не плачучи. Волею-неволею треба було за плуг братись.

      Закипіла в Чіпки у руках робота. Найняв плуг, волів, зорав поле, засіяв, заборонив; зійшло – як щітка! У косовицю став за косаря – викосив дванадцять копиць сіна. Є чим овечок узиму годувати. Настали жнива – місячної ночі жне. Розгорювався десь на десять рублів; купив у заїжджого цигана стару кобилу; звозив хліб, поставив у току: отакі скирти понавертав!

      Дивуються люди, що Чіпка до хазяйства такий удатний! А Чіпка, дивись, уже й хліб вимолотив, сама солома стоїть – завалив увесь город ожередами. Скоту нема. Продав Чіпка більшу половину соломи, кілька мішків хліба та восени купив корову на ярмарку.

      Радіє Мотря. Коло тієї корови, як коло дитини, ходить. Ось і телятко знайшлося. І молоко своє, і сир, і маслечко. Чого ще? Є для себе, є й для людей.


Скачать книгу