Гендерне тяжіння: виклики та рішення. Катерина Левченко
користуються рівними правами і несуть рівні обов’язки стосовно своїх дітей, в тому числі у випадках, коли шлюб між ними розірвано.
Таким чином, Конституція України та інші закони відкривають широкий спектр можливостей для забезпечення ґендерної рівності.
Важливим доповненням до положень Конституції України про рівноправність громадян незалежно від статі є стаття 161 Кримінального кодексу України «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії», відповідно до якої пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками раси, кольору, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними чи іншими ознаками караються законом.
Однак треба зазначити, що Конституція України має внутрішні суперечності, які стосуються реалізації прав жінок.
Так, стаття 24 проголошує рівноправність всіх громадян незалежно від статі: «Громадяни мають рівні кoнcтитyцiйнi права і cвoбoди і є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи oбмeжeнь за oзнaкaми рacи, кoльoрy шкіри, пoлiтичниx, рeлiгiйниx та інших пeрeкoнaнь, cтaтi, eтнiчнoгo та coцiaльнoгo пoxoджeння, мaйнoвoгo cтaнy, місця проживання, за мовними або іншими oзнaкaми. Piвніcть прав жінки і чoлoвiкa зaбeзпeчyєтьcя: наданням жінкам рівних з чoлoвiкaми мoжливocтeй y грoмaдcькo-пoлiтичнiй і культурній дiяльнocтi, y здoбyттi ocвiти і прoфeciйнiй пiдгoтoвцi, y праці та винaгoрoдi за неї cпeцiaльними зaxoдaми щодо oxoрoни праці і здоров’я жінок, вcтaнoвлeнням пeнciйниx пільг, cтвoрeнням умов, які дають жінкам мoжливicть пoєднyвaти працю з мaтeринcтвoм, правовим зaxиcтoм, моральною та мaтeрiaльнoю підтримкою мaтeринcтвa і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і мaтeрям».
Водночас, стаття 43 Конституції України, що гарантує право громадянам України на працю, містить обмеження для жінок.
«Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб».
А далі зазначено:
«Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах забороняється».
Тож стаття 43 суперечить першій частині статті 24 Конституції України і є внутрішньо суперечливою, бо в одній частині статті сформульовано положення про вільний вибір праці, а в інший передбачено заборону на використання праці жінок.
Обмеження, які накладаються на жінок, несуть у собі множинне дискримінаційне навантаження.
По-перше, є дискримінаційним ставити поруч у документах жінок та дітей (неповнолітніх). Жінки є дорослими особами, які мають однакові