Head rasvad tervise teenistusse. Anne Fleck

Head rasvad tervise teenistusse - Anne Fleck


Скачать книгу
n>

      

      Anne Fleck

       Head rasvad tervise teenistusse

      Originali tiitel:

      Dr. med. Anne Fleck

      Ran an das Fett: Heilen mit dem Gesundmacher Fett

      Rowohlt, Reinbek bei Hamburg 2019

      Toimetanud Katrin Naber

      Kujundanud Inga Joala

      Copyright © 2019 by Rowohlt Verlag GmbH, Reinbek bei Hamburg

      Tõlge eesti keelde © Kersti Kaljuvee ja Tänapäev, 2020

      Trükitud AS Pakett trükikojas

      ISBN 9789949857487

      e-ISBN 9789949856985

      Lorenzole ja kõigile neile, kes õpetasid mulle tõde rasva ravijõust. Ja teistele, kes kannavad endas igatsust tõe ja täiusliku, tervisliku elu järele.

      Sissejuhatus

      Kas oskate aimata, miks enamik inimesi ei saa nautida elu, olles maksimaalselt hea tervise juures? Mis küll? Saatuslik rasvapuudus! Lihtsalt ja selgelt öeldes: rasv.

      RASV! Mida see teie jaoks tähendab? Võib-olla midagi taolist, nagu „rasv tekitab raskesti eemaldatavaid plekke.“ Rasv ujub ringikestena supil. Rasv lotendab üle püksivärvli. Mõne kunstisõbra ja kunstnik Joseph Beuysi austaja jaoks on rasvaplekid isegi kunstiline väljendus. Rasv ei ole aga kindlasti mürk, nagu selle kohta viimastel aastatel ekslikult laimujuttu on levitatud. Pigem on see teie organismi varjatud luksuslik ravivahend. Rasv on olnud seniajani teie tervise hästi peidetud aare.

      Te saate oma tervise heaks palju ära teha: veidi rohkem liikuda, piisavalt magada, probleemidega rahulikumalt ümber käia, armastusväärsete, ausate inimeste lähedust otsida, eriti aga tuleb teil oma toitumine kriitiliselt üle vaadata ja rasva hea maine taastada. Sellel, mida me sööme, on tohutu mõju meie keha bioloogiale: soolestiku mikrofloorale, immuunsüsteemile, hormoonide ringlusele, ainevahetusele – kõik need selle ülimalt filigraanse pusle – meie keha – tükid reageerivad meie toitumisele. See, mida me sööme, satub meie rakkudesse, meie keha kõige väiksematesse üksustesse. Te võite oma rakud aegluubis hävitada või siis neid targa, rasvarikka toitumisega kaitsta ja hoida.

      Lühike mõttemäng: kujutlege oma keha suure tervikuna, suurepäraselt formeeritud miljonitest rakkudest koosneva üksusena. Iga rakk kui väikseim üksus vajab rakumembraani ja rakuosiste jaoks elutähtsa ehitusmaterjalina rasva, täpselt nii nagu teie ja lõhnav basiilikutaim köögis või orav metsas vajate hingamiseks õhku. Iga elus rakuke teie kehas lausa karjub rasva järele. Kahjuks aga jääb see meeleheitlik karje paljudel kuulmata. Kui te rakku süstemaatiliselt „rasvatate“, avate ukse üleüldisele tervenemisele. Mida rohkem on terveid rakke, seda tervem on kogu organism.

      Meil kõigil on võimalus on keha seisukorda parandada – hea rasva ravijõuga. Te kahtlete? Kas te ei ole siis rohkem väärt kui teie auto? Ma jälgin imestusega, kuidas palavalt armastatud „kärusse“ kallatakse silmagi pilgutamata vaid parimat mootoriõli, üks euro rohkem või vähem ei mängi mingit rolli. Iga jalgrattakett, iga mootorsaag vajab talitlemiseks õiget õli. Kui aga tegemist on oma mootori, kehaga, muututakse tihti ükskõikseks, hooletuks ning lastakse elul kulgeda – enda eest erilist hoolt kandmata. Paljud eelistavad maitsetuid, rasvavaeseid tooteid või niisutavad oma rakkusid muretult väheväärtuslike kahjulike rasvadega. Siis ei maksa imestada, kui mootor millalgi jukerdama hakkab ja keha ühelt „süütesüsteemi vealt“ teisele võbiseb. Pole ka mingi ime, kui üks nakkus teisele järgneb, kui teid varitsevad kroonilised, muret tekitavad haigused või ülakorrusel – keskendumisvõime, mälu ja tuju – ei ole kõik enam nii hästi kui varem. Rasvavaene toitumine kutsub esile mässu teie tervise komandosillal. Ükskõik millised pealkirjad teil silme ees virvendavad, ükskõik kui tihti teile on pähe taotud, et rasvavaene on tervislik – tänapäeva teadus tõendab, et rasv ei ole paha, vaid pääsemine. Rasva ravijõust võiksid kasu saada miljonid inimesed, kui nad seda vaid teaksid …

      Tähtis on pöörata tähelepanu rasva kvaliteedile ja teistele „toiduainetele“, mis päevast päeva teie makku tee leiavad, sest targasti valitud heal rasval on täiusliku kütusena ainulaadne anne rakkusid uuendada ja nii tervet organismi ravida. Rasv pakub teile võimalust oma tervist tugevasti mõjutada, rohkem kui te endale ette suudate kujutada. Rasv ei tee mitte ainult saledaks ja targaks, õnnelikuks ja seksikaks, vaid kaitseb tõendatavalt ka südameinfarkti, ajurabanduse, diabeedi, dementsuse ja vähi eest. See pole veel kõik. Rasv ei oma üksnes võimet haigusi ära hoida ja neid leevendada, vaid ka ravida! Seepärast on see minu ravimeetodi põhimoodul.

