Karistusõiguse üldosa kutseõppele. Õpik. Urmas Krüger
on oluline see fakt, et inimesed elavad koos, kasutavad ühist territooriumit, ühist keskkonda: kortereid, maju, külasid ja linnasid, tänavaid ja parke, maanteid ja sildu, järvesid ja ookeane, riike ja kogu maakera. Seejuures on enamik inimesi huvitatud üldjuhul sellest, et elu oleks rahulik ning pakuks mingitki rahulolu ja rõõmu täna, homme ja ülehomme. Inimesed on huvitatud sellest, et oleks vähem segadust argitoimetustes, et oleks vähem tülisid ja kaklusi, et ei peaks kartma ootamatuid rünnakuid, et oleks vähem valu ja kannatusi. Inimesed vajavad kindlustunnet – soovitakse, et see hea, mis on täna olemas, säiliks ka tulevikus. Inimesed tahavad kindlustunnet ka selles osas, et kui täna isegi on miski halvasti, siis millalgi muutub olukord paremaks, et halb kaob ja halva asemele tuleb uuesti hea.
Kuna inimesed on üldjuhul huvitatud ellujäämisest ja elu paremaks muutumisest, siis on nad paljude põlvkondade kogemuste põhjal omandanud arusaamise sellest, mis on ühele inimkooslusele (olgu siis väiksemale või suuremale inimeste rühmale) kasulik, mis kahjulik, mis hea, mis halb, mis õige, mis vale. Vastavalt nendele arusaamadele on ühte kooslusesse kuuluvate inimeste enamusel kujunenud välja ühtsed üldised eluhoiakud ja käitumine, tavad* ja kombed*, uskumused, moraal ja kultuur.
Paikkonniti*, olenevalt pikemaajalistest elu- ja ajalootingimustest, esineb erinevatel inimkooslustel nende kõigi osas mõningaid erisusi, kuid igas maailma paigas ja iga rahva juures väärtustatakse enam-vähem samu asju – inimelu, tervist, eluaseme ja elatusvahendite olemasolu, võimalust sünnitada ja kasvatada järeltulevat põlvkonda, stabiilset korda* sotsiaalses* suhtlemises ning inimeste suhetes asjade ja elusa loodusega. Korra olemasolu on igasuguse elamist väärt elu eelduseks. Seal, kus puudub kord, tekib kaos* – selle reegli kehtivuse tõdemiseks piisab, kui heita pilk kaasaegse maailma sõjakolletesse või relvastatud konflikti piirkondadesse.
Kord on ajalooliselt tekkinud algselt nagu iseenesest – koos elavad inimesed on justkui kokkuleppeliselt jõudnud arusaamisele, mis on rahulikuks kooselamiseks, toimetulekuks ja enda välisohtude vastu kaitsmiseks vajalik: mida keegi kogukonna* liikmetest peab tegema, mis on kogukonnale kasulik ja kogukonna seisukohast õige. Nagu eelnevalt öeldud, kujunesid sellise arusaamise pinnalt välja oma tavad ja kombed ning neist arusaamine. Teadmine, kuidas õigesti käituda, anti ja antakse ka tänapäeval järgmistele põlvkondadele edasi enamjaolt kasvatuse kaudu, mille üks komponent on isiklik eeskuju.
Tavad ja kombed kujutavad endast inimkäitumise kirjutamata reegleid. Selliseid reegleid nimetatakse ka tavanormideks. Nad on kõigile kogukonna liikmetele teada ja nende järgimist* eeldatakse kogukonna kõigilt liikmetelt kõigi liikmete suhtes. Tavaliselt enamik liikmetest neid reegleid ka järgib. Selline tavade ja kommete järgimisel põhinev inimkäitumise korrapärastamine kujutab endast üht inimkogukonna elu sotsiaalse reguleerimise viisi. Seejuures ei tule väljendi „kogukond” all silmas pidada üksnes kõiki ühel territooriumil elavaid inimesi kogumis, vaid ka nende väiksemaid osarühmi, mis võivad olla tekkinud ühiste huvide, uskumuste või töiste vajaduste põhjal (spordiklubi, kogudus, töökollektiiv vms). Igas koosluses, olgu suuremas või väiksemas, kehtivad mingid käitumis- ja tegutsemisreeglid.
Aja jooksul inimeste teadmised ja oskused arenesid. Arenesid ka tööriistad ja tehnilised vahendid. Tekkis järjest rohkem uusi eluvaldkondi, tegevusalasid ning nendega seotud inimeste rühmi. Inimesed jagunesid selgepiiriliselt elukutsete ja sotsiaalse staatuse järgi (erinevat liiki käsitöölisteks/meistrimeesteks, põllumeesteks, meremeesteks, kaupmeesteks jne). Kujunes välja kindel võimueliit ning nendega seotud tegevusalade ja inimeste ring (ülikud*, valvurid, sõjamehed, varustajad, teenijad jne). Inimesed ise muutusid liikuvamaks, rännati mööda maad ja sõideti merd. Tekkisid suuremad elukeskused (suurkülad ja linnad), kuhu koondus palju erinevate tavade ning kommetega inimrühmi või üksikisikuid. Rajati maanteid, ehitati losse, kindlusi, üldkasutatavaid hooneid, eramaju, terveid linnu, suuri veevarustus- ning kanalisatsioonisüsteeme jne.
