Dziedzictwo templariuszy. Steve Berry
wspominałam, że pracowali z Larsem, i z którymi chciałam porozmawiać.
– Czy powiedziałaś mu o swoich planach?
Przytaknęła bez pośpiechu.
– Powiedziałam mu o aukcji, o książce oraz o tym, że wybieram się do Europy.
Nie mógł uwierzyć w to, co właśnie słyszał.
– O ile dobrze pamiętam, wczoraj twierdziłaś, że nikt o tym nie wie.
– Kłamałam.
SIEDEMNAŚCIE
OPACTWO DES FONTAINES
13.00
De Roquefort odczuwał zadowolenie. Pierwsza konfrontacja z seneszalem zakończyła się spektakularnym zwycięstwem. Jedynie sześciu wielkich mistrzów dotknął skuteczny sprzeciw, a grzechy tych ludzi sięgały od kradzieży, przez tchórzostwo, po pożądanie kobiety. Wszystkie przypadki dotyczyły wydarzeń sprzed wieków, w latach po Czystce, kiedy bractwo było słabe i ogarnięte chaosem. Niestety, kara sprzeciwu miała bardziej charakter symboliczny niż represyjny. Okres urzędowania danego mistrza był wpisywany do kronik, jego sukcesy i porażki skrupulatnie wymieniano, dodając jedynie komentarz, iż zdaniem braci dana osoba była „niegodna pamięci”.
W minionych tygodniach podwładni de Roqueforta dołożyli wszelkich starań, by zapewnić wymagane dwie trzecie głosów, i powiadomili o tym seneszala. Ten niezasługujący na poparcie głupiec powinien uświadomić sobie, jak trudne czekają go chwile. To prawda, że zniewaga związana z oprotestowaniem nie dotykała już zmarłego mistrza. Zostanie pochowany w grobowcu, podobnie jak jego poprzednicy. Bez względu na wszystko. Nie, sprzeciw marszałka miał na celu osłabienie wiary we własne siły przypuszczalnego sukcesora – oraz wzmocnienie motywacji sojuszników. Takie narzędzie dawno temu stworzyła Reguła; pochodziło z czasów, kiedy honor i pamięć coś jeszcze znaczyły. De Roquefort z powodzeniem jednak przywrócił je do życia, oddając pierwszą salwę w wojnie, która powinna skończyć się jeszcze przed zapadnięciem zmierzchu.
Zamierzał zostać następnym wielkim mistrzem.
Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona istniał bez przerwy od 1118 roku. Król Francji Filip IV, który zyskał sobie niezasłużenie przydomek Pięknego, usiłował zetrzeć ich z powierzchni ziemi w 1307 roku, ale, podobnie jak seneszal, nie docenił swoich przeciwników i zdołał jedynie zmusić templariuszy do zejścia do podziemia.
Kiedyś dziesiątki tysięcy zakonnych braci obsadzały komandorie, gospodarstwa rolne, świątynie i zamki w dziewięciu tysiącach posiadłości rozrzuconych po całej Europie oraz w Ziemi Świętej. Już sam widok rycerza odzianego w biały płaszcz z czerwonym krzyżem budził trwogę u wrogów. Braci nie można było ekskomunikować, nie obciążały ich żadne opłaty feudalne. Mogli zatrzymywać wszystkie wojenne łupy. Podlegając wyłącznie papieżowi, tworzyli niezależne państwo.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.