Країни світу. Європа. Дитяча енциклопедія. Отсутствует
вказівки з Москви, та не було спроможне проводити власну економічну або міжнародну політику.
Наприкінці 80-х років в СРСР була проголошена «перебудова», складовою якої стала певна, хоча й дуже обмежена, демократизація суспільного життя. Це дало змогу національним силам вийти з підпілля. А спроба консервативних сил у Москві придушити демократизацію прискорила розпад Радянського Союзу. У липні 1990 р. Верховна Рада Української РСР прийняла Декларацію про суверенітет України, а 24 серпня 1991 р. було проголошено незалежність країни.
А тепер подивимося на сучасну Україну, незалежність і кордони якої вистраждані багатьма поколіннями українців.
На півдні наші рубежі омивають Чорне та Азовське моря. На півночі країна межує з Білоруссю, на заході – з Польщею і Словаччиною, на південному заході – з Угорщиною, Румунією і Молдовою, на сході – з Росією. Державний кордон України має довжину 7698 км. З них 1758 км проходить по морях, а 2484 км – це кордон з Росією.
Територія України розподілена на 24 області. Два міста, столиця країни Київ та база українського Військово-морського флоту Севастополь, мають республіканське підпорядкування. Крім цього, на території держави розташована Автономна Республіка Крим, що міститься на Кримському півострові.
За даними перепису 1999 р., населення України становить 49,49 млн. чоловік, більшість якого, 68 %, живе у містах, що є ознакою розвиненої країни. У національному складі 37,5 млн населення складають українці. Утім, Україна є багатонаціональною державою. Тут мешкає велика кількість росіян, поляків, румунів, євреїв, білорусів, кримських татар та людей інших національностей. Офіційною мовою в країні є українська.
Більшість населення України є прибічниками православного християнства, але є чимало католиків, греко-католиків, іудеїв і навіть мусульман. У державі, на відміну від багатьох інших країн світу, не існує релігійної ворожнечі.
За політичним устроєм Україна є президентсько-парламентською республікою. Це означає, що нею керує президент, а головним законодавчим органом є парламент, який за традицією називається Верховною Радою. Але у зв’язку з прийняттям парламентом країни політичної реформи з вересня 2005 р. (або з січня 2006 р.) її устрій буде змінено на парламентсько-президентську республіку.
Як будь-яка держава, Україна має свою державну символіку – прапор, герб та гімн. Жовто-блакитний український прапор втілює чисте небо та пшеничну ниву під ним. Ці кольори шанувалися в Україні ще за часів Київської Русі та Запорізької Січі. Герб України – золотий тризуб на синьому щиті. Цей символ є дуже древнім: він зустрічається в археологічних знахідках, датованих ще VI–VIII ст. н. е. В основу гімну держави покладені текст пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна», а також музика західноукраїнського композитора і диригента Михайла Вербицького.
Грошовою одиницею і національною валютою України є гривня. Її введено у 1996 році.
Українки в національних