Kõige sellega seoses muutus ja tekkis uus elukeskkond. Et selles oleks võimalik ning mõttekas elada, pidi sealgi valitsema mingigi kord. Paraku jäi uues olukorras korra säilitamiseks/loomiseks senistest elu loomulikuks osaks olnud reeglitest väheks. Kogukond polnud enam nii ühtne ja võrdsuse põhimõttel toimiv kui varem. Kuid endiselt oli vaja hoida neid tavasid ja kombeid, mis tagaksid juba omaksvõetud väärtuste püsimise, elamiseks kasulike suhete, objektide (nii eraisikute kui üldkasutatava vara) ning keskkonna säilimise ja edasiarendamise. Keskne, domineeriv kogukond, tahtes säilitada põhiosas oma senist elulaadi, pidi muutma oma olulisemate koduste tavade ja kommete järgimise kohustuslikuks ka kõigile uutele, väljastpoolt tulijatele, kes kogukonda elama asusid. Või siis soovis tekkinud võimueliit, et kogukond elaks ja tegutseks mingis osas* just eliidile meelepäraste reeglite järgi. Lisaks olemas olevate, oma elulist kasulikkust ja/või elujõudu tõestanud tavade ning kommete säilitamisele ja laiendamisele oli vaja uute eluvaldkondade ja uute tekkinud suhtlemisolukordade tarvis kehtestada uusi, positiivseid arenguid ja tulemusi soosivaid käitumis- ja tegutsemisjuhiseid ehk reegleid. Selleks, et reeglid jõuaksid enam-vähem kindlalt igasse kogukonna hõivatud maanurka ning iga kogukonna liikme teadvusse, hakati elamise/olemise/tegutsemise reegleid kirja panema ja lisaks suusõnalisele isikult isikule teadaandmisele juba ka kirjasõna kaudu (kirjalikult) levitama. Ühtlasi kuulutati reeglite järgimine kohustuslikuks ja anti teada karistustest, mis ootavad ees neid, kes üht või teist reeglit rikuvad või rikkuda kavatsevad. Reeglite väljakuulutamise, nende järgimise kontrollimise ning rikkujate tabamise ja karistamise korraldamise võttis võimueliit suures osas enda peale*.
Siitmaalt saabki alguse ühiskondlike protsesside ja inimkäitumise õiguslik reguleerimine – kogukonnas võimupositsioonil olevad isikud või absoluutset võimu omav üksikisik (näiteks kuningas) kehtestab reeglid, millega määratakse ära: 1) „asjad”*, mis on kogukonna või võimu teostamise seisukohast olulised; 2) olukorrad, mille tekkimisel/esinemisel soovitakse reeglite järgi tegutsemist/käitumist; 3) juhised/ettekirjutused nendes olukordades tegutsemiseks/käitumiseks ehk mida ja kuidas teha või mida nendes olukordades mitte teha, ning 4) karistused/koormised isikutele, kes ette antud juhiseid ei täida ja/või kahjustavad kuidagi neid „asju”, mida peetakse olulisteks. Sellist reeglite kehtestamist nimetatakse ka normiloovaks tegevuseks – kehtestatud reeglit nimetatakse normiks, normi all mõeldakse kehtestatud reeglit. Seega õigusnorm on kogukonnas võimupositsioonil oleva isikuteringi (või üksikisiku) kehtestatud reegel, mis on kogukonna liikmetele (või mõnele kogukonnasisesele konkreetsele isikuterühmale või üksikisikule) täitmiseks/järgimiseks kohustuslikuks tehtud ja mille järgimine/täitmine tagatakse võimuaparaadi (võimu teenistuses olevate ametnike ja sunnivahendite) abil. Sõna „ÕIGUS”* all, selle sisu lihtsustatud tähenduses, mõeldakse aga olemasolevate õigusnormide kogumit ehk kõiki õigusnorme, mis on ühe kogukonna jaoks ühel territooriumil (reeglina siis riigis) praegu kehtivana kirja pandud. Sellist kirjapandud ja kehtivat õigusnormide kogumit nimetatakse erialakirjanduses ka „positiivseks õiguseks”. Tavakeeles kasutatakse sõnade „õigus”, „õigusnorm” või „normide kogum” asemel sõna „seadus” – kindlasti on lugejale tuttavad väljendid: „seadus ütleb, et …” või „seadus nõuab, et …” või „seadus näeb ette …”. Lisaks võib aeg-ajalt kuulda selliseid väljendeid nagu „kehtiva korra järgi…” või „korra tagamine” või „kord näeb ette …” – selliste sõnakasutustega väljendatakse tõsiasja, et on olemas õigus, õigusnormid, seadused ja muud õigusaktid, mis ütlevad,