Військо Української революції 1917–1921 років. Євген Пінак

Військо Української революції 1917–1921 років - Євген Пінак


Скачать книгу
31 липня 1919 року

      Наказом ГУВ УНР ч. 276 передбачалися також знаки розрізнення деяких посад. Йдеться про посади Військового Міністра, Наказного і Головного отаманів. Військовий Міністр носив такі самі шеврони, як кошовий отаман, але на кутку малинового кольору з білим кантом містилося зображення Тризуба, вишитого золотом. У Наказного і Головного отаманів весь низ рукава мав бути з блакитного сукна й містити зображення Тризуба. Посаду Наказного Отамана позначав 1 шеврон з 3 петлями, у Головного Отамана під шевроном з 3 петлями розміщувався 1 шеврон без петель[215].

      За умов важких бойових дій вище військове керівництво все ж таки знаходило час на вирішення питань, пов’язаних з одностроєм та знаками розрізнення. Наказом ГУВ УНР від 30 червня 1919 р. ч. 32 було оголошено доповнення опису уніформи старшин та козаків, а також опис уніформи урядовців військової офіції [документ № 3-2-6][216]. Замість чумарки для старшин та козаків було встановлено шинель. Околиш старшинського кашкета відтепер мав бути з сукна кольору роду зброї.

      У разі перебування старшини в бойових умовах або у прифронтовому районі приписувалося надягати на околиш стрічку захисного кольору з рухомою пряжкою[217]. Змін у бік покращення зовнішнього вигляду зазнали також знаки розрізнення старшин. Зокрема, старшинські «відзнаки по рангам» належало виготовляти з брузументу: для муштрових старшин – із золотого, для немуштрових і військово-адміністративних – зі срібного. Запроваджувалася кокарда нового зразка[218]. Відповідно до малюнку, вона мала бути кругла, з Державним гербом на блакитному полі у центрі і радіальними променями[219], тобто вельми подібна до кокарди за наказом ВО від 6 червня 1918 р. ч. 207. Тризуб на цій кокарді був уже без хреста. Крім того, для штатних значкових (осаулів) було встановлено аксельбант захисного кольору.

      Військовики полку Чорних запорожців, 1919 рік

      Усі предмети уніформи урядовців військової офіції (кашкет, френч, штани й шинель) мали виготовлятися з чорного сукна.

      Приналежність до певного роду зброї визначалася кольором околиша кашкета і петлиць на шинелі, а також спеціальними знаками на петлицях, класи посад позначалися відповідною кількістю широких (1 2/3 см) чи вузьких (2/3 см) смуг срібного брузументу на обшлагах рукавів мундира (урядовці Х і ІХ класів – 1 вузька смуга, VIII класу – 2, VII класу – 3; урядовці VI, V та IV класів – від 1 до 3 широких смуг відповідно)[220].

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

      Примітки

Скачать книгу

<p>215</p>

ЦДАВО України. – Ф. 1078. – Оп. 2. – Спр. 4. – Арк. 58.

<p>216</p>

ЦДАВО України. – Ф. 1078. – Оп. 4. – Спр. 1. – Арк. 75–76.

<p>217</p>

Там само. – Арк. 75 зв.

<p>218</p>

Там само.

<p>219</p>

ЦДАВО України. – Ф. 1078. – Оп. 2. – Спр. 4. —Арк. 53.

<p>220</p>

ЦДАВО України. – Ф. 1078. – Оп. 2. – Спр. 4. – Арк. 53.