Zabawy logopedyczne na cztery pory roku. Dorota Krupa

Zabawy logopedyczne na cztery pory roku - Dorota Krupa


Скачать книгу
z dziećmi.

      Scenariusz 7

      Cele:

      – Gimnastyka narządów mowy – usprawnianie języka.

      – Regulowanie mocy wydechu (słaby – mocny).

      – Nauka połykania.

      – Prawidłowe wybrzmiewanie samogłosek o, a, e, u, i.

      – Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.

      – Ćwiczenie pamięci słuchowej.

      – Usprawnianie grafomotoryki.

      Pomoce:

      – miś – pacynka lub maskotka,

      – woda niegazowana i kubeczki,

      – kartki z bloku rysunkowego i kredki,

      – jesienne liście i kasztany.

      Przebieg zajęć:

      1. Powitanie misia. Dzieci siedzą w kole, prowadzący przedstawia Misia Łatka.

      2. Opowiadanie Jak miś spędził wczorajszy dzień?

      Miś obudził się wczesnym rankiem, przeciągnął się i zaczął głośno ziewać (prowadzący pokazuje Energetyczne ziewanie, a dzieci go naśladują). Następnie sięgnął po kubek z wodą i napił się kilka łyków (dzieci piją wodę z kubeczków). Ostatni łyk wody miś połknął, odsłaniając w uśmiechu zaciśnięte zęby (demonstracja prawidłowego połykania, dzieci próbują zrobić tak samo). Muszę teraz umyć zęby – pomyślał miś. Nie miał szczoteczki, więc umył zęby językiem (oblizywanie językiem górnych i dolnych zębów od zewnątrz i od wewnątrz przy otwartych ustach, kilka razy). Później wyssał ze słoika miód (przysysanie języka do podniebienia). Wreszcie wyjrzał przez okno i zobaczył słoneczko, małą chmurkę, większą chmurkę i dużą chmurę (rysowanie oburącz w powietrzu). Uśmiechnął się i postanowił pójść na spacer do parku.

      3. Spacer misia – zabawa ruchowa.

      Dzieci wstają, biorą się za ręce, tworzą koło. Prowadzący śpiewa piosenkę i pokazuje odpowiednie ruchy, dzieci go naśladują.

      Idzie miś do przodu, idzie miś do tyłu.

      Klaszcze, bo mu jest wesoło.

      Skacze, bo mu miło.

      Miś spacerował, podziwiał drzewa przybrane w żółte, czerwone i brązowe liście, zbierał lśniące kasztany. Nagle zerwał się wiatr. Początkowo był słaby, później coraz mocniejszy (dzieci biorą listki, dmuchają na nie najpierw delikatnie, później coraz mocniej). Miś zmarzł i dostał kataru.

      4. Nauka wierszyka Katar misia.

      Prowadzący mówi wierszyk, ilustrując go gestami, zachęca dzieci do wspólnej deklamacji i gestykulacji.

      Katar misia

      Mały miś był na spacerku,

      Lecz zapomniał o sweterku.

      Było zimno i wiatr wiał,

      Misio zimne łapki miał.

      Zimne plecy, zimne nogi,

      A do domu kawał drogi.

      Katar misia – cap! – za nos.

      A psik! A psik! – nos dał głos.

      Kiedy zimno na spacerku,

      Nie zapomnij o sweterku.

(źródło: http://www.logopedia.net.pl)

      5. Emisja samogłosek w izolacji i w grupach.

      Kichamy razem z misiem:

      A-psik, o-psik, e-psik, u-psik.

      Do chorego misia przyjeżdża karetka: iuiuiu, eoeoeo.

      Miś dostał lekarstwo, wyzdrowiał i przyszedł powiedzieć dzieciom o tym, jak pięknie wygląda park jesienią, oraz o tym, żeby wybierając się na jesienny spacer, nie zapomniały o sweterku.

      6. Rysowanie jesiennego drzewa – dobieranie i nazywanie „jesiennych” kolorów.

      Scenariusz 8

      Cele:

      – Bogacenie słownictwa z zakresu: jesień, zima.

      – Usprawnienie aparatu artykulacyjnego.

      – Wydłużanie fazy wydechowej.

      – Kształcenie słuchu muzycznego i poczucia rytmu.

      – Kształcenie analizy i syntezy sylabowej.

      – Wyrabianie sprawności ruchowej i koordynacji słuchowo-ruchowej.

      – Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „sz” w sylabach w pozycji nagłosowej wyrazów.

      – Ćwiczenie sprawności manualnej.

      Pomoce:

      – obrazki przedstawiające jesień i zimę,

      – instrumenty perkusyjne: bębenek, kastaniety, tamburyn,

      – kartki papieru pocięte w paski,

      – rysunki przedmiotów, których nazwy zaczynają się głoską „sz” (szafa, szyna, szynka, szalik, szuflada, szachy),

      – kostka ze ściankami oklejonymi obrazkami z „sz”,

      – obrazki do kolorowania (wyrazy z „sz” w nagłosie) (zob. zał., s. 31).

      Przebieg zajęć:

      1. Integracja grupy – dzieci mówią swoje imiona, dzieląc je na sylaby.

      2. Rozmowa o aktualnej i przyszłej porze roku.

      – Zmiany w przyrodzie jesienią i zimą.

      – Przygotowania zwierząt do zimy.

      3. Wyodrębnianie charakterystycznych cech każdej z pór roku – dobieranka obrazkowa.

      4. Zabawa ruchowa.

      Naśladowanie poruszania się zwierząt przy zmianie akompaniamentu:

      – niedźwiedzie – „człapią” w rytm uderzeń bębenka,

      – zające – kicają obunóż – kastaniety,

      – wiewiórki – skakanie z nogi na nogę – trójkąt,

      – wróbelki – bieg z wymachami ramion (ćwir, ćwir) – tamburyn.

      5. Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne.

      Bajka Jak miś szykuje się do snu zimowego.

      Miś je miód (mlaskanie), oblizuje się (oblizywanie warg), myje zęby i podniebienie językiem, cmoka z zadowoleniem (dzieci robią to samo), zasypia (wdech nosem i wydech ustami) i chrapie (na wdechu i na wydechu). Tymczasem na dworze wieje wiatr (dmuchanie na pociętą kartkę), drzewa szumią na wietrze (szsz…), drzewa rozmawiają ze sobą (szu, szo, szy, sza, sze).

      6. Ćwiczenia artykulacyjne:

      – Nazywanie przedmiotów w których nazwie jest „sz” w nagłosie (szafa, szuflada, szalik, szachy, szyna, szynka).

      – Zabawa kostką z naklejonymi obrazkami. Dzieci rzucają do siebie kostką. Do kogo trafi – ten nazywa obrazek, który jest na kostce.

      7. Ćwiczenia sprawności manualnej – kolorowanie kredkami obrazków z „sz” w nagłosie.

      8. Pożegnanie dzieci.

      ZIMA

Скачать книгу