Socjologia prawa. ОтÑутÑтвует
Współpracował z władzami okupacyjnymi w dążeniu do demokratyzacji stosunków rodzinnych, burzył „ie”, czyli tradycyjny system hierarchii rodzinnej, brał udział w reformatorskich pracach nad równouprawnieniem płci w małżeństwie, przygotował projekt poprawek prawa cywilnego. Wtedy, w 1948 r., powstała jego praca Struktura rodzinna społeczeństwa japońskiego.
W badaniach Kawashimy w dziedzinie socjologii prawa doniosłym problemem była świadomość prawna Japończyków. W społeczeństwie japońskim system prawny nie był rezultatem rozwoju formalnej racjonalności prawa, tak jak w krajach zachodnioeuropejskich. Nie istniał też jednoznaczny związek uprawnień i obowiązków, lecz w różnych sytuacjach społecznych podlegał on rozmaitym interpretacjom. Początkowo Kawashima poszukiwał wyjaśnienia specyfiki japońskiej świadomości prawnej w pracach Maxa Webera, ale uznał, że nie jest ono zadowalające. Problematyką tą zajął się w Japonii psycholog Takeo Doi. Na wielu przykładach z dziedziny psychologii zilustrował podejście Japończyków do rodziny, pozycji społecznej i przynależności do organizacji. Stwierdził, że ich mentalność (amae
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.