      Kui olete selle raamatu läbi lugenud, tekib teil ilmselt kohe soov huumorivabast rasvasilmade loendamisest loobuda. Sest see raamat ei ole üksnes armastusavaldus rasvale. „Head rasvad tervise teenistusse!“ annab teile ka usaldusväärse õpetuse, kuidas oma tervist samm-sammult paremaks muuta. Terviseta pole ka kõik muu midagi väärt! Aga käsi südamele: enamik meist käib oma tervisega küllalki kergemeelselt ümber. Kuni ei olda veel ninuli kukkunud ja oma ellu ebameeldivad haigusi „smugeldanud“, tuntakse enamasti, et ollakse haavamatu ja jätkatakse mõtlematult endist eluviisi. Kõik algab meie mõtlemisest ja asjadest, mida me „tõeks“ peame. Eksimine on inimlik. Ja elu on eluohtlik. Kindlasti. Rasva puudumine on aga eriti ohtlik. Ent kuidas on jõutud saatuslikule eksiarvamusele rasvast?

      Tervislik rasv ei puudu meie elust ja teie taldrikult juhuslikult! „Eksperdid“ on toitumisjuhiseid luues aastakümneid sümpaatset toitainet saatanlikuks tembeldanud. Aastatepikkune ajupesu ja müüt „kahjulikust“ rasvast kannab juba ammu vilju, ka surmavaid. Miljonid inimesed järgivad aastakümneid lihtsameelselt neid pentsikuid, ekslikke soovitusi süüa rasvavaest toitu. Hukatuslike tagajärgedega tervisele ja plahvatuslikult kasvanud kuludega „tervishoiusüsteemile“. Tervislike rasvade väljajätmise tõttu toidusedelist ning seoses rafineeritud süsivesikute ja suhkru tohutu pealetungiga meie toidus on hakanud inimesed kogu maailmas tüsenema ja jäänud üha haigemaks. Suunised ei jõua tihti teaduse tasemele järele – seejuures on rasvad vahepeal juba ammu rehabiliteeritud. Seepärast muutuvad ka soovitused, mida toitumisnõustajad elanikkonna laiadele massidele igapäevaselt annavad, väga aeglaselt.

      Nendel, kes rasvavaestest toodetest eriti hoolinud pole ja kes on orjalikele nõuannetele vilistanud, on tervise seisukohalt ehk rohkem õnne olnud. Sest rasva hukkamõistmine põhineb vaid üheainsa teadlase ühel ebamäärasel hüpoteesil – hüpoteesil, millel pole kindlat teaduslikku alust. Raamat „Head rasvad tervise teenistusse!“ jutustab teile ka sellest.

      Ajast, mil ma juhuslikult rasvaga ravimise saladusele sattusin, on möödunud kaua aega. Rasv hakkas mind paeluma pärast Saksamaa taasühinemist, ajal, mil õppisin Leipzigis esimesi aastaid meditsiini. Ent kui te nüüd mõtlete, et ma loengutes midagi ennetusmeditsiinist, toitumisteadusest või rasvaga ravimisest teada tohtisin, siis eksite rängalt. Kahjuks! Õppimise ajal ei kuulnud ma toitumis- ja ennetusmeditsiinist tegelikult midagi. Meditsiiniõppes pühenduti kahjuks, nagu teeb ka kogu meie „tervishoiusüsteem“, eelkõige haigustele. Mulle tundub, et meie tervishoiusüsteemi iseloomustamiseks sobiks kõige paremini mõiste „haigussüsteem“. Õpingute käigus tuubitakse anatoomiat, biokeemiat, psühholoogiat ja loodusteadusi, seejärel õpitakse tundma inimese haigusi, nende põhitunnuseid ning seda, kuidas panna diagnoosi ja alustada klassikalist ravi, mis koosneb ravimite määramisest ja manustamisest ning operatiivsetest ravimeetoditest. Mida tähendab terviklik tervis, konkreetselt väljendudes, kuidas inimest maast madalast tervena hoida, sellest ei kuulnud ma loengutes kahjuks midagi.

      Sel ajal pasundas peavool hoolega rasvavaesest, süsivesikuterikkast toidust kui õnnistusest. Ka mina toitusin tookord teisiti kui praegu, nimelt oluliselt rasvavaesemalt ning nuumasin end oletatavalt tervislike süsivesikutega. Ka teisiti, kui olin harjunud lapsepõlves. Tookord ei olnud rasv taunitav. Ka oma pikaajalisel viibimisel Prantsusmaal noorukina ja tudengina olin ma rasva tundma õppinud pigem sõbra, mitte vaenlasena. Kuid tasapisi muutusid müsli, maisi ja teiste teraviljade


Скачать книгу