Виховання без нервування, або Як упоратися з розбишаками, упертюхами, ледарями, плаксіями, крикунами та хитрунами. Вікторія Горбунова
спочатку: чого ви чекаєте від Наталочки? Будемо називати по черзі й думати, як їй допомогти опанувати нове уміння.
– Гаразд. Нехай це буде ранкова і вечірня гігієна. Зуби чистити, вмиватися, душ приймати. Витиратися.
– Як це відбувається зараз?
– Зараз я її тягну з ліжка у ванну, вмиваю, тримаючи над умивальником, пхаю в рота намащену пастою щітку, потім даю рушник. Приблизно так.
– Тягнете? Тримаєте?
– Ну так. Це ж ранок, їй важко прокидатися. А до умивальника вона ще до ладу не дістає.
– Тобто перше – маємо розбудити трохи раніше, щоб був час на прокидання і сили самостійно дістатися ванної?
– Так-так, – усміхається Жанна. – А друге – щось придумати зі стільцем чи підставкою якою, щоб вона долізти і нахилитись над умивальником могла. Я зрозуміла. Господи, аж соромно. Будете сміятися, але ж і до щітки їй самій не дістати, та стоїть високо на поличці, та й рушник із сушарки не так просто стягнути.
Отже, другою необхідною умовою, що сприяє саморегуляції, є зручна та сприятлива організація простору, в якому дитина мешкає. Особливо це стосується малюків, яким важко користуватись дорослими речами. Це і зручні полички, гачечки, коробки для складання, чіпляння, сортування усього необхідного, і приладдя, що дозволяє без перешкод дістатись до важкодоступних, але важливих місць – унітазу, умивальника, шухлядки чи вішака у шафі. Також це стіл за зростом, зручний стілець, окреме місце для творчості, ігор та розваг, окреме – для зберігання іграшок та виставляння результатів своєї творчості… Для школярів важливе усіляке канцелярське різнофункціональне приладдя – папки, файли, сортувальні кейси, пенали, тижневий розклад на стіні, а також і дошка, на якій можна складати перелік справ, позначати їх важливість, дописувати, стирати та таке інше. З появою кожного нового захоплення варто відшукати для нього особливе місце. Звісно, не усім підліткам пощастило мати горища, гаражі чи гостьові павільйони, у яких можна влаштовувати репетиції зі своїм гуртом, обладнати спортзал чи художню майстерню, проте місце, а також і час для захоплень має бути більш-менш визначеним та сталим.
Взагалі, режим у розумінні спланованого наперед розкладу справ і відпочинку, якого чітко дотримуються, – третя базова умова сприяння дитячій організованості. Найперше – то логіка чергування спання, пробудження, дозвілля і навчання. Ті діти (та й дорослі), яким пощастило мати чіткий графік, набагато легше досягають успіхів у справах, адже у них сформоване щось на кшталт рефлексів, коли, що й після чого робити. Якщо ж життя організоване безладно, дитина не лише втрачає на розвитку навичок саморегуляції, вона ризикує перегулянням, переїданням, переспанням, пересидінням за компом чи перед телевізором, а всі ці «пере» виснажують більше за, наприклад, фізичну працю. Брак умінь самоконтролю справ і дозвілля переростає у звичку, що псуватиме життя і надалі, й хоча у малюків рідко буває відчуття змарнованого часу, дорослих, які в дитинстві не навчилися планувати свої дні, вона супроводжує повсякчас.
Наступної