Етикет. Дитяча енциклопедія. Отсутствует

Етикет. Дитяча енциклопедія - Отсутствует


Скачать книгу
статуї римських богів та богинь, які були привезені з-за кордону. Річ у тім, що жінки і навіть чоловіки, за багатовіковою традицією, не повинні були демонструвати своє тіло. Одяг був глухим, складався з кількох шарів, довгі рукава прикривали руки, волосся підбиралося. Коли люди побачили статуї Венери, для них це стало справжнім шоком.

      Весілля Петра І та Катерини. Худ. О. Зубов. 1712

      Нові правила поведінки засвоювалися важко. Непристойними вважалися танці, не сприймали жінок, які намагалися пристосуватися до нових правил гри і фліртували з кавалерами, адже в допетровські часи жінки зазвичай не сідали до столу з чоловіками. Поступово всі звикли до нових правил, і саме з цього часу різниця між світським, придворним етикетом та етикетом, скажімо, купецтва й боярства почала збільшуватися.

      Портрет П. А. Демидова. Худ. Д. Г. Левицький

      Придворний етикет більш близьких до нас часів – XIX століття – був майже цілком запозичений у французів. Бали й прийоми майже нічим не відрізнялися від паризьких. Французька мова звучала набагато частіше за російську, українську ж вважали просто одним з діалектів, до того ж доволі грубим. О. С. Пушкін якось згадував про те, що деякі з дам вищого світу не вміли говорити російською мовою. З дитинства їх виховували гувернантки-француженки. До послуг дворянських дітей того часу була величезна кількість перекладних та російських видань, у яких докладно було розписано, що можна робити, а чого не можна. Серед авторів таких видань особливо вирізняється добрий приятель Пушкіна, Володимир Федорович Одоєвський. Він надрукував в «Литературной газете» деякі з рекомендацій щодо правил поведінки. Вони були опубліковані під назвою «Лекції доктора Пуфа» (літературний псевдонім Одоєвського). Деякі з його висловлювань такі цікаві, що варто їх навести:

      • Будьте обережні з людиною, яка не вміє ні їсти, ні годувати.

      • Чи знаєте ви точну ознаку невихованої людини? Коли вона входить, у кімнаті робиться тісно, здається, вона в кожного на носі й кожному заважає.

      • Вихована людина вміє слухати – під час запеклої суперечки вона не урве вашу промову і дасть вам наговоритися вдосталь, але й не залишить вас без відповіді.

      • Черства крижана чемність є такою ж далекою від гостинності, як грибні котлети від соковитого біфштексу.

      • Бійтеся господаря, який заговорює своїх гостей.

      • Вихована людина не розмовляє за столом голосно, але й не говорить пошепки – все, що говориться за столом, повинні чути всі – будь-яка таємниця може привести до неспокою, зіпсувати травлення. Поважайте шлунок ближнього!

      На початку XX століття зчинився справжній бунт проти етикету. З’являються численні гуртки й салони, де модним є безцеремонне спілкування. Неповага до правил поведінки стала вважатися знаком творчої натури, яскравої особистос ті. Дами зверталися до чоловіків за прізвиськом, один час модним було годувати їх з ложечки.


Скачать книгу