Edukacja i gospodarka w kontekście procesów globalizacji. Kojs Wojciech
Development – OECD) z 2009 roku.
Edukacja jest wartością (Denek, 1994). W Polsce nie zapewnia efektywności i równości. W celu wyeliminowania tych jej słabości warto sięgnąć do doświadczeń USA wykorzystyjuących:
[…] program bonów edukacyjnych, pozwalający zwiększyć możliwości wyboru szkoły i konkurencję między nimi; decentralizację szkolnictwa, mającą na celu zwiększenie wpływu nauczycieli i rodziców na działalność szkół; rozwój sieci szkół społecznych, które stwarzają silniejsze bodźce do wdrażania innowacji programowych i dydaktycznych; zlecanie części funkcji szkoły na zewnątrz, co pozwoliłoby stworzyć presję konkurencyjną na kierownictwo szkół, a jednocześnie uniknąć efektów ubocznych w postaci zwiększonej stratyfikacji społecznej, która może towarzyszyć wprowadzaniu bonów edukacyjnych; wprowadzenie ogólnokrajowych standardów jakości nauczania, obejmujących jasno sformułowane cele oraz kryteria oceny wyników osiąganych zarówno przez szkoły, jak i przez nauczycieli (Stiglitz, 2004, s. 536).
Zdobywanie wykształcenia postrzega się jako siłę napędową w sferze rozwoju społeczno-ekonomicznego, kulturalno-edukacyjnego narodów i państw. Wyraźnie to zaakcentowano w Strategii Lizbońskiej. Podkreślono, że edukacja jest potężną inwestycją w kapitał ludzki (The Lisbon European Council, 2000). Polska jako członek Unii Europejskiej podjęła się realizacji tych zadań (Mizińska, 2004).
Trwały rozwój społeczno-ekonomiczny i kulturalno-edukacyjny kraju dokonuje się dzięki kapitałowi ludzkiemu. Nie ma jednoznacznego, precyzyjnego określenia kapitału ludzkiego. Postrzega się go jako:
● życie ludzkie,
● kapitał ucieleśniony w człowieku,
● zasób kapitału obejmującego ludzi wraz z ich wiedzą, umiejętnościami i zdrowiem,
● wiedzę,
● zdrowie,
● umiejętności.
Współcześnie pojęcie to definiowane jest jako
[…] zasób wiedzy, umiejętności, zdrowia i energii witalnej zawarty w danym społeczeństwie/narodzie. Kapitał ludzki jest zasobem, który jest źródłem przyszłej satysfakcji, zarobków, czy też, ogólnie mówiąc, usług o jakiejś wartości. Stanowi część człowieka, bo jest z nim związany. Jest on ludzki, ponieważ jest ucieleśniany w człowieku, i jest kapitałem, ponieważ jest źródłem przyszłej satysfakcji lub przyszłych zarobków, lub jednego i drugiego (Schulz, 1971, s. VII).
Gromadzi się go przez inwestowanie w siebie. Każda osoba wytwarza własny kapitał ludzki poprzez wykorzystywanie części swego czasu na uczęszczanie do szkoły, podnoszenie kwalifikacji w trakcie pracy zawodowej itd. (Becker, 1990, s. 217).
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.