Zabawy logopedyczne na cztery pory roku. Dorota Krupa

Zabawy logopedyczne na cztery pory roku - Dorota Krupa


Скачать книгу
tańczy jak przy zabawie w „drobną kaszkę”. Wtedy wszystkie dzieci śpiewają:

      Buraczek, buraczek miał czerwony fraczek,

      Z cebulką tańcował, nóżek nie żałował.

      Dziecko wybierające wraca do koła, a wybrane zostaje w kole i zabawa zaczyna się na nowo.

      7. Analiza i synteza słuchowa sylab.

      Dzieci siadają przy stolikach. Prowadzący dzieli na sylaby nazwę warzywa, które trzyma za plecami. Dzieci odgadują nazwę – warzywo ląduje w koszyku. Gdy koszyk jest pełny, dzieci podają nazwę warzywa, dzieląc ją na sylaby. Jeśli dziecko podzieli prawidłowo – wyjmuje warzywo z koszyka i może z niego zrobić kukiełkę. Jeśli popełni błąd – prowadzący daje poprawny wzorzec, a dziecko powtarza.

      8. Dzieci otrzymują plastelinę, patyczki, włóczkę i wykonują kukiełki.

      Scenariusz 3

      Cele:

      – Wzmocnienie koordynacji pracy półkul mózgowych.

      – Usprawnianie aparatu artykulacyjnego.

      – Wydłużanie fazy wydechu, regulacja mocy wydechu.

      – Wzbogacanie słownictwa.

      – Kształtowanie świadomości fonologicznej – dokonywanie syntezy logotomowej, fonemowo-logotomowej, logotomowo-fonemowej.

      – Próby definiowania – wyodrębnianie istotnych cech przedmiotów.

      – Podnoszenie sprawności manualnej.

      Pomoce:

      – dwa żółte i dwa czerwone kółka wycięte z samoprzylepnego papieru dla każdego dziecka,

      – paski z pociętej bibułki,

      – owoce: jabłko, gruszka, śliwka, brzoskwinia, pomarańcza, cytryna, kiwi, banan, nektarynka,

      – nieprzezroczysta siatka na zakupy,

      – kartki z bloku, papier kolorowy, klej.

      Przebieg zajęć:

      1. Zabawa ruchowa.

      Prowadzący przykleja dzieciom kółka żółte na lewą dłoń i prawe kolano oraz kółka czerwone na prawą dłoń i lewe kolano. Dzieci ustawiają się w kole, wykonują ruchy naprzemienne (dotykają dłonią przeciwległego, uniesionego kolana), śpiewając:

      Jasiu, Jasiu, zawołaj Jadzię, zawołaj Jadzię,

      Będziemy zrywali jabłuszka w sadzie,

      Będziemy zrywali jabłuszka w sadzie.

      – Wiesz, co robić? – Wiem.

      – Wiesz, jak zrywać? – Wiem.

      Dwa jabłuszka do fartuszka, a to trzecie zjem.

      Dwa jabłuszka do fartuszka, a to trzecie zjem.

(piosenka pt. Jabłuszko, sł. Z. Rogoszówna, muz. M. Cukierówna, źródło: U. Smoczyńska-Nachtman, Muzyka dla dzieci, WSiP, Warszawa 1992)

      Przy następnej zwrotce dzieci unoszą do góry rękę i przeciwległe kolano.

      Jasiu, Jasiu, przynieś fartuszek, przynieś fartuszek,

      Pójdziemy do sadu nazrywać gruszek,

      Pójdziemy do sadu nazrywać gruszek.

      – Wiesz, co robić? – Wiem.

      – Wiesz, jak zrywać? – Wiem.

      Jedna gruszka do fartuszka, a tę drugą zjem.

      Jedna gruszka do fartuszka, a tę drugą zjem.

      2. Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.

      Dzieci siadają i „zjadają” owoce. Wykonują ruchy żucia z zamkniętymi ustami, oblizują wargi przy otwartej buzi. Myją językiem ząbki, podniebienie, policzki od wewnętrznej strony.

      3. Nauka wierszyka Dojrzałe owoce połączona z rysowaniem oburącz.

      Spadła gruszka do fartuszka,

      A za gruszką dwa jabłuszka.

      A śliweczka spaść nie chciała,

      Bo śliweczka niedojrzała.

(źródło: K. Pisarkowa, Wyliczanki polskie, Ossolineum, Wrocław 1988)

      4. Ćwiczenia oddechowe.

      W sadzie zrywa się wiatr, kołysze gałązkami drzew. Dzieci wstają, otrzymują paski bibuły, dmuchają na nie raz mocniej, raz słabiej, raz dłużej, raz krócej.

      Spadają dwa przytulone do siebie jabłuszka. Dzieci kreślą w powietrzu ręką, w której trzymają bibułkę „leniwe ósemki”.

      5. Ćwiczenia syntezy logotomowej.

      Dzieci siadają. Prowadzący stawia przed sobą siatkę z owocami. Mówi nazwę owocu podzieloną na logotomy, np. gr-uszka, brz-oskwinia, pom-arańcza, j-abłko, kiw-i, b-anan, śliwk-a, nekt-arynka, cytr-yna. Gdy dzieci odgadną, co to za owoc – wyjmuje go z siatki, omawia jego wygląd i kładzie na stole.

      6. Dzieci robią wydzierankę z kolorowego papieru przedstawiającą owoc, który najbardziej lubią.

      Scenariusz 4

      Cele:

      – Integracja grupy, ustalenie zasad funkcjonowania w grupie.

      – Ćwiczenie uwagi słuchowej (rozumienie treści przedstawienia).

      – Poszerzanie zasobu słownictwa (nazwy zwierząt w gospodarstwie, nazwy produktów żywnościowych).

      – Usprawnianie aparatu artykulacyjnego.

      – Dostosowanie długości wydechu do długości wypowiedzi.

      – Kształtowanie pojęcia liczby (przeliczanie, określanie liczebności zbioru, przyporządkowywanie 1:1).

      – Próby klasyfikowania na poziomie par.

      – Rozwijanie sprawności manualnej (lepienie z plasteliny).

      – Uczenie zasad społecznego współżycia – zachowanie się przy stole.

      Pomoce:

      – kukiełki: miś, pies, kogucik, świnka, królik,

      – produkty spożywcze: miód, mleko, ziarenka, marchewka,

      – serwetki (5 sztuk),

      – talerzyki,

      – obrusik,

      – wazon z kwiatkami,

      – plastelina,

      – kartki z rysunkami zwierząt i ich pożywieniem, do łączenia w pary (zob. zał., s. 22),

      – książka Cz. Janczarskiego Przygody i wędrówki Misia Uszatka.

      Przebieg zajęć:

      1. Powitanie – śpiewanie piosenki integracyjnej.

      2. Przypomnienie nazw zwierząt biorących udział w przedstawieniu pt. Przyjaciele.

      3. Przedstawienie kukiełkowe pt. Co kto lubi? (na podstawie książki Cz. Janczarskiego Przygody i wędrówki Misia Uszatka).

      4. Rozmowa na temat przedstawienia:

      – Jakie zwierzęta wystąpiły w przedstawieniu?

      – Co


Скачать книгу